Czy przedsiębiorstwo, jako zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych służących prowadzeniu działalności gospodarczej, podlega obrotowi prawnemu?
Tak. Możliwa jest jego sprzedaż, darowizna, zamiana czy wniesienie aportem do spółki. Co do zasady czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w jego skład, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych. Przepisy art. 551 kodeksu cywilnego wskazują w szczególności, że w skład przedsiębiorstwa wchodzą: jego nazwa, własność nieruchomości lub ruchomości, prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy, wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne; koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności przemysłowej; majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne; tajemnice przedsiębiorstwa; księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie ma jednak przeszkód, aby niektóre ze składników – najlepiej wyraźnie wskazane w umowie – zostały wyłączone przy zbywaniu przedsiębiorstwa, o ile pozostałe elementy pozwolą na prowadzenie działalności przez przedsiębiorstwo.
Zgodnie z art. 554 kodeksu cywilnego, kupując przedsiębiorstwo, nabywca staje się solidarnie odpowiedzialny ze zbywcą za zaciągnięte przez niego zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, chyba że w chwili nabycia nie wiedział o tych zobowiązaniach, mimo zachowania należytej staranności. Odpowiedzialność solidarna nabywcy jest ograniczona do wartości nabytego przedsiębiorstwa według stanu w chwili nabycia, a według cen w chwili zaspokojenia wierzyciela. Wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności nabywcy przedsiębiorstwa jest możliwe wyłącznie za zgodą wierzyciela.
Czynność prawna obejmująca zbycie przedsiębiorstwa, wymaga szczególnej formy prawnej, czyli formy pisemnej z podpisem poświadczonym notarialnie. Jeżeli w skład przedsiębiorstwa wchodzi nieruchomość, to zbycie będzie wymagało aktu notarialnego.