Ułatwienia dla przedsiębiorców pod znakiem zapytania

autor: Patryk Słowik19.12.2016, 07:17; Aktualizacja: 19.12.2016, 09:33
przedsiębiorca prawo

Uproszczenia dotyczyć będą też kontaktów obywateli z fiskusemźródło: ShutterStock

Sejm podobno rozpatrzył poprawki Senatu do kluczowej w ramach pakietu 100 zmian dla firm ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców.

Przypomnijmy, senatorzy zgłosili 14 uwag. Które z nich zostały uwzględnione przez posłów? Tego nie wiemy. Głosowania odbywały się w piątek w Sali Kolumnowej, do której dziennikarzy nie wpuszczono. Protokołu z głosowań zaś nadal próżno szukać na sejmowej stronie internetowej.

Inny problem jest związany z tym, czy w ogóle poprawki były rozpatrywane przez Sejm. Jak bowiem wskazują czołowi polscy konstytucjonaliści, w tym choćby prof. Ryszard Piotrowski z UW, druga część piątkowego posiedzenia nie miała nic wspólnego z obradami niższej izby parlamentu, a co najwyżej było to spotkanie posłów. Ci zaś, choćby nawet zebrali się w liczbie 460, nie mają prawa – zgodnie z art. 121 ust. 3 konstytucji – rozpatrywać senackich poprawek.

Sama ustawa, która padła ofiarą parlamentarnych kłótni, stanowi kręgosłup planu Morawieckiego. Blisko 20 spośród zapowiedzianych 100 korekt znajduje się właśnie w niej. Za najistotniejsze należy uznać wprowadzenie zupełnie nowych reguł dotyczących kontroli przedsiębiorców. Będą one przeprowadzane tam, gdzie występuje największe prawdopodobieństwo postępowania niezgodnego z prawem. Zdaniem wicepremiera Mateusza Morawieckiego częstotliwość i uciążliwość kontroli firm uczciwie prowadzących działalność drastycznie dzięki temu się zmniejszy. Mówiąc prościej: obawiać się weryfikacji swojej działalności mają przede wszystkim ci, którzy narażają Skarb Państwa na ogromne straty, a nie handlarze na bazarach.

Istotne zmiany mają też objąć przepisy prawa pracy. Postanowiono bowiem złagodzić wymogi wobec małych przedsiębiorców. Firmy zatrudniające mniej niż 50 pracowników zostaną zwolnione z obowiązku ustalania regulaminu wynagradzania i regulaminu pracy oraz tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Obecnie obowiązek ten nie dotyczy firm zatrudniających poniżej 20 pracowników.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane