Prawo karne

27 lipca 2018 r.

Sprawca 10 kradzieży, skazany na rok więzienia za każdą z nich, z mocy ustawy przesiedzi za kratami dłużej niż sprawca jednego zgwałcenia, skazany na osiem lat pozbawienia wolności. Tymczasem ten drugi czyn, mimo że jeden, jest przecież bardziej szkodliwy społecznie niż nagminnie popełniane kradzieże

Małecki: 65 lat więzienia za kradzieże z włamaniem [OPINIA]27 lipca 2018 r.

W 2014 r. dziennik „The Telegraph” napisał o sposobach wykorzystania w więziennictwie nowoczesnych środków farmakologicznych, wywołujących wrażenie wydłużenia się czasu. Wyroki 500 lat więzienia – niemożliwe do odbycia w całości przez osobniki gatunku ludzkiego – wykonywane byłyby więc w jeden dzień po zażyciu przez skazanego odpowiedniej pigułki (zob. K. Mamak, „Prawo karne przyszłości”, Warszawa 2017, s. 33-34).

4 lipca 2018 r.

Rzecznik praw obywatelskich niedawno w swym rokrocznym podsumowaniu wskazał, że w 2017 r. łącznie zarejestrowano ok. 100 spraw dotyczących aktów przemocy i mowy nienawiści motywowanych przynależnością narodową, etniczną bądź rasową czy wyznawaną religią. Zarazem uważa, że liczby te mają się nijak do rzeczywistej skali problemu.

Rasistowska twarz Polski? Przestępstwa z nienawiści nie są zgłaszane policji4 lipca 2018 r.

 Ukraińcy rezygnują z rozmawiania w swoim języku, muzułmanie nie zakładają ubiorów kojarzących się z religią, a Afrykanie starają się ukryć swój kolor skóry. Taki obraz Polski przedstawia biuro rzecznika praw obywatelskich we współpracy z Biurem Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj