statystyki

Kto płaci odszkodowanie z tytułu zalania mieszkania

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz15.03.2010, 03:00; Aktualizacja: 15.03.2010, 10:17

Gdy poszkodowany ubezpieczył mieszkanie, to o pokrycie strat spowodowanych zalaniem go powinien się zwrócić do ubezpieczyciela. W razie braku polisy musi dochodzić roszczeń bezpośrednio od sprawcy szkody.

Reklama


Reklama


W razie zalania mieszkania trzeba przede wszystkim ustalić, z czyjej winy doszło do powstania szkody, oraz określić zakres szkód. Czynności te właściciel mieszkania musi wykonać bez względu na to, czy ma ubezpieczone mieszkanie i czy roszczeń będzie dochodził bezpośrednio od sprawcy.

Najszybciej pieniądze na przeprowadzenie prac remontowych odzyska właściciel mieszkania, który je ubezpieczył i wykupił polisę. Ubezpieczyciel wypłaci mu odszkodowanie na pokrycie przynajmniej części szkód. Natomiast w razie braku polisy powinien ustalić sprawcę zalania i zwrócić się do niego z roszczeniem o wyrównanie szkody. Trzeba to zrobić na piśmie, listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Gdy sprawca pieniędzy nie zwróci dobrowolnie, pozostaje dochodzenie roszczeń na drodze sądowej. Pisemne wezwanie do zapłaty będzie wówczas jednym z dowodów, które powód przedstawi w sądzie.

To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Zapłaci sprawca lub ubezpieczyciel

W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na pytania:
- Jak określić rozmiar szkody
- Jak należy zawiadomić o szkodzie sprawcę lub spółdzielnię
- Jak kształtuje się odpowiedzialność sprawcy

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • n(2010-03-15 14:31) Odpowiedz 00

  Kazdy moze ubezpieczyc swoje mieszkanie na maksymalna wartosc. Zdaje sie kiedys na ten temat byla mowa w tv. Ubezpieczenie od wszelkich klesk itp. pozaru, zalania, gradobicia, kradziezy, powodzi, trab powietrznych, zawalenia budynku (w przypadku uszkodzenia konstrukcji budynku wskutek nieprzewidzianych zdarzen), deszczow (ulewy) czy trzesienia ziemii itp. lub ruchu ziemii co powoduje przemieszczenie budynkow no i oczywiscie wskutek zmeczenia materialu (na wskutek starzenia budynkow) itd.

 • SEY(2010-03-15 18:29) Odpowiedz 00

  Dodać jeszcze należy, że lokator np. spółdzielni mieszkaniowej może uzyskać odszkodowanie nawet w przypadku, gdy sam się nie ubezpieczył. Dotyczy to gdy dojdzie do awarii rur w pionie wod-kan, awarii rur centralnego ogrzewania w pionie, przecieku przez ściany zewnętrzne , oraz przecieki z dachu. Od tego typu awarii ubezpieczona jest spółdzielnia mieszkaniowa. Wystarczy tylko awarię zgłosić do administracji spółdzielni. W lutym otrzymałem z tego powodu odszkodowanie 1000 zł z tytułu zalania przez ściany zewnętrzne dwóch pomieszczeń mieszkalnych.

 • .(2010-04-01 22:15) Odpowiedz 00

  ja ubezpieczyłam i nic nie dostałam!

  NIE POLECAM TUW POCZTOWY ZŁODZIEJE!
  WYPISZĄ POLISĘ TAK ŻEBYŚ CZŁOWIEKU GROSZA NIE DOSTAŁ!

  POSZŁAM DO AGENTA UBEZPIECZYĆ DOM POTRZEBNE MI TO BYŁO BO DOM JEST NA KREDYT

  A AGENT SIĘ POMYLIŁ ZAMIAST W RUBRYCE DOM (MURY) WPISAĆ SKŁADKĘ WPISAŁ W RUBRYCE GOSPODARSTWO DOMOWE CZYLI ŚRODEK DOMU

  CZY BANK INGERUJE W ŚRODEK? RACZEJ NIE ZWYCZAJNIE SIĘ POMYLIŁ A JA NIE ZNAŁAM SIĘ NA TYM SA RUBRYKI TO SĄ ON WE CO GDZIE WPISAĆ A TU LIPA ICH POMYŁKA A MOJA STRATA.
  DACH SIĘ SPALIŁ I NA DACH NIE DOSTANĘ ZŁAMANEGO CENTA!

  PASOŻYCI ŻYJĄ KOSZTEM INNYCH

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama