Prawo lokatorskie

14 października 2016 r.

Zarząd wspólnoty, wydając akty prawa wewnętrznego, nie może ograniczać praw i wolności obywateli

Można organizować happeningi na osiedlach, ale trzeba liczyć się z ewentualną odpowiedzialnością14 października 2016 r.

Malowanie kredą po chodnikach, wspólne granie w piłkę to ciekawe formy spędzania wolnego czasu, w szczególności w czasach gdy dzieci wolą siedzieć przed komputerami, niż biegać na świeżym powietrzu. Utworzenie wydarzenia na Facebooku to za mało, by w świetle prawa impreza mogła się odbyć.

30 marca 2016 r.

Umowę zawiera się na czas oznaczony

Najem tymczasowy nie jest długotrwały30 marca 2016 r.

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowego zasobu gminy i zmianie Kodeksu cywilnego (Dz.U. z 2014, poz. 150 z zm.) z gminnego zasobu pomieszczeń przeznaczonych do tymczasowego używania można korzystać maksymalnie 6 miesięcy. Chyba, że strony zgodzą się na jej przedłużenie.

22 marca 2016 r.

Miasto może jednak wykorzystać przepis, który zezwala na wystąpienie do sądu o rozwiązanie stosunku prawnego i nakazanie opróżnienia lokalu

Nie uda się odziedziczyć po rodzicach mieszkania komunalnego22 marca 2016 r.

Po śmierci rodziców wstąpiłem w prawo najmu lokalu. Wynajmującym jest miasto – pisze pan Daniel. – Złożyłem wniosek o wykupienie mojego mieszkania i sąsiedniego lokalu, z którym mam wspólny przedpokój i łazienkę. Władze miasta nie chcą jednak zawrzeć umowy. Podobno nie spełniam wymagań, aby móc nabyć lokal. Powiedziano mi też, że zostanie przeprowadzony przetarg na sprzedaż nieruchomości. Choć mam problemy zdrowotne, urzędnicy grożą mi eksmisją, proponując w zamian lokal zastępczy. Czy mają takie prawo – pyta czytelnik.

2 lutego 2016 r.

Umowę najmu lokalu regulują stosowne przepisy, więc warto do nich zajrzeć, nim się zdecydujemy na powierzenie mieszkania komu innemu

Nawet jeśli lokator zalega z opłatą, nie wolno go wyrzucić z mieszkania2 lutego 2016 r.

Pani Ewa wynajęła mieszkanie państwu K. Spisała umowę i pobrała trzymiesięczną zaliczkę. Na koniec czwartego miesiąca nie dostała pieniędzy za wynajem. Po wielokrotnych próbach kontaktu okazało się, że lokatorzy wyjechali za granicę, ale swoje rzeczy zostawili w wynajętym mieszkaniu. – Czy mogę je usunąć, zerwać umowę i wynająć lokal komuś innemu – pyta zdenerwowana czytelniczka.

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama