Prawo prasowe

21 listopada 2017 r.

Nowa regulacja ma jednocześnie pewne mankamenty

Koniec z cenzurą prewencyjną. W Polsce podniesie się poziom wolności słowa?21 listopada 2017 r.

Po ponad 30 latach od uchwalenia prawa prasowego doczekaliśmy się reformy regulacji autoryzacji wypowiedzi prasowej, która dotychczas służyła często jako bat na media i narzędzie blokowania publikacji. Zmiany dotyczą nie tylko dziennikarzy, ale także wszystkich, którzy współpracują z mediami jako osoby udzielające komentarzy czy wywiadów. Czy przyjęta nowelizacja to krok w stronę podniesienia poziomu wolności słowa w Polsce?

13 kwietnia 2017 r.

Głównym powodem nowelizacji jest jednak potrzeba zmiany przepisów regulujących autoryzację wypowiedzi przed ich publikacją

Dziennikarze nie będą już związani linią programową13 kwietnia 2017 r.

 Po 28 latach od obalenia w Polsce komunizmu z prawa prasowego ma wreszcie szansę zniknąć odwołanie do Konstytucji PRL. Stały Komitet Rady Ministrów przedstawił zmodyfikowany projekt nowelizacji ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24 ze zm.). Postanowiono w nim wyjść poza zmiany dotyczące samej autoryzacji wypowiedzi i przy okazji wyczyścić ustawę z przepisów sięgających jeszcze czasów słusznie minionych.

5 lipca 2016 r.

W konsekwencji strasburscy sędziowie uznali, że kary nałożone na skarżących były proporcjonalne, a w sprawie nie doszło do naruszenia art. 10 konwencji

Dziennikarz musi działać zgodnie z prawem5 lipca 2016 r.

Pan Brambilla jest dziennikarzem i redaktorem czasopisma wydawanego online w prowincji Lecco we Włoszech. W 2002 r. on i jego dwaj podwładni za pomocą radioodbiorników podsłuchali rozmowę policji i karabinierów o wykryciu składu nielegalnej broni. Cała trójka udała się na miejsce, gdzie została zatrzymana. Po przeszukaniu ich samochodu funkcjonariusze zajęli urządzenie do podsłuchiwania służb. Podobny sprzęt policja zajęła w redakcji, którą także przeszukano.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama