Rozmawiamy z sędzią Beatą Morawiec z Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury - To, że aż 953 osoby przeszły do drugiego etapu konkursu na aplikantów sądowych i prokuratorskich, świadczy o dużej wiedzy prawniczej zdających. Teraz – 29 sierpnia, będą oni musieli rozwiązać trzy zadania w formie kazusów.
● Jak wczoraj informowaliśmy w Gazecie Prawnej 65 proc. zdających poprawnie rozwiązało test na aplikację ogólną (sądowo-prokuratorską) i zostało dopuszczonych do drugiego etapu konkursu. Jak państwo oceniają ten wynik?
– Tegoroczni kandydaci na aplikacje bardzo mile nas zaskoczyli. Po wynikach testu widać, że w zdecydowanej większości byli oni bardzo dobrze przygotowani do egzaminu. Najlepszy kandydat uzyskał aż 143 punkty na 150 możliwych. Aż 26 osób uzyskało przynajmniej 140 punktów, a więc błędnie odpowiedziało tylko na 10 pytań. Nawet ci z kandydatów, którym nie udało się pokonać granicy 100 prawidłowych odpowiedzi i którzy nie zdali testu, odpowiedzieli prawidłowo na dużą liczbę pytań. Znaczna ich grupa uzyskała wynik jedynie o parę punktów niższy. Prace tych kandydatów wyjątkowo dokładnie sprawdziła komisja egzaminacyjna. Najsłabszy kandydat uzyskał 58 punktów.
● A jak przebiegł sam egzamin?
– Zdający byli bardzo zdyscyplinowani. Nikt nie został wyproszony z sali, np. za próbę ściągania. Żaden zdający nie próbował łamać regulaminu konkursu. Można powiedzieć, że egzamin przebiegł bez żadnych incydentów. Zdający bardzo wyraźnie wypełnili też karty odpowiedzi i nie mieliśmy żadnych problemów z ich odczytaniem. W znacznym stopniu ułatwiło to pracę komisji egzaminacyjnej i pozwoliło na szybkie podanie wyników.
● Już 29 sierpnia 953 osoby, które uzyskały pozytywny wynik z testu, przystąpią do drugiego etapu konkursu. Na czym będzie on polegał?
– Będzie to praca pisemna składająca się z opracowania trzech kazusów z różnych dziedzin prawa, które są wskazane w rozporządzeniu ministra sprawiedliwości z 29 kwietnia 2009 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przeprowadzania naboru dla kandydatów na aplikację ogólną oraz trybu powoływania i działania zespołu konkursowego i komisji konkursowej (Dz.U. z 2009 r. nr 67, poz. 566).



● Jaki będzie zakres tematyczny pytań?
– Zadania w ramach pracy pisemnej to zestaw trzech kazusów, po jednym z prawa prywatnego obejmującego: prawo cywilne materialne wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym, postępowanie cywilne, prawo pracy oraz prawo spółek handlowych; prawa publicznego obejmującego: prawo konstytucyjne, prawo administracyjne materialne oraz postępowanie administracyjne i postępowanie sądowo-administracyjne, prawo międzynarodowe publiczne (prawo traktatów, międzynarodową ochronę praw człowieka i prawo wspólnotowe: ustrój Wspólnot Europejskich i Unii Europejskiej), a także prawa karnego obejmującego prawo karne materialne, materialne prawo wykroczeń i postępowanie karne. Wszyscy zdający otrzymają te same kazusy, a więc nie będzie żadnych zarzutów, że np. ktoś otrzymał łatwiejsze zadanie. Podczas ich rozwiązywania kandydaci będą mogli korzystać z aktów prawnych przygotowanych przez komisję konkursową. Na rozwiązanie kazusów każdy kandydat będzie miał dwie godziny.
● Kiedy poznamy wyniki?
– Komisja konkursowa będzie miała 14 dni na sprawdzenie prac pisemnych. Będzie to niebagatelna praca komisji, bowiem do sprawdzenia będzie aż 953 prace, a każdą będzie musiało sprawdzić co najmniej dwóch członków komisji. Na aplikację ogólną zostanie przyjętych 300 najlepszych osób.
● A jakie będą kryteria oceny prac komisji? Czy są jakieś ogólne wytyczne, jakie elementy powinna zawierać odpowiedź?
– Każdy zdający będzie oceniany według tych samych kryteriów. Zespół konkursowy, który układał kazusy, przygotował też kryteria oceny, według których będą oceniane prace. Ma to zapobiec wątpliwościom interpretacyjnym. W tym momencie nie jest jednak możliwe podanie tych kryteriów oceny, bowiem nawet osoby sprawdzające otrzymają klucz rozwiązań dopiero w momencie, kiedy kandydaci zakończą konkurs, a więc po jego II części. Już dziś mogę jednak powiedzieć, że zdający będą musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i prawniczej argumentacji prezentowanych przez siebie poglądów.
● Czy Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury jest już przygotowana do organizacji szkolenia?
– Mamy już opracowane założenia programu aplikacji. 24 sierpnia odbędzie się spotkanie Rady Programowej Krajowej Szkoły, na którym Rada podejmie uchwałę pozwalającą na opracowanie szczegółowego programu aplikacji. Mamy już kandydatów na wykładowców i kandydatów na patronów koordynatorów oraz patronów poszczególnych praktyk, czyli osób, które będą w dużej mierze odpowiedzialne za przygotowanie aplikantów do wykonywania zawodu. Musimy jednak pamiętać, że tworzymy zupełnie nową strukturę szkolenia aplikantów, według zupełnie nowych zasad i czeka nas wiele wyzwań z tym związanych. Jestem jednak pewna, że sobie z tym poradzimy i szkolenie rozpocznie się bez żadnych problemów.
● BEATA MORAWIEC
odpowiada za organizację egzaminów na tegoroczną aplikację ogólną (sądowo-prokuratorską)