Czy gminy korzystają ze środków finansowych rekompensujących im poniesione koszty za usunięcie samochodu? O czym należy pamiętać, wypełniając wniosek? Kiedy wypłacane jest dofinansowanie?
Jarosław Roliński
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Gmina ma obowiązek usunąć z drogi porzucony pojazd. Musi przekazać go także do stacji demontażu. W większości przypadków gminy jednak nie wiedzą, że na ten cel można otrzymać pieniądze z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zainteresowanie dopłatami można uznać za marginalne, jeśli chodzi o liczbę gmin w Polsce. W pierwszym roku funkcjonowania systemu wypłacono dofinansowanie dla 12 gmin zbierających pojazdy, w następnym roku – 32. W trzecim roku dofinansowanie uzyskało ponad 20 gmin. Jest to niewspółmierne w stosunku do grubo ponad 2 tys. gmin. Praktycznie tylko kilka większych gmin, jak np. Warszawa i Kraków, usuwa pojazdy w sposób zorganizowany i występują o dopłaty na ten cel. Kilka innych występuje o dofinansowanie incydentalnie. Zdecydowana większość gmin nie ma wiedzy o takim instrumencie wsparcia, gdyż informacja o tym nie wszędzie dotarła.
Zupełnie inaczej wygląda to w przypadku tych, którzy profesjonalnie działają na tym rynku. Przedsiębiorcy prowadzący stacje demontażu pojazdów, w przeciwieństwie do gmin, mają dużą wiedzę na temat dopłat do działalności związanej z pojazdami wycofanymi z eksploatacji. Dla gmin usuwanie pojazdów z dróg stanowi tak naprawdę pewien margines ich obowiązków. Być może właśnie z tego powodu nie wykazują większego zainteresowania i nie wiedzą o możliwości uzyskania dopłaty do każdego pojazdu, który zostanie usunięty i przekazany do stacji demontażu.



Wniosek dla gmin o dofinansowanie na usuwane pojazdy jest bardzo prosty. Nikt nie powinien mieć problemów z jego poprawnym wypełnieniem. Do tej pory nie było takiej sytuacji, w przypadku zainteresowanych dopłatą gmin, aby źle wypełniony wniosek był podstawą odmówienia dofinansowania. Do wniosku wystarczy załączyć tylko poświadczenia przekazania pojazdów do stacji demontażu. Trzeba pamiętać o tym, by posiadać wszystkie poświadczenia ze stacji demontażu pojazdów. Są one podstawą zwrotu pieniądze na usunięte samochody. Równocześnie bardzo istotny jest termin złożenia wniosku o dofinansowanie. Należy to uczynić w terminie do 30 marca po roku, w którym nastąpiło przekazanie pojazdów do stacji demontażu. Niedotrzymanie tego terminu spowoduje niemożliwość wypłacenia gminie pieniędzy. W przypadku gdy w danej gminie usuwanych jest dużo pojazdów, które trafiają do demontażu, oprócz wniosku i poświadczeń należy dołączyć również listę wycofanych z eksploatacji samochodów. Jest ona pomocna w sytuacji, gdy brakuje choćby jednego zaświadczenia ze stacji demontażu pojazdów. Po złożeniu wniosku pozostałe kwestie uzgadnia się już z NFOŚiGW.
Gmina może ubiegać się o dofinansowanie na wszystkie pojazdy, które przekazała do demontażu. Nie ma tu żadnego ograniczenia, jeśli chodzi o liczbę takich pojazdów i na pewno to się nie zmieni. Jedynym ograniczeniem jest kwota 4 tys. zł, którą gmina dostaje na każdy usunięty samochód przekazany do stacji demontażu.
Warto pamiętać, że od 1 stycznia 2010 r. zmienią się niektóre przepisy ustawy – Prawo ochrony środowiska, które dotyczą wzoru wniosku na dofinansowanie dla gmin. Oznacza to, że wzór wniosku nie będzie określony w rozporządzeniu, ale ustali go Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.