IRENEUSZ MATUSIAK - W sprawach zawiłych strony sporu mogą wybrać nawet trzech arbitrów, a przedsiębiorca niezadowolony z wyroku Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych może wystąpić do sądu powszechnego ze skargą o uchylenie wydanego orzeczenia.
Co różni postępowanie przed sądem polubownym od procedury przed sądem powszechnym?
Zdecydowanie krótszy czas kończenia spraw. Łatwiejszy jest obieg dokumentów. Oprócz pisemnej wersją klauzuli arbitrażowej oraz pozwu pozostałe dokumenty przesyła się za pośrednictwem poczty elektronicznej. W praktyce całe postępowanie może odbywać się w ten sposób.
Strony mają wpływ na wybór arbitra orzekającego w sprawie. Na liście znajdują się praktycy, jak i teoretycy w dziedzinie praw własności intelektualnej, którym znane są również biznesowe aspekty prowadzonych spraw. W sprawach zawiłych strony sporu mogą wybrać nawet trzech arbitrów. Strona niezadowolona z wyroku sądu polubownego może wystąpić do sądu powszechnego ze skargą o uchylenie orzeczenia.
W jakich przypadkach stosuje się procedurę mediacji?
Mediacja może stanowić odrębne postępowanie przed naszym sądem, mające na celu ustalenie możliwości zawarcia ugody na warunkach satysfakcjonujących obie strony bez wchodzenia w spór. Nie bez znaczenia dla wszczęcia postępowania mediacyjnego są też jego koszty – 1000 zł, a w przypadku wniesienia pozwu 3000 zł. Gdy dojdzie do ugody, stosowna informacja przekazywana jest przez sekretariat sądu do NASK.
A gdy mediacja okaże się nieskuteczna?
Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, mogą wszcząć przed sądem polubownym postępowanie sporne. Składają pozew o stwierdzenie naruszenia praw w związku z rejestracją określonej nazwy domeny internetowej zakończonej „pl”.
Co w wypadku jeśli użytkownik spornej domeny nie wyraził zgody na mediację? Czy powód nadal ponosi koszty?
Powód występujący z żądaniem wszczęcia postępowania arbitrażowego przed naszym sądem nie będzie ponosił ww. kosztów postępowania, gdyż NASK wypowie abonentowi umowę o utrzymanie domeny internetowej. Jest to możliwe w sytuacji, gdy abonent nie podpisze zapisu na sąd polubowny. Po upływie określonego w regulaminie NASK terminu sporna nazwa domeny internetowej będzie mogła być zarejestrowana przez inny podmiot, również powoda.
Jakimi środkami przedsiębiorca może bronić się przed wykorzystywaniem domeny związanej z jego działalnością?
Poza poszukiwaniem sposobów polubownego rozwiązania sporu w drodze negocjacji pozasądowych istnieje możliwość przeprowadzenia mediacji przed naszym sądem. Można także wystąpić z pozwem o stwierdzenie naruszenia praw w wyniku zawarcia umowy o utrzymywanie nazwy domeny internetowej z koncówką „pl”.
Spory mogą mieć związek z prawem wspólnotowym. Czy sąd ds. domen zajmuje się tym obszarem?
Sąd Polubowny ds. Domen Internetowych przy PIIT rozpoznaje również spory dotyczące stosowania przez abonentów w nazwach domen internetowych wspólnotowych znaków towarowych – wcześniej część środowiska prawniczego uważała, że nasz sąd nie jest właściwy do rozpoznawania takich spraw. W świetle ostatnich orzeczeń Sądu Okręgowego w Warszawie (Sądu Wspólnotowych Znaków Towarowych i Wzorów Przemysłowych) kwestia ta nie budzi już żadnych wątpliwości.
Mediacja nie jest częstą formą rozwiązywania sporów. Jak można zachęcić firmy do korzystania z niej?
Przez 7 lat działalności sądu polubownego można mówić o pewnej linii orzeczniczej, tak więc przedsiębiorcy jeszcze przed wszczęciem sporu mogą ocenić swoje szanse na uzyskanie wyroku zgodnego z żądaniami ewentualnego pozwu, zapoznając się z wyrokami i ich uzasadnieniem opublikowanymi na stronie naszego sądu: www.piit.org.pl/sad_polubowny.