W wielu spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością odbędą się wkrótce zwyczajne zgromadzenia wspólników. O czym należy pamiętać podczas przeprowadzania takiego zgromadzenia? Jakie błędy są popełniane najczęściej i jakie mogą być ich następstwa?
Andrzej Tropaczyński, radca prawny, prowadzi kancelarię w Warszawie
Zwyczajne zgromadzenie wspólników w spółce z o.o. powinno przyjąć uchwały dotyczące rozpatrzenia i zatwierdzenia sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy, sprawozdania zarządu z działalności spółki i udzielenia absolutorium członkom organów spółki oraz gdy pozostaje to w gestii zgromadzenia wspólników – również uchwałę o podziale zysku lub pokryciu straty.
Warto jednocześnie zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po otrzymaniu od księgowego sprawozdania finansowego należy sprawdzić, czy spółka nie spełnia przesłanek bilansowej upadłości, a zatem czy jej zobowiązania nie przekraczają wartości jej majątku (art. 11 ust. 2 prawa upadłościowego i naprawczego).
Gdy okaże się, że tak się stało, konieczne będzie niezwłoczne naprawienie sytuacji finansowej spółki lub złożenie wniosku o jej upadłość. Warto też sprawdzić, czy kapitały własne na skutek poniesionej straty nie zmniejszyły się poniżej poziomu kapitału zakładowego. Jeżeli tak, wspólnicy nie będą mogli otrzymać wypłaty ze spółki pod jakimkolwiek tytułem (również np. z tytułu umowy wiążącej ich ze spółką).
Mówi o tym wprost art. 189 par. 2 k.s.h. Także w tym przypadku pożądane będzie dokonanie finansowej restrukturyzacji spółki. Należy też sprawdzić, czy w związku z odbyciem zgromadzenia nie wygaśnie mandat członków organów spółki (por. np. art. 202 k.s.h.). Zaniedbanie w tym zakresie może prowadzić np. do nieważności umów zawartych przez członków zarządu, których mandat wygasł.
Dobrą praktyką jest też podejmowanie odrębnej uchwały przy udzielaniu (bądź odmowie udzielenia) absolutorium dla każdego z członków organów spółki. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której z powodu np. zaskarżenia (nie)udzielenia absolutorium jednemu z członków zarządu, zaskarżone zostanie (nie)udzielenie takiego absolutorium wszystkim jego członkom.