statystyki

SN: lokal socjalny także dla rodziny eksmitowanego

autor: Adam Makosz04.01.2011, 03:00

W wyroku eksmisyjnym sąd musi orzec o uprawnieniu do lokalu socjalnego bądź jego braku także w stosunku do członków rodziny byłego właściciela mieszkania.

Reklama


Reklama


Orzeczenie kończące sprawę o eksmisję powinno zawierać nie tylko sam nakaz opuszczenia zajmowanej nieruchomości, lecz także rozstrzygnięcie co do uprawnienia pozwanego i jego domowników do lokalu socjalnego. Mimo że przewidujący taki wymóg art. 14 ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego jest wyraźnie sformułowany, to nadal rodzi problemy orzecznicze. W jednej z ostatnio podjętych uchwał Sąd Najwyższy musiał podkreślić, że przepisy o przyznawaniu lokalu socjalnego mają zastosowanie także do małoletnich dzieci oraz żony właściciela lokalu mieszkalnego, który utracił tytuł własności.

Rozpoznający pozew o eksmisję sąd ma obowiązek ustalić, kto mieszka z eksmitowanym i czy osoby te spełniają warunki zobowiązujące sąd do przyznania uprawnienia do lokalu socjalnego. Może on orzec o takim prawie nie tylko w przypadku, gdy eksmitowanym będzie kobieta w ciąży, obłożnie chory czy bezrobotny. Ważny jest tutaj także dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególna sytuacja materialna i rodzinna.

Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu w stosunku do dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny. Eksmisja jest następnie wstrzymywana do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.

Podstawa

Uchwała z 21 grudnia 2010 r. (sygn. akt III CZP 109/10).

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • majk(2011-01-04 08:48) Odpowiedz 00

  Widać po tytule, że autor nie ma za bardzo rozeznania w temacie. W wyroku Sądu Najwyższego wskazano, że żona i dzieci byłego właściciela lokalu mieszkalnego mają prawo do otrzymania lokalu socjalnego. Takiego prawa nie ma właściciel lokalu, bowiem do właściciela lokalu mieszkalnego nie ma zastosowania usatwa o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego

 • były wyborca PiS(2011-01-04 13:54) Odpowiedz 00

  W wielu wspólnotach mieszkaniowych właściciele lokali nie wnoszą opłat za media,utrzymanie czystości itd.Gdy zadłużenie jest równe wartości lokalu zarządzający wspólnotą występuje do sądu o eksmisję.I co? Ano sąd orzeka eksmisję.I co dalej?Sprawa zostaje przekazana do komornika,który po pobraniu opłaty stwierdza,że nie może eksmitować dłużnika ponieważ przysługuje mu lokal zastępczy,a miasto czy gmina takiego nie ma,chyba że wspólnota mu kupi.I co?Nic-członkowie wspólnoty zgrzytają zębami i solidarnie pokrywają wszelkie koszty utrzymania lokalu dłużnika.

 • majk(2011-01-04 14:33) Odpowiedz 00

  właścicielowi nie przysługuje lokal socjalny (zastępczy). Jednakże nasze przepisy (kodeks postępowania cywilne) nie pozwalają eksmitować na bruk - należy wskazać pomieszczenie tymczasowe do którego ma zostać eksmitowana osoba bez prawa do lokalu socjalnego (przepis ten zakazujący eksmisji na bruk został uznany za niekonstytucyjny ale przez rok od orzeczenia TK będzie obowiązywał). Jeżeli taka wspólnota miałaby prawnika rozeznanego w temacie napewno w szybki sposób rozwiązałaby problem. Podpowiem - wystarczy zwolnic jedna z piwnic, która ma światło, wodę, postawić na podwórku kibelek zbity z desek i wskazać miejsce to jako pomieszczenie tymczasowe albo też mniej ekstremalnie wynając na miesiąc pokój w hotelu o niskim standardzie (żeby nie narażać się na duże koszty)

 • A3D(2011-01-04 08:25) Odpowiedz 00

  Taaaaa, oferta najmu lokalu socjalnego. A gminy dysponują lokalami socjalnymi spełniającymi przy tym wymogi przepisów technicznych. I kolejki wieloletniej do lokalu nie mają. Dziki kraj, dzikie obyczaje.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama