Prawo karne

19 listopada 2017 r.

Proponowana zmiana przewiduje organicznie stosowania instytucji niepodlegania karze w przypadku, gdy przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące

Mój dom, moja twierdza. Obrona konieczna po nowemu19 listopada 2017 r.

Postulowana zmiana w zakresie instytucji obrony koniecznej ma polegać na dodaniu do art. 25 Kodeksu karnego § 2a o treści: „Nie podlega karze, kto przekracza granicę obrony koniecznej odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania, lokalu, domu albo przylegającego do nich ogrodzonego terenu lub odpierając zamach poprzedzony wdarciem się do tych miejsc, chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.”. Zmiana ma w zamierzeniu Ministerstwa Sprawiedliwości doprowadzić do rozszerzenia zakresu niepodlegania karze, w przypadku przekroczenia granic obrony koniecznej.

9 listopada 2017 r.

„Ukaranie” podmiotu zbiorowego przestanie być uwarunkowane skazaniem osoby fizycznej, a wymiar kary pieniężnej – uzależniony od przychodów

Bat na przestępczość gospodarczą9 listopada 2017 r.

Rząd przymierza się do rewolucji w zasadach pociągania do odpowiedzialności spółek za przewinienia menedżerów. Jak już pisaliśmy, Ministerstwo Sprawiedliwości ma już niemal gotowy projekt nowych przepisów, które w założeniu ułatwią wszczynanie na szerszą skalę prokuratorskich śledztw wobec podmiotów zbiorowych uwikłanych w skomplikowane przestępstwa gospodarcze i skarbowe, w tym procedery korupcyjne.

8 listopada 2017 r.

Jak zwracało uwagę środowisko medyczne i RPO – krąg osób uprawnionych do uzyskania wrażliwych, często wstydliwych informacji o pacjencie został zakreślony zbyt szeroko

Pośmiertna gwarancja prywatności. Lekarz nie ujawni dokumentacji medycznej8 listopada 2017 r.

Lekarz nie będzie już mógł ujawnić dokumentacji medycznej zmarłego pacjenta na prośbę bliskich. Potrzebna będzie zgoda sądu na zwolnienie z tajemnicy zawodowej. Wykluczone będą też sytuacje, w których krewni niezwiązani ze zmarłym emocjonalnie pozbawiali jego partnera czy inną najbliższą osobę informacji o przebiegu leczenia.

7 listopada 2017 r.

Jak podkreśla dr Małecki, najważniejsze, by żądanie spowodowania śmierci było stanowcze

Życzenie śmierci tylko na trzeźwo?7 listopada 2017 r.

Przeżywający zawód miłosny mężczyzna chciał umrzeć. O pomoc poprosił kolegę (wręczył mu załadowany pistolet). Prośba została spełniona. Problem w tym, że zarówno sprawca, jak i ofiara byli pijani. Prokuratura w ostatnich dniach zakwalifikowała czyn jako przestępstwo z art. 148 kodeksu karnego, za które grozi kara dożywotniego pozbawienia wolności. I wywołała lawinę komentarzy prawników.

17 października 2017 r.

W przypadku mediacji fakty są mniej istotne niż ujawnienie oczekiwań i zaspokojenie interesów stron

Strony szanują to, co same wypracowały. Jak działa ugoda mediacyjna?17 października 2017 r.

- Ugoda mediacyjna, opatrzona klauzulą wykonalności, ma moc orzeczenia sądowego, które można skierować do egzekucji komorniczej. Ale, co ciekawe, 80–90 proc. takich ugód jest realizowanych dobrowolnie - mówi w wywiadzie dla DGP Cezary Jezierski, radca prawny, mediator, dyrektor Centrum Mediacji Gospodarczej przy Krajowej Izbie Radców Prawnych, prezes Ośrodka Mediacji przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Olsztynie.

10 października 2017 r.

ETPC nie toleruje zakazów zgromadzeń motywowanych względami politycznymi. Przypomina, że jeżeli uczestnicy nie zachowują się agresywnie i nie używają przemocy, władze powinny wykazać się tolerancją dla demonstracji

Odmowa z powodów politycznych czy organizacyjnych?10 października 2017 r.

Gdzie może odbywać się zgromadzenie i czy utrudnienia w ruchu drogowym mogą uzasadniać brak zgody na demonstrację? Na te pytania odpowiedział Europejski Trybunał Praw Człowieka na kanwie węgierskiej sprawy Zoltána Körtvélyessy’ego (skarga nr 58274/15). Körtvélyessy próbował zorganizować demonstrację pod więzieniem na ul. Venyige w Budapeszcie.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama