Prawo lokatorskie

14 marca 2014 r.

Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej

Fronczek: Poważna sprawa eksmisji14 marca 2014 r.

Spośród zadań powierzonych komornikom sądowym wykonywanie orzeczeń nakazujących dłużnikowi opuszczenie lokalu mieszkalnego jest chyba zadaniem najtrudniejszym. Nie wolno jednak zapominać, iż orzeczenie sądu, choć dotkliwe dla dłużnika, w istocie jest wyrazem konieczności udzielenia ochrony praw wierzyciela.

2 grudnia 2013 r.

Dłużnik

Za długi można eksmitować nawet ciężarną2 grudnia 2013 r.

Dłużnicy, którzy utracili prawo do mieszkania w lokalu zlicytowanym na pokrycie roszczeń wierzycieli, znajdują się w znacznie gorszej sytuacji niż osoby eksmitowane z innego powodu. Nawet kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci ani renciści nie są faktycznie chronieni przed bezdomnością, gdy sąd wydał prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności mieszkania osobie, która wygrała licytację.

15 listopada 2013 r.

Mieszkania

Bonifikatę na wykup mieszkania można stracić15 listopada 2013 r.

Wykupiłam niedawno mieszkanie z kwaterunku, ale chcę je sprzedać i kupić coś większego. Boję się jednak utracić przyznaną mi przez gminę bonifikatę – pisze pani Anna. – Czy pieniądze ze sprzedaży lokalu mogę przeznaczyć np. na opłacenie księgi wieczystej, notariusza, prowizję dla pośrednika lub spłatę kredytu zaciągniętego w celu nabycia większego mieszkania?

11 września 2013 r.

deweloperzy

Jak dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady budowy11 września 2013 r.

Zdarza się, że po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji mieszkaniowej w budynkach ujawniają się wady i usterki. Przyczyny ich powstania są różne. Czasami spowodowane są niewłaściwym wykonaniem inwestycji przez dewelopera, innym razem wadliwością użytego do wykonania materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że poza walorami estetycznymi, ujawnione w trakcie użytkowania wady nie tylko zmniejszają wartość zakupionej nieruchomości, ale również utrudniają pełne z niej korzystanie.

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama