statystyki

Jak skutecznie bronić się przed agresywnym windykatorem

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz28.12.2010, 03:00; Aktualizacja: 16.04.2011, 19:26

Często firmy windykacyjne sięgają po siłowe i agresywne metody odzyskiwania należności, aby skutecznie wyegzekwować długi. Konsumenci mają prawo bronić się przed taką działalnością, a UOKiK zakazuje firmom windykacyjnym stosowania praktyk naruszających przepisy prawa i wymierza im kary.

Reklama


Reklama


Czy za nieprawdziwą informację grozi kara

Uregulowałem dług, a do tej pory mimo moich wielokrotnych interwencji informacja o zobowiązaniach nie została usunięta z BIG-u. Czy osoby, które nie dopełniły tego obowiązku, powinny zostać ukarane grzywną?

Czy windykator zabierze meble za długi

Wierzyciel powierzył egzekucję długu firmie windykacyjnej. Otrzymuję teraz bardzo agresywne telefony od pracowników firmy windykacyjnej, którzy grożą, że przyjdą do mojego mieszkania i zabiorą meble oraz sprzęt komputerowy na poczet mojego zadłużenia. Czy windykator może przeprowadzić egzekucję z mojego majątku?

Czy trzeba usunąć informację o dłużniku

Windykator działający w imieniu wierzyciela domaga się uregulowania przeze mnie zobowiązania w kwocie znacznie wyższej niż należna. Grozi, że zobowiązanie w tej zawyżonej kwocie zostanie ujawnione w BIG-u i w związku z tym stracę wiarygodność płatniczą. Czy w razie takiego nieprawdziwego wpisu mogę domagać się od wierzyciela, aby wystąpił do biura, któremu przekazał dane o zobowiązaniu, z żądaniem usunięcia informacji?

Czy za windykatora odpowiada wierzyciel

Zleciłem firmie windykacyjnej odebranie od dłużnika pieniędzy. Windykator był skuteczny i dosyć szybko odzyskałem znaczną część wierzytelności. Ostatnio zostałem jednak przesłuchany przez prokuratora, bo windykatorowi zarzuca się wywieranie fizycznej i psychicznej presji na dłużnika. Czy ponoszę odpowiedzialność za niezgodne z prawem działania firmy windykacyjnej podejmowane w mojej sprawie?

Czy windykator może żądać wykazu majątku

Windykator działający w imieniu wierzyciela domaga się, abym wyjawił cały swój majątek i wskazał, gdzie znajdują się poszczególne rzeczy. Czy mam obowiązek przedstawić mu wykaz wartościowych rzeczy, które należą do mnie?

Czy można zająć majątek żony dłużnika

Jestem bezrobotny i utraciłem już prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Nie mam majątku osobistego. Moje długi windykator chce egzekwować z majątku mojej żony i z jej pensji. Czy windykator może domagać się od niej pieniędzy na pokrycie mojego zadłużenia?

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jak dłużnik może obronić się przed agresywnym windykatorem.
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE powyższe pytania.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • al(2010-12-28 11:18) Odpowiedz 00

  Na temat PKO BP i ULTIMO
  Bank PKO BP jak i firma windykacyjna Ultimo nie mają prawa na przetwarzanie danych osobowych, ponieważ art. 509 § 1 KC, ze względu na regulację zamieszczoną w art. 385[3] pkt 5 KC w odniesieniu do umów konsumenckich nie może stanowić podstawy przetwarzania danych osobowych konsumentów bez ich zgody. Pozyskiwanie danych wyłącznie na podstawie art. 509 KC, nie poprzedzone zgodą konsumenta przyjmuje charakter niedozwolonych postanowień umownych, o których mowa w art. 385[3] KC, które nie są dla konsumenta wiążące. Jeśli ustawa nie dopuszcza wprowadzenia do stosunków umownych klauzul zezwalających na przeniesienie praw i przekazanie obowiązków bez zgody konsumenta , to tym bardziej nie może to nastąpić, gdy umowa na ten temat milczy (powyższą tezę zawiera wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 21.12.2006, sygn. akt I ACa 1253/06, opublikowany OSA/Kat. rok 2007, Nr 1, poz. 1).
  Część artykułu ze strony internetowej :
  "Tak dużo mówi się o kryzysie, a tu pod naszym nosem i pod pozorem legalności, istnieje i jest zarejestrowana w naszym Kraju firma windykacyjna pod nazwą ULTIMO. Proszę zwrócić uwagę na prosty fakt, że to Bank PKO BP pozbywa się dłużników i sprzedaje swoje wierzytelności tej właśnie firmie. W biały dzień jesteśmy okradani na oczach wszystkich. Pod pozorem prawnego działania, firma windykuje Polską Złotówkę i w legalny sposób wywozi ją na konto w Luxemburgu. Ktoś z banku musi mieć w tym jakiś dobry i brudny interes bo tam w Luxemburgu nasza złotówka jest w dobrej pralce wyprana. W każdym banku istnieje komórka windykacyjna i pracują tam "ludzie". Po co więc ULTIMO ?. Jak to możliwe, że jeszcze nikt się nie zorientował o co chodzi. Dziwi mnie fakt, że CBA i inne organy ścigania tego nie widzą...
  Udało nam się dotrzeć do dokumentów założycielskich spółki Ultimo Portfolio Investment w Luksemburgu. Niewiele z nich wynika. Kapitał założycielski spółki to 31 tys. euro podzielony na 620 akcji imiennych lub na okaziciela. Akcje są w posiadaniu kolejnych dwóch Ultimo: Ultimo Portfolio Investment Ltd zarejestrowanej wcześniej w Jersey oraz Ultimo Portfolio Holdings Ltd, także zarejestrowanej wcześniej w Jersey. Obie spółki reprezentował Christophe Gammal, ekonomista z Jersey działający na podstawie tzw. prokury. Koszt założenia takiej spółeczki w Luksemburgu to, jak wynika z jej akt, 2 tys. euro.
  I to wszystko, co wiadomo. Ciekawe w dokumencie rejestrowym złożonym w Luksemburgu jest to, że niejednokrotnie mówi się w nim o siedzibie spółki, ale w taki sposób, że się ją ustala, ale nie mówi się, gdzie konkretnie. Wnioski każdy może sam wyciągnąć".
  Jak to możliwe, że ta firma windykacyjna nie posiada zezwolenia serwisanta czyli Komisji Nadzoru Finansowego, została ukarana przez UOKiK i nadal działa legalnie na terenie Polski .
  A może CBŚ się tym zainteresuje ?

 • :)(2010-12-28 08:58) Odpowiedz 00

  ...jak w tej piosence "windykator wszystko może, trochę lepiej lub trochę gorzej".

 • obywatel(2010-12-28 16:41) Odpowiedz 00

  do al...wyślij to pilnie do CBŚ oraz do KNB !!! dla ta sprawa śmierdzi...

 • anty al(2010-12-28 19:12) Odpowiedz 00

  do al
  jeśli już mówisz o ochornie danych osobowych, nieuprzejmie jest nie powoływać się na tak istotny akt prawny w tej kwestii jakim jest ustawa o ochronie danych osobowych.
  Wspomniana ustawa wprowadza instytucję prawnie usprawiedliwionego celu w zakresie przetwarzania danych osobowych i tak art.23 par 4 pkt 2 ustawy wskazuje że za prawnie usprawiedliwony cel uważa się dochodzenie roszczeń z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
  przepisy k.c. na które się powołujesz nie mają tutaj zastosowania.
  prawo więc PKO BP jak i Ultimo ma.

 • al(2010-12-28 22:22) Odpowiedz 00

  do anty al
  To widać z kim mam do czynienia.
  W takim razie, proszę sie odnieść do pozostałych rzeczy oraz dodatkowo do art 92 c.
  Nie damy się okradać w biały dzień.
  Nie sposób to opisać na tym forum. Jeżeli jednak bedzie zajdzie taka potrzeba, to wstawię oryginalny art. Pana Kuchanego pt. Księstwo Luxemburg atakuje. Można go odnaleźć na internecie. Nie ulega też wątpliwości, że Ultimo zostało ukarane przez UOKiK. Już z "anty al" nie będę polemizował bo...

 • Zuzzi33(2011-10-22 14:03) Odpowiedz 00

  al! - Jestem z Tobą, podoba mi się taki brak pokory wobec jawnego zastraszania...

 • agata(2012-03-28 20:07) Odpowiedz 00

  w 2005 roku mąż wziął pożyczkę w kwocie 8000. Spłacił 5200 i srracił prace.Kredyt był ubezpieczony. bank i sąd to jedna rączka.Mąz z MOPS miał 270 zł miesiecznie i złozył wniosek o adwokata z urzędu. Odmówiono. Zwrócił się do okręgowego a tam z rejonowego Prezes. Znowu odmówiono.Obecnie komornik działa na zlecenie Ultimo z Luksemburga. Pracownicy od komornika jak sępy i hieny zachowują sie. Nie miałam dowodu to kazał mi pokazac portfel czy nie mam dokumentów.Zapytał co mam w kieszeni. Pokazałam klucze od mieszkania.Złożyłam skarge do Prezesa Sądu rejonowego w Ostrodzie. Strach mnie ogarnia jak oni się zachowują.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama