Mąż matki, matka, a nawet samo dziecko po dojściu do pełnoletności mogą wnieść pozew o zaprzeczenie ojcostwa wówczas, gdy inny mężczyzna jest biologicznym ojcem.

Czy tylko sąd może obalić domniemanie ojcostwa

Czytelnik od kilku lat mieszka w innym mieście niż żona. Małżonkowie nie spotykają się i przebywają w faktycznej separacji, mimo że sąd nie orzekł o niej. Niedawno mąż dowiedział się, że przed trzema laty żona urodziła dziecko i zgłaszając je w urzędzie stanu cywilnego wskazała, że to on jest jego ojcem. W urzędzie stanu cywilnego, poinformowano go, że kierownik nie przyjmie od niego oświadczenia o tym, że nie jest ojcem dziecka, i poradzono, aby wniósł pozew do sądu. Czy tylko przed sądem można doprowadzić do zaprzeczenia ojcostwa?

Czy mąż matki musi przedstawić dowody

Żona urodziła dziecko w czasie trwania małżeństwa, ale jego ojcem biologicznym jest inny mężczyzna. Czy wytaczając powództwo o zaprzeczenie ojcostwa mąż powinien wykazać, że 0nie jest możliwe, by był ojcem tego dziecka?

Czy można złożyć pozew w imieniu męża

Syn czytelniczki został ubezwłasnowolniony. Opiekują się nim rodzice, natomiast żona zamieszkała z innym mężczyzną i ma z nim dziecko. Czy możliwe jest wystąpienie o zaprzeczenie ojcostwa w imieniu ubezwłasnowolnionego męża matki?

Czy matka może pozwać swojego męża

Ojcem dziecka czytelniczki jest jej konkubent. Chce on uznać swoje ojcostwo przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego, ale nie może tego zrobić, bo jego konkubina jest mężatką i według prawa ojcem jest jej mąż. Czy matka może wystąpić o zaprzeczenie ojcostwa?

Czy z pozwem wystąpi dziecko

Matka i jej mąż w terminach przewidzianych w ustawie nie uregulowali sytuacji prawnej dziecka i nie wystąpili o zaprzeczenie ojcostwa męża matki. Czy powództwo o zaprzeczenie ojcostwa może wnieść dziecko po ukończeniu 18. roku życia. Czy rozprawa odbędzie się w razie niestawiennictwa pozwanych?

Czy dopuszczalne jest zaprzeczenie ojcostwa

Dziecko zostało poczęte w następstwie zabiegu medycznego, na który mąż matki wyraził zgodę. Ostatnio między małżonkami dochodzi do poważnych konfliktów, które prawdopodobnie zakończą się rozwodem. W dodatku mąż grozi, że wystąpi o zaprzeczenie ojcostwa. Czy to jest możliwe?
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej:
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.