Prawo karne

16 kwietnia 2018 r.

Starosta nie będzie mógł zatrzymać dokumentu nie tylko osobie, która spieszy się do szpitala – czyli łamie przepisy dla ratowania życia

Starosta odda prawo jazdy nie tylko z powodu ratowania życia16 kwietnia 2018 r.

Sejm uchwalił wreszcie nowelizację ustawy o kierujących pojazdami i prawa o ruchu drogowym, która zmienia przepisy o administracyjnym zatrzymaniu prawa jazdy. Obowiązujące od maja 2015 r. regulacje nakazują zatrzymanie dokumentu na trzy miesiące za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości (o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym) oraz przewożenie zbyt dużej liczny pasażerów (powyżej 2 ponad limit w przypadku osobówek).

13 marca 2018 r.

Nie rozumiemy, że aresztowanie i odbywanie kary w więzieniu to nie to samo

Słowik: Sanki do wymiany13 marca 2018 r.

Po nad tysiąc osób, które siedzą dziś w polskich aresztach, spędziło w nich Boże Narodzenie 2016 r. Tak, 2016 r., to nie błąd. Łączy ich jeszcze jedna rzecz: wszyscy są niewinni. Bo osoba, której nie udowodniono winy i która nie została skazana przez sąd, jest niewinna.

1 marca 2018 r.

Ustawowa wyliczanka kwalifikowanych zgwałceń powinna objąć wszystkie analogiczne przypadki

Małecki: Zbyt krótka lista kwalifikowanych zgwałceń1 marca 2018 r.

Tytułowe stwierdzenie odzwierciedla założenia rozpatrywanego w Sejmie projektu zmian w kodeksie karnym (zob. druk nr 2154). Ministerstwo Sprawiedliwości uznało, że obowiązujące przepisy nie pozwalają na skuteczną politykę karną w zakresie przestępstw seksualnych, i zaproponowało m.in. zwiększenie liczby kwalifikowanych typów zgwałceń (projektowany art. 197 par. 3–5 kodeksu karnego).

21 lutego 2018 r.

Dziś kodeks karny stanowi, że karami są: grzywna, ograniczenie wolności, pozbawienie wolności, 25 lat pozbawienia wolności oraz dożywotnie pozbawienie wolności

Nowy wymiar kary: Do 30 lat pozbawienia wolności21 lutego 2018 r.

 Rok 2018 będzie okresem kompleksowej reformy kodeksu karnego. Taką deklarację w odpowiedzi na interpelację jednego z posłów składa Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości. I dodaje, że jej celem będzie uelastycznienie możliwej reakcji karnej, m.in. poprzez rozszerzenie zakresu sankcji w postaci kary pozbawienia wolności w wysokości od 15 dni do 30 lat.

11 lutego 2018 r.

Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP, Przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych na Mazowszu, były doradca Ministra Pracy i Polityki Społecznej w latach 2014–2016

Prawo a niepełnosprawni. Dlaczego osoby upośledzone trafiają do więzienia?11 lutego 2018 r.

- Wielokrotnie słyszałem od pracowników więzień, że oni nie rozumieją, czemu przysyła się im osoby upośledzone. Doskonale widzą, że umieszczenie niepełnosprawnego w celi niczemu nie służy. Muszą bardziej się nimi opiekować niż ich pilnować. To sytuacja, w której świat staje na głowie - mówi w wywiadzie dla DGP Jacek Zalewski, prezes Stowarzyszenia Dobra Wola OPP.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię