statystyki

Jak złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz10.02.2009, 03:00; Aktualizacja: 10.02.2009, 10:33

Każdy obywatel, który utracił zaufanie do organów władzy państwowej oraz wyczerpał przysługujące mu środki sądowe, może złożyć skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu. W tym celu powinien wypełnić składający się z ośmiu części formularz skargi.

reklama


reklama


Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu jest sądem międzynarodowym, który rozpatruje skargi osób, które twierdzą, że zostały naruszone ich prawa zagwarantowane w Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 4 listopada 1950 r. Polska ratyfikowała tę konwencję w 1993 r.

Kto i kiedy może wnieść skargę

Skargę do Trybunału może wnieść każdy obywatel indywidualnie. Przyjmowane są też skargi od grup osób oraz od organizacji pozarządowych. Zanim zostanie wniesiona skarga, skarżący powinien wykorzystać w kraju wszystkie przysługujące mu możliwe środki odwoławcze.

Skarżący wypełnia składający się z ośmiu części formularz skargi, który jest potem podstawą zbadania sprawy. Powinien postawić w nim zarzut, że stał się ofiarą naruszenia praw zawartych w konwencji lub w jej protokołach, na przykład prawa do: życia, nauki, rzetelnego procesu lub bezprawnego pozbawienia wolności.

Można wnieść skargę nawet wówczas, gdy w kraju otrzymało się odszkodowanie. W takim przypadku prawo do wniesienia skargi przysługuje, gdy przy rozpoznawaniu skargi w kraju nie zaznaczono wyraźnie, że otrzymał odszkodowanie ze względu na naruszenie Konwencji Praw Człowieka, a także gdy sposobu naprawienia szkody nie można uznać za odpowiedni.

PRZYKŁAD: KIM JEST POŚREDNIO POKRZYWDZONY

Skarżącym się może być pokrzywdzony lub pośrednio pokrzywdzony.

Pośrednio pokrzywdzonym może być np. rodzic lub małżonek zamordowanego, rodzice osoby, która zmarła podczas zatrzymania jej przez policję, rodzice dziecka, które zmarło podczas operacji.

Aby skarga nie została odrzucona, trzeba ją wnieść w ciągu sześciu miesięcy od wydania prawomocnego orzeczenia lub ostatecznej decyzji w sprawie. Tak samo jak złożenie skargi - na potrzeby zachowania terminu wniesienia - traktuje się wniesienie pisma z krótkim opisem zdarzeń.

Skarga musi być zasadna

Skarga może zostać złożona w języku ojczystym skarżącego się. Zanim zostanie zarejestrowana i otrzyma swój numer, sprawdza się jej treść i ocenia, czy jest uzasadniona. Gdy uzna się, że spełnia wymogi formalne, to wówczas szef kancelarii przesyła skarżącemu formularz do wypełnienia. Następnie formularz razem z dokumentami skarżący odsyła do Sekretariatu Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

PRZYKŁAD: JAKICH SPRAW TRYBUNAŁ NIE ROZPATRZY

Skarga powinna zostać podpisana. Trybunał nie rozpatruje spraw anonimowych oraz tych, które wcześniej zostały już rozpoznane przez Trybunał. Wprawdzie skarżący się może nie ujawnić tożsamości, ale tylko w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach skargę może wnieść tylko osoba poszkodowana, której prawa zagwarantowane w Konwencji Praw Człowieka zostały naruszone.

W sprawie uznania skargi za bezzasadną wydawana jest decyzja. Ma ona charakter ostateczny. Zdarza się jednak, że wyjdą na jaw nowe okoliczności, które mogą mieć znaczenie w sprawie. Wtedy skarżący może wnieść nową skargę.

Skarga będzie uznana za przyjętą, wówczas gdy otrzyma numer i zostanie zarejestrowana. Następnie rozpocznie się rozpatrywanie jej przez Trybunał. W ciągu dwóch miesięcy od ogłoszenia o dopuszczalności skargi skarżący ma prawo wystąpić z roszczeniem o słuszne zadośćuczynienie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:GP

Polecane

reklama

 • 4432agula(2010-08-14 21:02) Odpowiedz 00

  jak znalezc nr sprawy ktora jest obecnie na wokandzie/

 • gosc(2010-01-05 12:55) Odpowiedz 00

  Jesli chcecie złożyc skarge zobaczcie na http://www.rcie.koszalin.pl/skarga.htm

 • Zbigniew(2010-10-03 18:21) Odpowiedz 00

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (25689/06) chroni sędziów, którzy dopuścili się perfidnego fałszerstwa. Teraz sprawa się powtarza. Rada Europy przesłała dokumenty na przestępcze działania prawników do Trybunału,który nadał nr sprawy 16579/10 i zachęcił do wypełnienia formularza.
  Problem jest w tym, że odebrano mi prawa człowieka, czyli nie posiadam żadnej możliwości skorzystania z pomocy prawnej na mój koszt.
  W tym przypadku złożenie skargi do Sekcji Polskiej mija się z celem, bo dla niej
  auterytet prawników jest poirytetem!!!

 • Zbigniew(2010-10-03 18:27) Odpowiedz 00

  Europejski Trybunał Praw Człowieka (25689/06) chroni sędziów, którzy dopuścili się perfidnego fałszerstwa. Teraz sprawa się powtarza. Rada Europy przesłała dokumenty na przestępcze działania prawników do Trybunału,który nadał nr sprawy 16579/10 i zachęcił do wypełnienia formularza.
  Problem jest w tym, że odebrano mi prawa człowieka, czyli nie posiadam żadnej możliwości skorzystania z pomocy prawnej na mój koszt.
  W tym przypadku złożenie skargi do Sekcji Polskiej mija się z celem, bo dla niej
  autorytet prawników jest piorytetem!!!

 • tad(2010-10-13 14:15) Odpowiedz 00

  czy mozna skarge wyslac elektronicznie i na jaki adres mailowy

 • pokrzywdzony(2009-12-23 01:10) Odpowiedz 00

  jak mozna za czyjesc blendy odsiadywac kare i zaden sad nie chce przyjac prozby o sprawiedliwosc kuratozy popelnili blond ja zato place i gdzie moge zlozyc prozbe i do kogo prosic o pomoc

 • Topaz.11(2009-11-10 18:13) Odpowiedz 00

  Czy ktos wie czy takze w przypadku odwlekania postepowania administracyjnego wobec obywatela zamieszkalego za granica przysluguje skarga do Trybunalu Praw Czlowieka ?

 • veles(2009-09-01 17:00) Odpowiedz 00

  nie ma adresu mejlowego, więc już wiadomo co to za syf. niekontaktowość ma dodatkowo utrudniać dochodzenia swoich praw. jednak uważam, że skargi należy pisać, żeby udowadniać tym kłamcom ich hipokryzję. i upubliczniać. hail!

 • Raija(2009-08-10 18:57) Odpowiedz 00

  A co ma zrobić osoba która nie może dojść do porozumienia z Warszawską gazownią za pół roku mam rachunek do opłaty ok.1000 zł co daje na 2 m-c ok.200 zł za gaz.Korzystam tylko z 4 palnikowej kuchenki gazowej wymienili mi licznik teraz mam rachunek na ok.50 zł za 2 m-c ale wpierw muszę zapłacić zaległe rachunki czyli ok.1000zł licznik wzieli do ekspertyzy i uznali że jest dobry.Pisze odwołania skargi ale to pozostaje bez echa czy jest w tym kraju ktos kto moze mi pomoc proszę o radę tel.0508945845 mail civic@inmail.pl

 • dociekliwy(2009-09-20 21:56) Odpowiedz 00

  @veles. Zgadza sie, trzeba upubliczniac nieprawosci, na stronie Afer Prawa jest komunikat:

  "Z uwagi na fakty, że Trybunał bezzasadnie odrzuca 99% wniesionych do Strasburga skarg przez Polaków - zwłaszcza takie które dotyczą naruszanie procedury sądowej i obowiązującego PRAWA przez sędziów - z inicjatywy czytelników AP redakcja chętnie nagłośni takie sprawy jak też interwencyjnie zwróci się do innych (niestety też impotentnych organów) jak np. Komisarz Praw Człowieka, Rada Europy, Prezes Trybunału itp. w postaci listów otwartych. Dlatego prosimy czytelników o nadsyłanie informacji o bezzasadnie odrzucanych skargach produkowanym na typowym "gotowcu" dla tych poszkodowanych, co nie mają kasy i układów. Redakcja AP"

  http://www.aferyprawa.com/index2.php?p=teksty/show&dzial=prawo&id=2262

 • polak(2009-10-24 12:00) Odpowiedz 00

  Co z luźmi, których nie stać na Sądy? Co z ludźmi, którzy nie mają siły walczyć w Sądach z uwagi na choroby, niepełnosprawność, a nie mają nikogo z najbliższych, którzy by im pomogli? Co z ludźmi którzy zostali skrzywdzeni, dawno, dawno temu i nie mają na to prawie żadnych dowodów, a świadkowie, którzy mogli by to i owo powiedzieć sa zastraszeni przez utratę pracy?

