Prawo karne

21 lutego 2018 r.

Dziś kodeks karny stanowi, że karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności

Nowy wymiar kary: Do 30 lat pozbawienia wolności21 lutego 2018 r.

 Rok 2018 będzie okresem kompleksowej reformy kodeksu karnego. Taką deklarację w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów składa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że jej celem będzie uelastycznienie możliwej reakcji karnej, m.in. poprzez rozszerzenie zakresu sankcji w postaci kary pozbawienia wolności w wysokości od 15 dni do 30 lat.

11 lutego 2018 r.

Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP, Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na Mazowszu, były doradca Ministra Pracy i Polityki Społecznej w latach 2014–2016

Prawo a niepełnosprawni. Dlaczego osoby upośledzone trafiają do więzienia?11 lutego 2018 r.

- Wielokrotnie słyszałem od pracowników więzień, że oni nie rozumieją, czemu przysyła się im osoby upośledzone. Doskonale widzą, że umieszczenie niepełnosprawnego w celi niczemu nie służy. Muszą bardziej się nimi opiekować niż ich pilnować. To sytuacja, w której świat staje na głowie - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP.

25 stycznia 2018 r.

Ofiara zgwałcenia uzyska prawo złożenia wniosku o nałożenie na przestępcę zakazu zbliżania się i kontaktowania

Zgwałcenie kobiety ciężarnej nowym typem przestępstwa25 stycznia 2018 r.

Podczas rozpoczynającego się dziś posiedzenia Sejm po raz pierwszy zajmie się rządowym projektem przepisów zaostrzających kary za najcięższe przypadki zgwałceń. Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje przede wszystkim, aby surowsze sankcje groziły tym przestępcom seksualnym, którzy działali ze szczególnym okrucieństwem, zgwałcili dziecko bądź zadali swojej ofierze poważne obrażenia cielesne.

4 stycznia 2018 r.

Jeśli pozbawienie wolności następuje w ramach trwającego postępowania karnego, termin jest ściśle limitowany przez przepisy

Procedura cywilna wobec groźnych przestępców prowadzi do nadużyć4 stycznia 2018 r.

Rzecznik praw obywatelskich po raz kolejny występuje do ministra sprawiedliwości w sprawie stosowania przepisów procedury cywilnej w postępowaniach o umieszczenie byłego więźnia w ośrodku w Gostyninie. Co do zasady mają trafiać tam osoby z zaburzeniami psychicznymi stwarzające zagrożenie dla życia, zdrowia lub wolności seksualnej innych osób.

13 grudnia 2017 r.

Surowsze konsekwencje spotkają też recydywistów

Przestępcy seksualni posiedzą dłużej13 grudnia 2017 r.

Projekt przepisów podwyższających kary za najpoważniejsze przypadki zgwałceń jest już gotowy do przyjęcia przez rząd. Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało, aby surowsze niż dotąd sankcje groziły przestępcom seksualnym, których ofiarami są dzieci i tym, którzy spowodowali ciężkie obrażenia u osoby pokrzywdzonej (w obu przypadkach dolna granica zagrożenia to obecnie trzy lata pozbawienia wolności), a także sprawcom działającym ze szczególnym okrucieństwem.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama