Prawo budowlane

23 lutego 2015 r.

Ustawa jednoznacznie rozstrzyga też o możliwości stosowania do opłat legalizacyjnych za samowolę budowlaną

Nowe ułatwienia dla budujących23 lutego 2015 r.

Uproszczenie i przyspieszenie procesu budowlanego w odniesieniu do większości inwestycji budowlanych. Taki jest cel przegłosowanej w piątek nowelizacji prawa budowlanego. Ustawa, która czeka już tylko na podpis prezydenta, umożliwia m.in. wznoszenie domów jednorodzinnych na podstawie zgłoszenia z projektem. Będzie to możliwie, gdy obszar oddziaływania wznoszonego obiektu nie będzie wykraczał poza granice działki.

19 lutego 2015 r.

Brak planu zagospodarowania przestrzennego w miejscowości czytelnika nie przekreśla szans na wybudowanie domu

Jak uzyskać pozwolenie na budowę19 lutego 2015 r.

Osoby, które zamierzają rozpocząć wiosną budowę domu lub budynku gospodarczego, powinny już teraz kompletować dokumenty wymagane do uzyskania pozwolenia. Na terenach, na których nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, kilka tygodni zajmuje uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy

7 lutego 2015 r.

Nowe przepisy znoszą wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego.

Budowa domu bez pozwolenia coraz bliżej. Senat za nowelizacją7 lutego 2015 r.

Nowe przepisy znoszą wymóg uzyskiwania decyzji o pozwoleniu na budowę lub przebudowę domu jednorodzinnego. Rozwiązanie to dotyczy budynków, których obszar oddziaływania nie wykracza poza granice działki objętej inwestycją, czyli w sytuacji, w której dom nie jest uciążliwy dla sąsiadów. W takich przypadkach konieczne będzie jedynie zgłoszenie budowy z projektem budowlanym i dołączenie dokumentów wymaganych w trybie pozwolenia na budowę dla tego budynku. Starosta będzie miał 30 dni na ewentualny sprzeciw.

12 stycznia 2015 r.

Projekt ma umożliwić Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego publikowanie wyników badań materiałów budowlanych.

Sejm zajmie się jakością wyrobów budowlanych 12 stycznia 2015 r.

Szef sejmowej komisji infrastruktury Stanisław Żmijan (PO) wyjaśnia, że ustawa jest potrzebna, by zapanować nad rynkiem materiałów budowlanych wprowadzanych do obrotu. "Mamy rynek otwarty i różne rzeczy się sprzedaje na tym rynku. Niestety z taką kontrolą nie radzimy sobie, dlatego ta ustawa wprowadza nowe zadania dla nadzoru budowalnego" - powiedział PAP.

Prawo na co dzień

Konferencje, debaty, kongresy