Przewodnik po prawie

21 września 2017 r.

Zdaniem generalnego inspektora ochrony danych osobowych żądanie prywatnego numeru telefonu może być jednak zasadne jedynie w przypadku pracowników pełniących strategiczne funkcje i co do których prawdopodobne jest, że może zaistnieć konieczność ich odwołania z wypoczynku.

Kontakt z pracownikiem podczas urlopu wypoczynkowego21 września 2017 r.

Zdarza się, że pracodawca ma potrzebę skontaktowania się z zatrudnionym w czasie urlopu (zwłaszcza jeśli pełni on wysokie stanowisko lub jest specjalistą, bez którego zapewnienie prawidłowego funkcjonowania zakładu może być utrudnione albo wręcz niemożliwe). Czy firma może się domagać od pracownika prywatnego numeru telefonu?

20 września 2017 r.

„Okres nauki w szkole wyższej podlega wliczeniu do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, pod warunkiem że został on ukończony i jest potwierdzony dyplomem” – zaznaczył minister.

Dłuższy urlop zależny od dyplomu20 września 2017 r.

Czas nauki w szkole wyższej podlega wliczeniu do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, pod warunkiem że okres kształcenia został potwierdzony dyplomem ukończenia studiów – wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

20 września 2017 r.

Obecnie karze nie podlega osoba, która przekracza granicę obrony koniecznej „pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”

Obrona koniecznia zostanie rozszerzona20 września 2017 r.

Osoba, która przekracza granicę obrony koniecznej, starając się powstrzymać napastnika wdzierającego się do domu, mieszkania czy na posesję, nie zostanie ukarana. Chyba że sposób jej działania będzie rażąco nieadekwatny do zagrożenia. Takie zmiany w kodeksie karnym przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

19 września 2017 r.

6,1 mln tyle osób jest zatrudnionych na terenie UE w sektorze przetwarzania danych elektronicznych

Dane nieosobowe mogą płynąć ponad granicami UE19 września 2017 r.

 Transgraniczny przepływ danych nieosobowych, czyli wszelkich informacji, które nie pozwalają ustalić tożsamości internauty – takich jak rodzaj wykorzystywanej wyszukiwarki oraz systemu operacyjnego, przeglądane strony, liczba wizyt czy średni czas spędzony na danej witrynie – jest dziś ograniczony różnymi krajowymi obostrzeniami ustawowymi i administracyjnymi.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama