Na czym polegają zmiany zasad doręczania stronie przeciwnej odpisów pism wnoszonych do sądu?
Przed wejściem zmian w życie strony reprezentowane przez profesjonalnego pełnomocnika miały obowiązek doręczania pism stronie przeciwnej jedynie w postępowaniu gospodarczym, natomiast w pozostałych postępowaniach nie było to obowiązkowe, a regułą było doręczanie do sądu odpisów pism dla strony przeciwnej, które następnie doręczał jej sąd. Po wejściu w życie wspomnianej nowelizacji obowiązek ten dotyczy wszystkich rodzajów postępowań. Obecnie, jeżeli obie strony postępowania są reprezentowane przez profesjonalnych pełnomocników, czyli przez adwokatów, radców prawnych, rzeczników patentowych lub przez radcę Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa, to pełnomocnicy ci obowiązkowo doręczają sobie nawzajem odpisy pism procesowych wraz z załącznikami bezpośrednio, czyli z pominięciem sądu.
Pełnomocnik, doręczając pisma do sądu, ma obowiązek doręczyć odpis pisma bezpośrednio pełnomocnikowi strony przeciwnej, a dowód doręczenia lub jego odpis załączyć do pisma wnoszonego do sądu. Jeżeli pełnomocnik nie dokona doręczenia odpisu, doręczy odpis dla drugiej strony do sądu, a nie bezpośrednio jej pełnomocnikowi, lub doręczenia dokona, ale nie załączy do pisma dla sądu dowodu doręczenia lub jego odpisu, wtedy sąd zwróci pismo, nie wzywając do usunięcia braków. Oznacza to, że jeżeli doręczenie pisma faktycznie dojdzie do skutku, lecz dowód doręczenia nie zostanie załączony do pisma dla sądu, to pismo zostanie zwrócone bez wyjaśnień. Po zarządzeniu zwrotu pisma przez sąd nie będzie możliwe uzupełnienie braku dowodu doręczenia jako braku formalnego. Ponowne wniesienie pisma przez pełnomocnika nie wywoła zatem skutków od chwili wniesienia pierwszego pisma. Jest to szczególnie istotne, ponieważ brak załączenia dowodu doręczenia pisma stronie przeciwnej może skutkować niedochowaniem terminu.
Ponadto po zmianach przepisy ustawy stanowią, że w wypadku nieodebrania pisma z placówki pocztowej lub urzędu gminy przez adresata czynność awizowania należy powtórzyć.