Żeby nabyć prawo własności do lokalu, często wystarczy tylko uregulować zaległe opłaty oraz pokryć koszty umowy notarialnej. Aby uruchomić procedurę uwłaszczeniową, należy złożyć wniosek w spółdzielni.
Wiele osób posiadających mieszkania w spółdzielniach mieszkaniowych nie zdaje sobie sprawy, że tylko nabycie odrębnej własności daje im pełnię władzę nad zajmowanym lokalem i udział w gruncie, na którym znajduje się blok. Przekształcenie mieszkania lokatorskiego, spółdzielczego własnościowego czy wykup byłego mieszkania zakładowego odbywa się w kilku etapach. Spółdzielca powinien najpierw skierować swoje kroki do administracji spółdzielni i złożyć wniosek o przekształcenie. Zarząd spółdzielni musi następnie podjąć uchwałę i określić przedmiot odrębnej własności w nieruchomości, w której mieszka lokator (takie uchwały zostały podjęte w zdecydowanej większości spółdzielni mieszkaniowych). Procedura uwłaszczenia kończy się zawarciem aktu notarialnego i wpisem do księgi wieczystej właściciela.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: W jaki sposób wykupić mieszkanie spółdzielcze na własność

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.
- Jak napisać pismo do spółdzielni?
- W jaki sposób ustalić należne opłaty?
- Jak wykazać dodatkowe koszty?
- Czy umowa musi być napisana przez notariusza?


Damian Michalczuk