Prawo drogowe

5 czerwca 2017 r.

Piotr Szymaniak, dziennikarz DGP

Szymaniak: Fakty i mity, czyli co naprawdę wiemy o wpływie fotoradarów na bezpieczeństwo5 czerwca 2017 r.

 W ostatnich latach dominowało przekonanie, że fotoradary w rękach strażników miejskich to maszynki do zarabiania pieniędzy, samo zło. I należy je jak najszybciej odebrać tym, którzy łupią biednych kierowców. Ale w zeszłym tygodniu przez media przelała się lawina materiałów o tym, jakim to błędem było zabranie strażnikom fotoradarów, bo przez to rośnie liczba wypadków, zabitych i rannych. Co się zmieniło?

4 kwietnia 2017 r.

Przy okazji zdefiniowano pojęcie szkody istotnej, co jest ważne z punktu widzenia obowiązku zgłaszania takich szkód przez zakłady ubezpieczeń do centralnej ewidencji pojazdów

CEPiK 2.0 przyspiesza4 kwietnia 2017 r.

 Ministerstwo Cyfryzacji opracowało projekt nowelizacji kodeksu drogowego i niektórych innych ustaw, mający przyspieszyć uruchomienie kolejnych modułów Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Część przepisów – dotycząca ewidencji pojazdów, wejdzie w życie wcześniej – 30 października 2017 r. zamiast 4 czerwca 2018 r.

22 marca 2017 r.

Mimo tego sąd uniewinnił mężczyznę od zarzutu złożenia fałszywego oświadczenia. Zwrócił bowiem uwagę, że art. 233 par. 6 kodeksu karnego można stosować tylko wówczas, „jeżeli przepis ustawy przewiduje możliwość odebrania oświadczenia pod rygorem odpowiedzialności karnej”

Nieprawda we wniosku o zwrot prawa jazdy bez kary22 marca 2017 r.

Osoby, którym zatrzymano prawo jazdy, mogą bezkarnie kłamać we wniosku o jego zwrot. Choć widnieje na nich specjalne ostrzeżenie o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, to w rzeczywistości sąd nie może za to skazać. Powód? Urzędy nie mają ustawowego upoważnienia do odbierania przyrzeczenia – uznał Sąd Okręgowy w Częstochowie.

16 lutego 2017 r.

Kierujący jednośladem musi wówczas poruszać się wolno, ze szczególną ostrożnością i ustępować pierwszeństwa pieszym

Uwaga rowerzyści: Można jechać chodnikiem, gdy ścieżka jest nieodśnieżona16 lutego 2017 r.

Zimowa aura nie odstrasza wszystkich rowerzystów. Kłopot w tym, że choć zima nie zwalnia drogowców z obowiązku odśnieżania ścieżek i dróg rowerowych, to najczęściej na ich nawierzchni zalega śnieg i lód. Tymczasem zgodnie z art. 33 ustawy – Prawo o ruchu drogowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) kierujący rowerem jest zobowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla jednośladów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama