W domach spółdzielczych wspólnoty mieszkaniowe nie powstają z mocy prawa w typowy, zapisany w ustawie o własności lokali sposób, z chwilą sprzedania pierwszego mieszkania lub biura. Pojawiają się wtedy, kiedy ostatni lokal zmieni właściciela

Nie wszyscy mieszkańcy spółdzielń muszą być spółdzielcami

W naszym starym spółdzielczym budynku co najmniej siedmiu właścicieli mieszkań utrzymuje, że nie są spółdzielcami. Jak to możliwe? Czy mogą oni zahamować przejście ze spółdzielni we wspólnotę?
Spółdzielnia nie musi zarządzać mimo udziału we wspólnocie
W naszym sporym budynku, mimo że od lat próbujemy zostać wspólnotą, jeden lokal użytkowy pozostał jeszcze w rękach spółdzielni. Czy możemy w tej sytuacji podjąć uchwałę, na mocy której pozbędziemy się spółdzielni ciągle sprawującej u nas zarząd?
Spółdzielnia decyduje, a nie umawia się o opłaty za jej tereny i urządzenia
Czy zasady pokrywania kosztów utrzymania nieruchomości należących do spółdzielni, ale przeznaczonych do wspólnego korzystania przez wszystkich mieszkańców osiedla, ustala spółdzielnia, czy potrzebna jest umowa z członkami wspólnoty powstałej w budynku niegdyś spółdzielczym, położonym na tym terenie?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak przekształcić spółdzielnię mieszkaniową we wspólnotę
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania