Prawo lokatorskie

14 sierpnia 2013 r.

Mieszkanie

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania14 sierpnia 2013 r.

Lokatorzy wynajmujący cudze mieszkania nierzadko nie troszczą się o jego stan i zalegają z czynszem. Sprawia to niemały kłopot właścicielom nieruchomości, którzy mają związane ręce i muszą tolerować zachowania nieuczciwych najemców do czasu ich eksmisji albo walczyć o zaległe płatności przed sądem. Wynajmujący powinni więc zadbać o swoje interesy już przy podpisywaniu umowy.

10 kwietnia 2013 r.

Niechciany lokator

Inspektor zawiadomi prokuraturę o szykanach wobec niechcianych lokatorów10 kwietnia 2013 r.

Zalutowana winda, odcięte woda i prąd oraz inne działania pogarszające stan techniczny budynków mieszkalnych to niektóre sposoby ich właścicieli zmierzające de facto do usunięcia niechcianych lokatorów. Stykają się z nimi często organy nadzoru budowlanego, ale nie mają możliwości skutecznego im przeciwdziałania. Ich kompetencje ograniczone są bowiem do aspektów technicznych. Roszczeń od właściciela budynku można dochodzić jedynie na drodze cywilnej.

22 marca 2013 r.

Wodę może odciąć jedynie jej dostawca

Właściciel kamienicy nie może odciąć wody lokatorowi22 marca 2013 r.

Od dłuższego czasu pani Wanda boryka się z problemami finansowymi i zalega z płatnościami za lokal. Mieszka w prywatnej kamienicy i właściciel budynku zagroził, że w razie dalszego niepłacenia i nieuregulowania opłat z poprzednich miesięcy odetnie dostawy wody do jej mieszkania. – Czy właściciel kamienicy ma takie uprawnienia – pyta czytelniczka.