Użytkownicy wieczyści gruntu mogą przekształcić swoje prawo we własność do końca 2012 roku. Chętni, którym ustawa pozwala zapłacić za ziemię należącą do samorządu terytorialnego mniej, powinni jednak się spieszyć, by zdążyć przed 9 sierpnia 2011 r. Potem gminy nie będą musiały udzielać bonifikat.

1 Sprawdźcie księgę wieczystą działki wspólnoty

Jeżeli wszyscy bez wyjątku właściciele wyodrębnionych mieszkań w budynku należącym do wspólnoty mieszkaniowej chcą przekształcić swoje ograniczone prawo rzeczowe do gruntu we własność, to członkowie zarządu albo inna umocowana do tego osoba powinni złożyć wniosek o wydanie zupełnego odpisu z księgi wieczystej (KW). Trzeba sprawdzić, czy dokumenty należy złożyć u starosty, jeżeli właścicielem gruntu jest Skarb Państwa, czy u wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starosty, względnie w zarządzie województwa, o ile prawem własności działki dysponuje któryś ze szczebli administracji samorządowej (gmina, powiat, województwo). Ważne jest też prześledzenie historii nieruchomości, ponieważ podstawy użytkowania wieczystego w różnych miejscach w kraju są różne. Dokumenty dotyczące wywłaszczenia i podstawy ustanowienia użytkowania wieczystego powinny znajdować się w aktach KW.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: 6 sposobów na przekształcenie użytkowania wieczystego gruntu.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Czy w Warszawie jest łatwiej uwłaszczyć się na gruncie
- Czy burmistrz może odrzucić wniosek członków wspólnoty
- Którą ulgę powinien wybrać uprawniony do przekształcenia