Przewodnik po prawie

16 października 2018 r.

Mediacje sposobem na zakorkowane sądy pracy16 października 2018 r.

W ubiegłym roku o 1/4 wzrosła liczba spraw z zakresu prawa pracy, które zostały skierowane do mediacji na podstawie postanowienia sądowego. Łącznie było ich już 1,8 tys. Dla porównania w 2014 r. do mediacji skierowano tylko 297 spraw, a w 2011 r. – jedynie 65. 

15 października 2018 r.

CBŚP ze Strażą Graniczną zlikwidowały plantacje konopi indyjskich i przejęły 90 kg marihuany15 października 2018 r.

Zlikwidowane trzy plantacje konopi indyjskich, na których rosło prawie 1,4 tys. krzewów i przejęcie ponad 90 kg marihuany – to efekty ubiegłotygodniowych akcji CBŚP i Straży Granicznej w woj. śląskim, opolskim i lubuskim. Łącznie w wyniku tych działań zatrzymano i aresztowano cztery osoby.

14 października 2018 r.

zegar, czas, zmiana czasu

Jak potraktować nadgodziny sklepowego personelu, które przypadają w porze nocnej14 października 2018 r.

Osiedlowy sklep spożywczy jest czynny codziennie do 23, natomiast pracownicy podczas tej zmiany wykonują pracę do 23.30, ponieważ do ich obowiązków należy zamknięcie dnia pracy, czyli sporządzenie raportu dobowego z kasy fiskalnej, wyniesienie śmieci oraz pozamiatanie placówki i umycie podłóg. Właściciel sklepu zatrudnia pracowników, których poinformował, że nie otrzymają wynagrodzenia za czas zamykania sklepu po godzinie jego zamknięcia, czyli za czynności niezwiązane z obsługą klientów. Zdaniem pracowników powinni mieć za to zapłacone nadgodziny, a także dodatek za noc. Kto ma rację?

13 października 2018 r.

Brudziński po Marszu w Lublinie: bez reakcji na atak na policję lub demonstrację, dowodzący szukaliby pracy13 października 2018 r.

Gdyby kiedykolwiek, ktokolwiek, zaatakował policję lub legalną demonstrację tak, jak zaatakowani zostali w sobotę w Lublinie, a nie byłoby adekwatnej reakcji, to dowodzący zabezpieczeniem i jego przełożony musieliby szukać sobie nowej pracy - podkreślił szef MSWiA Joachim Brudziński.

13 października 2018 r.

Umowa o zakazie konkurencji obowiązująca po ustaniu stosunku pracy (klauzula konkurencyjna) ma na celu ochronę interesu zatrudniającego, gdy formalne więzi prawne przestały łączyć pracownika z pracodawcą.

Pod jakimi warunkami można zawrzeć klauzulę konkurencyjną podczas urlopu wychowawczego 13 października 2018 r.

Pracownik z racji wykonywanego zawodu miał dostęp do szczególnie ważnych informacji pracodawcy. Obecnie przebywa na urlopie wychowawczym, w trakcie którego zdecydował się na wypowiedzenie umowy. Trzymiesięczny okres wypowiedzenia upłynie jeszcze w trakcie korzystania z tego urlopu. Pracodawca uświadomił sobie, że nie zawarł z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji skutkującej po ustaniu zatrudnienia. Czy w takim przypadku pracodawca ma prawo wezwać pracownika do pracy, aby taką umowę podpisać? I czy potrzeba jej zawarcia nie koliduje z regulacją, wedle której przerwanie urlopu wychowawczego możliwe jest wyłącznie w przypadku zaprzestania sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem przez pracownika?

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane