Prawo karne

20 września 2017 r.

Obecnie karze nie podlega osoba, która przekracza granicę obrony koniecznej „pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”

Obrona koniecznia zostanie rozszerzona20 września 2017 r.

Osoba, która przekracza granicę obrony koniecznej, starając się powstrzymać napastnika wdzierającego się do domu, mieszkania czy na posesję, nie zostanie ukarana. Chyba że sposób jej działania będzie rażąco nieadekwatny do zagrożenia. Takie zmiany w kodeksie karnym przyjęła wczoraj Rada Ministrów.

14 września 2017 r.

- Zazdrościć należy dr. Małeckiemu, że nie musi sięgać do opracowań z innych systemów prawnych, gdzie od wszeteczeństw aż się roi - wyjaśnia dr Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości

Warchoł: Gwałt na wrażliwości naukowca14 września 2017 r.

 Wrażliwość i poczucie piękna jest rzeczą cenną i pożądaną zwłaszcza u naukowca. Współczuć więc należy karniście, który miast zgłębiać piękno i dobro natury ludzkiej, zmuszony jest czytać rzeczy gwałcące jego poczucie dobra i piękna. A tak jest w przypadku przestępstwa zgwałcenia.

11 września 2017 r.

Propozycja umieszczenia w   k.k. szczegółowych opisów najbardziej nagannych zgwałceń jest po prostu obsceniczna

Polskie sądy są zbyt łagodne w stosunku do gwałcicieli11 września 2017 r.

Podniesienie dolnych granic zagrożenia karą za przestępstwa seksualne oraz wprowadzenie nowego kwalifikowanego typu przestępstwa zgwałcenia, którego skutkiem jest śmierć bądź ciężki uszczerbek na zdrowiu ofiary – to najważniejsze zmiany dotyczące zaostrzenia odpowiedzialności karnej gwałcicieli zapowiedziane w czwartek przez resort sprawiedliwości.

10 września 2017 r.

Sędzia Dredd to jeden z najsłynniejszych w popkulturze stróżów prawa z przyszłości. Kadr z filmu „Dredd” (2012)

Szlaban na Fejsa. Czas skończyć z zamkniętym katalogiem kar10 września 2017 r.

- U nas namysł nad karami trwa przez lata, potem przeprowadza się nowelizację, prawo wchodzi w życie i dopiero można z niego korzystać. Cała dyskusja trwa dłużej niż życie medium, o którym mówimy - mówi w wywiadzie dla DGP Kamil Mamak prawnik, doktorant Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Autor książki „Prawo karne przyszłości”, która ukazała się nakładem wydawnictwa Wolters Kluwer.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama