Jakie znaczenie dla przedsiębiorców mogą mieć przepisy o elektronicznym postępowaniu upominawczym?
Przepisy kodeksu postępowania cywilnego dotyczące elektronicznego postępowania upominawczego weszły w życie 1 stycznia br. Intencją ustawodawcy było uproszczenie procedury dochodzenia roszczeń pieniężnych poprzez ograniczenie obowiązków dowodowych po stronie powoda. Korzyścią postępowania elektronicznego jest jego niższy w stosunku do postępowania zwykłego koszt, gdyż powód zobowiązany jest do uiszczenia czwartej części opłaty stosunkowej.
Podstawową zaletą takiego postępowania miała być jego szybkość. Jednak sprzeciw od nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu elektronicznym nie wymaga uzasadnienia i przedstawienia dowodów. Oznacza to, że dla uchylenia nakazu wystarczające jest już samo oświadczenie pozwanego o jego sprzeciwie. Terminowe wniesienie sprzeciwu powoduje utratę mocy nakazu i przekazanie sprawy do sądu właściwości ogólnej, który z kolei wzywa powoda do uzupełnienia pozwu o materiał dowodowy i uiszczenia brakującej części opłaty. Powstają więc skutki analogiczne do tych, z jakimi mamy do czynienia w zwykłym postępowaniu upominawczym.
Rodzi się więc pytanie, czy przedsiębiorca, któremu zależy na szybkim osądzeniu sprawy, powinien brać pod uwagę możliwość skorzystania z przepisów o postępowaniu elektronicznym. Mając na uwadze, że w przeważającej liczbie przypadków dłużnik wniesie sprzeciw, wydaje się to stratą czasu. Dużo bardziej efektywne może się okazać wysłanie zwyczajnego wezwania do zapłaty, a następnie wniesienie pozwu do zwykłego sądu. Praktyka wskazuje, iż sądy gospodarcze przy braku podstaw do wezwania powoda do usunięcia braków formalnych pozwu nawet w dużych ośrodkach miejskich bardzo sprawnie wydają nakazy zapłaty. Jeśli więc pozwany nie zaspokoi swojego wierzyciela w terminie i zdecyduje się na wniesienie sprzeciwu, przewodniczący wyznaczy rozprawę i przystąpi do merytorycznego rozpoznania sprawy. W postępowaniu elektronicznym cała droga zacznie się dopiero po przekazaniu sprawy przez sąd elektroniczny.