 • emeryt(2009-10-24 12:18) Odpowiedz 00

  Kogo i jak może skarżyć rencista czy emeryt, za przyjęcie przez rząd RP naliczania waloryzacji cenowej, która jest niekorzystna, powodująca niesprawiedliwość społeczną i dyskryminację, a nie płacowej, gdy podobno RPO otrzymał od Trybunału Konstytucyjnego RP odpowiedź podtrzymującą zasadność takiego naliczania, gdyz jest to podobno zgodne zasadami równiości zawartymi w art 32 Konstytucją RP?
  Czy człowiek jest winien że uropdził sie wcześniej i jego poważny już wiek nie pozwalał na kontynuowanie mu dalszej pracy więc musiał odejśc na emeryturę wcześniej niż ten co urodził się kilka lat później?
  Czy człowiek jest winien, że nieszczęście (choroba, wypadek i niepełnosprawność) dotknęła go kilka lat wcześniej a nie o wiele lat później albo wcale?
  Czy od tego zalezy ta równość?
  Czy to jest sprawiedliwe?
  Czy nie ma tu dyskryminacji wiekowej, czasowej?
  Dlaczego to te osoby które zostały w sposób naturalny (choroba, wypadek i niepełnosprawność, znaczny wiek) zmuszony do odejścia na emeryturę czy rentę wczaśniej są za to karane? Są poniżane itd?

 • Artur(2011-01-14 19:03) Odpowiedz 00

  Chciałbym wiedzieć czy skardze Trybunału podlega DYSKRYMINACYJNE,RASISTOWSKIE TRAKTOWANIE pewnej agencji pracy w UK Luton,która spowodowala wiele szkód i kłopotów polakom poszukującym pracy,w tym i mnie!! Czy ktoś może pomóc?? nie zgadzam sie z rsizmem w UK! A on istnieje!! Artur mail: arturlew3@tlen.pl

 • karolina(2011-02-08 22:26) Odpowiedz 00

  Sąd Odwoławczy zablokował mi zaskarżenie orzeczenia w Państwie Polskim,aż mnie dreszcze przechodzą,jak czytam o korupcji w Trybunale Praw Człowieka. Dwa uzasadnienia wyroku, były takie,jak by byly jeszcze inne akta sprawy.Czy naprawdę Sądy i Prokuratury są poza prawem i mogą niszczyć człowieka-łamiąc Konstytucję RZ.P.

 • Aga(2012-01-27 09:06) Odpowiedz 00

  Łamane prawa człowieka -dane prywatne

  Urząd posiada nielegalnie bilingi bankowe-z kradzieży .
  Na podstawie tych bilingów -Urząd w Iławie chce wiedzieć co kupuje i gdzie jestem -to jakiś horror,legalny dla Urzędu -jak to możliwe.
  Posiada również karty medyczne oraz badania medyczne -ustalając na co się leczę i gdzie.
  To jest małe bezprawie ,legalne bo w Urzędzie

 • ClaudioLopez(2011-10-28 14:19) Odpowiedz 00

  Jak mozna sie dowiedziec czy skarga skierowana do Trybunalu zostala rozpatrzona ??

 • bobo(2012-06-08 16:28) Odpowiedz 00

  Ja z korupcją miałam do czynienia w Sądach polskich ale jeśli jest tak jak piszecie, że tam też pomaga sprawy rozpatrywać sędzia polski to dziękuję za taki Trybunał Praw Człowieka to po sprawiedliwość trzeba iść chyba do stwórcy.

 • bobo 2(2012-06-08 16:59) Odpowiedz 00

  O Sądzie w Lublińcu już oglądałam skargi w programie TV Pani Jaworowicz jednak nigdy nie myślałam, że to dotknie też mnie - byłam pełnomocnikiem mego małoletniego wtedy wnuka i tak skutecznie Pani Prezes Sądu sterowała sprawami, że po pół roku po skończeniu sprawy dostałam postanowienie,że mój wnuk skończył 18 lat właśnie i Sąd nie mógł - nie chciał rozpatrzyć całego spadku tylko połowę bo rodzina 1 zabrała już w Niemczech a drugi mimo zastrzeżeń w Księgach Wieczystych to i tak połowę spadku odłączyli z KW - a jako małoletni przez 8 lat ciągnęli sprawę by zamiast 3/4 spadku małoletniemu dać 1/4 - bo dzielony na 4 dzieci.Tam gdzie w grę wchodzą pieniądze to korupcja kwitnie.Pan sędzia, który był assesorem uczył się na tej sprawie przy niskim zarobku sędziowskim już jeździ pięknym nowym samochodem.

