Prawo lokatorskie

11 września 2013 r.

deweloperzy

Jak dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady budowy11 września 2013 r.

Zdarza się, że po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji mieszkaniowej w budynkach ujawniają się wady i usterki. Przyczyny ich powstania są różne. Czasami spowodowane są niewłaściwym wykonaniem inwestycji przez dewelopera, innym razem wadliwością użytego do wykonania materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że poza walorami estetycznymi, ujawnione w trakcie użytkowania wady nie tylko zmniejszają wartość zakupionej nieruchomości, ale również utrudniają pełne z niej korzystanie.

14 sierpnia 2013 r.

Mieszkanie

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania14 sierpnia 2013 r.

Lokatorzy wynajmujący cudze mieszkania nierzadko nie troszczą się o jego stan i zalegają z czynszem. Sprawia to niemały kłopot właścicielom nieruchomości, którzy mają związane ręce i muszą tolerować zachowania nieuczciwych najemców do czasu ich eksmisji albo walczyć o zaległe płatności przed sądem. Wynajmujący powinni więc zadbać o swoje interesy już przy podpisywaniu umowy.

10 kwietnia 2013 r.

Niechciany lokator

Inspektor zawiadomi prokuraturę o szykanach wobec niechcianych lokatorów10 kwietnia 2013 r.

Zalutowana winda, odcięte woda i prąd oraz inne działania pogarszające stan techniczny budynków mieszkalnych to niektóre sposoby ich właścicieli zmierzające de facto do usunięcia niechcianych lokatorów. Stykają się z nimi często organy nadzoru budowlanego, ale nie mają możliwości skutecznego im przeciwdziałania. Ich kompetencje ograniczone są bowiem do aspektów technicznych. Roszczeń od właściciela budynku można dochodzić jedynie na drodze cywilnej.