Kim jest nowy prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska? [SYLWETKA]

21.12.2016, 12:15; Aktualizacja: 21.12.2016, 12:23
Sędzia Julia Przyłębska

Sędzia Julia Przyłębskaźródło: PAP
autor zdjęcia: Rafał Guz

Prezydent Andrzej Duda powołał w środę sędzię Julię Przyłębską na prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Przyłębska jest ósmym prezesem w historii TK i pierwszą kobietą na tym stanowisku. Od zakończenia kadencji Andrzeja Rzeplińskiego była p.o. prezesem TK.

wróć do artykułu

Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:PAP

Polecane

Reklama

Komentarze (25)

  • Adam(2016-12-21 15:10) Zgłoś naruszenie 4830

    Jak ktoś jest już nieuczciwy w głupich pseudo zwolnieniach lekarskich ( w małych rzeczach) będzie nieuczciwy w wielkich sprawach. Myślę, że opinie kilku osób, na temat jej fatalnych poczynań jako sędziego to nie jedna subiektywna opinia kogoś kto się na nią uwziął. Tak najwyraźniej musi być. Jaki Prezydent taki Trybunał.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • PATRIOTA(2016-12-21 15:30) Zgłoś naruszenie 4541

    Rządzący jesteście smutnymi kolesiami z jednym jeszcze smutniejszym przywódcą, którzy dorwali się w 235 do sejmu i myślą, że stanowią prawo w swoim coraz bardziej rozległym bezprawiu. Historia jednak jest wyjątkowo cierpliwa i dopada wszystkich. Pani Premier, Panie Prezydencie, Jarosławie, szkoda że moim dzieciom muszę mówić, aby nie słuchali, tego co mówicie, aby nie oglądali waszych haniebnych poczynań, bo jesteście przykładem dla moich dzieci, jak NIE POSTĘPOWAĆ, JAK SIĘ MAJĄ WYSTRZEGAĆ TAKICH LUDZI JAK WY drodzy Państwo, aby zrobili wszystko w przyszłości aby nigdy nie dochodziło do takich kataklizmów, jak tacy niekompetentni ludzi jak WY przy władzy. Przy okazji wychodzi niedoskonałość konstytucji. Pilnie powinna być zmieniona: Posłem może być osoba najwyżej na 2 kadencje, i nie powinna zajmować żadnych innych stanowisk publicznych.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ucz(2016-12-21 22:04) Zgłoś naruszenie 4026

    Mondra. Stabilnośc orzecznictwa 60 % trója na egzamini sędziowskim , nieustanne absencje, nie chcieli jej nawet w sądzie okręgowym. A teraz prezes TK. Uczcie się dzieci jak się robi karierę i zapisujcie się do Partii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jacek(2016-12-21 14:35) Zgłoś naruszenie 3220

    powodzenia (szczerze) na nowej drodze zycia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Brian(2016-12-21 19:06) Zgłoś naruszenie 2525

    Ktoś fajnie to określił, że dziś mamy rządy prawem a nie rządy prawa.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lubelak(2016-12-22 21:49) Zgłoś naruszenie 2518

    Osoba z dostatecznym na egzaminie sedziowskim Prezesem TK :) Dziś aplikanci z "3" nie mają szans na etat w sądzie rejonowym :) KABARET? GROTESKA? SMIECH? Nie, rządy PiS

    Odpowiedz
  • Piter Warszawa(2016-12-22 00:18) Zgłoś naruszenie 2526

    Kobieta na tym stanowisku - to ewenement wśród krajów UE, szczególnie w kontekście postulatów równouprawnienia płci. Ciekaw jestem co będziemy mówić za kilka lat. Pani Sędzia sprawia wrażenie, że jest odważna, rzeczowa, ma swoje zdanie. Mam nadzieję tylko, że nie będzie chciała "gwiazdorzyć" jak politycy w mediach, tak jak to robił jej poprzednik, a właściwie kilku poprzedników. Powodzenia Pani Sędzio !

    Odpowiedz
  • r(2016-12-22 09:00) Zgłoś naruszenie 2522

    Mam nadzieję, że nowa pani prezes zmieni ten trybunał na lepsze. Uważam, że to co robił TK dotychczas wołało o pomstę do nieba. Przypominam sobie wyroki w sprawach korporacji prawniczych, gdzie orzekającymi byli np. sędziowie - adwokaci. Czy w takich przypadkach, osoba której wyrok dotyczy (bo dotyczy zawodu wykonywanego), albo jeśli wyrok dotyczy osoby bliskiej takiego sędziego, wykonującej zawód adwokata albo radcy, nie powinien się wyłączyć z orzekania? Albo to znajdywanie zasad prawnych niezapisanych przez ustawodawcę. Ulubioną podstawa do tego sportu, jest art. 2 Konstytucji, z którego w zasadzie wyciągane jest wszystko co się chce. Albo jak w przypadku ostatniego sporu o TK - niestosowanie uchwalonej i opublikowanej ustawy o TK. Jaka była podstawa prawna niestosowania prawa obowiązującego i stosowania prawa uchylonego? Gdzie pan Rzepliński miał takie prawo przyznane? Kto mu pozwolił na wydanie wyroku na ustawę, zanim przegłosowano wyrok? Mógłbym tu jeszcze dalej wymieniać. Życzę nowej pani prezes powodzenia. Szczególnie że jej zadanie jest równie trudne, jak jedno z zadań Herkulesa. ;)

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ig(2016-12-22 08:39) Zgłoś naruszenie 1718

    Jakos nie przypominam sobie "działalności" Pani sędzi w NZS w trakcie studiów. Zapisała sie do NZS jak tysiace innych, i to wszystko.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zlot(2016-12-23 09:53) Zgłoś naruszenie 110

    Ktoś się podpisze pod tym artykułem?

    Odpowiedz
  • Gene (2016-12-23 17:45) Zgłoś naruszenie 810

    Na każdym kroku pisu, widać"dobrą zmianę". Dobrze jest rządzić pieniędzmy, nie wypraconymi przez obecnie rządzących.Następne pół roku (2017)będzie udowodniem, że pis co zrobił? . A zrobił wielki ***** w którym sam się utopi.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy (2016-12-23 12:22) Zgłoś naruszenie 86

    ..........Świetnie sie składa że To Kobieta!!! --może Ona odpowie na konstytucyjne zagadnienie prawne równości z problemem . Informuje też: ....Nie oszczędzałem PO i nie będę w wypaczeniach konstruktywna krytyką oszczędzał i PIS. Nie rozumiem dlaczego bezrobotny mężczyzna z 40 letnim stażem pracy ma chodzić po śmietnikach tylko dlatego,że pomimo iż ma 60 lat życia nie dożył jeszcze 65, a młodsza 60letnia kobieta ma korzystać z emerytury, czyli z wieku emerytalnego?!!! .......wiek emerytalny dla obu płci powinien być co najmniej równy

    Odpowiedz
  • m_ka(2016-12-27 13:06) Zgłoś naruszenie 65

    Przygnębiające jest to, że znów - po niespełna 27 latach wolności - znów przyszło nam żyć w kraju kłamstwa, obłudy, zawiści i strachu... Wracamy do czasów totalitaryzmu, w którym ludzi inteligentnych, prawych i pracowitych miało się za nic bo stanowili zagrożenie dla rządzących a uznanie liderów partii mieli wyłącznie frustraci, osoby zakompleksione, fałszywe, które by osiągnąć sukces gotowe są posuwać się do czynów haniebnych... Każdy człowiek, któremu wpojono fundamentalne zasady moralne, szacunek i poszanowanie dla ludzi patrzy dziś z przerażeniem i łzami w oczach - na kraj w jakim przyszło mu żyć...

    Odpowiedz
  • noelkabat(2016-12-31 02:23) Zgłoś naruszenie 43

    "Bezstronna" z nadania partii rzadzacej? Gdzie tu logika rozumowania?

    Odpowiedz
  • Kulka(2016-12-27 10:28) Zgłoś naruszenie 41

    Już czas by zrobić porządki z KOMORNIKAMI tymi co to łamią prawo i wsadzić ich tam gdzie ich miejsce.

    Odpowiedz