 • DANEK(2012-06-13 16:09) Odpowiedz 00

  PRZEPRSZAM ALE NIE ZNAM JEZYKA NIEMIECKIEGO NA TYLE ZEBYM MOGL PISAC JESTEM POLAKIEM ZAMIESZKALYM W NIEMCZECH OD 25 lat na stale i SZUKAM POMOCY WSZEDZIE ZEBY KTOS NAM POMOGL , BO MY JUZ NERWOWO I PSYCHICZNIE NIE MOZEMY WYTRZYMAC .
  kochani chce wam przedstawic moja sytuacje bardzo bolesna dla mnie i mojej rodziny , a wiec , jestem czlowiekiem bez pracy od kilku lat utrzymuje sie z moja zona z zasilku dla bezrobotnych , jestesmy naprawde biedymi ludzmi i chorymi , ja mam 60 lat , zona moja 57 lat i do tego jestesmy chorymi ludzmi , zona moja jest chora na serce i na pluca , ja chory tez jestem , choroba kosci i nie dowlat prawej reki , badany bylem przez glownego lekarza tam u nich w tym glownym JOB CENTER HANNOVER i oni tam maja te papiery u siebie moje i mojej zony i jeszcze przez nich trafilem do lekarza Neurologa , bo psychicznie i fizycznie wykonczyli mnie , kaza mi chodzic pracy szukac , jak ja przejde kilkadziesiat metrow i ruszac sie nie moge juz , mosze odpoczywac , bo bol kosci daje mi tak w kosc ze wytrzymac nie idzie , kilkaktrotnie corka mnie odbierala z ulicy , bo juz nawet ruszyc nie moglem sie , nogi popuchniete , ale gdzie takiego czlowieka przyjma do pracy z taka choroba to jest glupiego latanie , strasza mnie ze odbiora mi 30
  procent pieniedzy 101,10 Euro z tych pieniedzy ktorych dostaje na zycie 1000 Euro z tego 700 Euro oplaty mieszkania, zostaje nam 300 Euro na zycie , dla nas obojga to bardzo duzo jest jak nam odbiora te pieniadze bedziemy odczuwali glod . to nic innego tylko sznur na szyje i wieszac sie , Zastraszaja nas oboje , moja zona juz ze strchu wykonywala prace ciezka za 1 Euro na godzine ( KOBIETA CHORA NA SERCE I PLUCA I JEST PO OPERACJI DWOCH NOG ) TO NIEWIARYGODNE , ALE TAKA JEST PRAWDA , to oni nazywaja PRACE ZA 1 Euro , poprostu niewolnicza praca dla niewolnikow jak nie bedzie chciala pracowac to nie ma pieniedzy na zycie , tak u nich jest , Glowna Sprawczynia tego jest wlasnie ta pani tam zatrudniona przy tym jobcenter Regon Hannover Deisterplatz 2 30890 Barsinghausen FRAU PITZNIG RENATE co nie ma pojecia widocznie o pracy ktora wykonuje i nie nadaje sie na to stanowisko , ze chorych ludzi zastrasza ( TERORYZUJE ) paragrafami i nie wie o tym ze ludzi chorych nikt do pracy nie przyjmie , Papiery lekarskie wszystkie sa do wgladu tam u nich maja na komputerze , löech trotcem nie zwarzaja na to ze czlowiek ma 60 la i ledwo chodzi gonia do pracy ... KOPIE POROBILEM i w kazdej chwili moge udostepnic , JAK ZASTRSZAJA LUDZI I ONI TO NAZYWAJA DEMOKRACJA SMIECH NA SALI , Prosze o pomoc bo przez ta pania dojdzie do tragedi ,a mnie pozniej nazywac bede terorysta , bo ja juz nerwowo i moja zona nie mozemy wytrzymac przez ta pania ktora nas teroryzuje chorych ludzi , Bardzo jeszcze raz was prosze o pomoc , pomozcie nam bo my w spokoju nie mozemy zyc przez ta pania wlasnie .. My jestesmy naprawde chorymi i biednymi ludzmi , pracowalem uczciwie , teraz cierpimy wraz z moja zona , czy jest takie prawo wszedzie na swiecie , zeby ludziu chorych teroryzowac i nakazywac pracowac , prosze mi oddpowiedzic ... prosze jeszcze raz o pomoc i powiedziec mi czy to jest zgodne z prawem i czy zgodne z prawami czlowieka

 • WYCZERPANY(2011-10-25 11:12) Odpowiedz 00

  Jeżeli sądy nie przestrzegają prawa, a mam w tym spore doświadczenie, dlaczego my, prosta hołota mamy się do tego kulawego prawa stosować. CZY NIE PACHNIE TO NIEWOLNICTWEM ?

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

reklama