Prawo lokatorskie

11 września 2013 r.

deweloperzy

Jak dochodzić od dewelopera odpowiedzialności za wady budowy11 września 2013 r.

Zdarza się, że po oddaniu do użytkowania nowej inwestycji mieszkaniowej w budynkach ujawniają się wady i usterki. Przyczyny ich powstania są różne. Czasami spowodowane są niewłaściwym wykonaniem inwestycji przez dewelopera, innym razem wadliwością użytego do wykonania materiału. Nie zmienia to jednak faktu, że poza walorami estetycznymi, ujawnione w trakcie użytkowania wady nie tylko zmniejszają wartość zakupionej nieruchomości, ale również utrudniają pełne z niej korzystanie.

14 sierpnia 2013 r.

Mieszkanie

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania14 sierpnia 2013 r.

Lokatorzy wynajmujący cudze mieszkania nierzadko nie troszczą się o jego stan i zalegają z czynszem. Sprawia to niemały kłopot właścicielom nieruchomości, którzy mają związane ręce i muszą tolerować zachowania nieuczciwych najemców do czasu ich eksmisji albo walczyć o zaległe płatności przed sądem. Wynajmujący powinni więc zadbać o swoje interesy już przy podpisywaniu umowy.

10 kwietnia 2013 r.

Niechciany lokator

Inspektor zawiadomi prokuraturę o szykanach wobec niechcianych lokatorów10 kwietnia 2013 r.

Zalutowana winda, odcięte woda i prąd oraz inne działania pogarszające stan techniczny budynków mieszkalnych to niektóre sposoby ich właścicieli zmierzające de facto do usunięcia niechcianych lokatorów. Stykają się z nimi często organy nadzoru budowlanego, ale nie mają możliwości skutecznego im przeciwdziałania. Ich kompetencje ograniczone są bowiem do aspektów technicznych. Roszczeń od właściciela budynku można dochodzić jedynie na drodze cywilnej.

Poradniki