Prawo cywilne

7 listopada 2017 r.

Szara strefa

Oszukiwanie siebie też jest karane7 listopada 2017 r.

Pięć filmów o oszustwach potrafi ustawić człowiekowi myślenie o kłamstwie. Czy potrafią ustawić coś szczególnego w głowie prawnika? Zgodnie z kodeksem karnym oszustwo to doprowadzenie innej osoby do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania (art. 286. par. 1 k.k.).

22 października 2017 r.

Kluczową zmianą będzie jednak ustawowy zakaz dochodzenia roszczeń przedawnionych

Przedawnienie roszczeń. Jakie skutki przyniesie nowelizacja?22 października 2017 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło oficjalny projekt ustawy z dnia 31 maja 2017 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Dostępna na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji nowelizacja nie przewiduje wszystkich zmian, które wcześniej zapowiadano. Z chwilą jej wejścia w życie rynek zarządzania wierzytelnościami czeka rewolucja. Co się zmieni?

21 maja 2017 r.

Jeśli jednak wartość przedmiotu pożyczki przekracza tysiąc złotych, umowa powinna być sporządzona w formie dokumentowej

Ustna pożyczka – ważna, ale trudniejsza do udowodnienia21 maja 2017 r.

Umowa pożyczki prowadzi do zmian w obrębie prawa własności przedmiotu umowy. Kodeks cywilny nie wprowadza ograniczeń w odniesieniu do podmiotów, które mogą być stronami umowy – pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Oznacza to, że każdy podmiot prawa cywilnego może być stroną umowy pożyczki. Umowa może dotyczyć pieniędzy albo rzeczy oznaczonych co do gatunku.

12 kwietnia 2017 r.

Sprawa łódzkiego punktu z dopalaczami to natomiast przykład immisji niematerialnej, która przede wszystkim negatywnie oddziałuje na ludzką psychikę

Kodeksem cywilnym w dopalacze? Ryzykowny pomysł12 kwietnia 2017 r.

Urzędnicy wyszukują coraz to nowe metody walki ze sprzedawcami dopalaczy. Najnowszy pomysł, autorstwa radców z łódzkiego magistratu, to sięgnięcie po przepisy kodeksu cywilnego dotyczące immisji, czyli pewnego legalnego działania właściciela nieruchomości, którego negatywne skutki są odczuwalne na sąsiednich posesjach (art. 144 k.c.). Korzystanie z nich może więc zostać w ten sposób utrudnione.

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Reklama