Prawo lokatorskie

2 grudnia 2013 r.

Dłużnik

Za długi można eksmitować nawet ciężarną2 grudnia 2013 r.

Dłużnicy, którzy utracili prawo do mieszkania w lokalu zlicytowanym na pokrycie roszczeń wierzycieli, znajdują się w znacznie gorszej sytuacji niż osoby eksmitowane z innego powodu. Nawet kobiety w ciąży, małoletni, niepełnosprawni, obłożnie chorzy, emeryci ani renciści nie są faktycznie chronieni przed bezdomnością, gdy sąd wydał prawomocne postanowienie o przysądzeniu własności mieszkania osobie, która wygrała licytację.

15 listopada 2013 r.

Mieszkania

Bonifikatę na wykup mieszkania można stracić15 listopada 2013 r.

Wykupiłam niedawno mieszkanie z kwaterunku, ale chcę je sprzedać i kupić coś większego. Boję się jednak utracić przyznaną mi przez gminę bonifikatę – pisze pani Anna. – Czy pieniądze ze sprzedaży lokalu mogę przeznaczyć np. na opłacenie księgi wieczystej, notariusza, prowizję dla pośrednika lub spłatę kredytu zaciągniętego w celu nabycia większego mieszkania?

11 września 2013 r.

deweloperzy

Jak dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady budowy11 września 2013 r.

Zdarza się, że po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji mieszkaniowej w budynkach ujawniają się wady i usterki. Przyczyny ich powstania są różne. Czasami spowodowane są niewłaściwym wykonaniem inwestycji przez dewelopera, innym razem wadliwością użytego do wykonania materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że poza walorami estetycznymi, ujawnione w trakcie użytkowania wady nie tylko zmniejszają wartość zakupionej nieruchomości, ale również utrudniają pełne z niej korzystanie.

14 sierpnia 2013 r.

Mieszkanie

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania14 sierpnia 2013 r.

Lokatorzy wynajmujący cudze mieszkania nierzadko nie troszczą się o jego stan i zalegają z czynszem. Sprawia to niemały kłopot właścicielom nieruchomości, którzy mają związane ręce i muszą tolerować zachowania nieuczciwych najemców do czasu ich eksmisji albo walczyć o zaległe płatności przed sądem. Wynajmujący powinni więc zadbać o swoje interesy już przy podpisywaniu umowy.

Prawo na co dzień