Spółka wezwała firmę do uregulowania należności wraz z odsetkami ustawowymi. W piśmie wskazała termin zapłaty. Po upływie terminu spółka zamieściła dane byłego kontrahenta w Krajowym Rejestrze Długów. Nie miała do tego prawa, bo nie ostrzegła dłużnika o zamiarze dokonania zgłoszenia.
Przedsiębiorca, który chce przekazać informację o zobowiązaniu innej firmy do biura informacji gospodarczej, musi najpierw spełnić wszystkie wymogi przewidziane w ustawie o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.
Jednym z tych warunków jest zamieszczenie w wezwaniu do zapłaty ostrzeżenia o zamiarze przekazania danych dłużnika do biura. Zamieszczenie informacji bez wcześniejszego poinformowania dłużnika jest niezgodne z prawem i narusza dobra osobiste przedsiębiorstwa. Na takim stanowisku stanął Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Sprawa została rozpoznana najpierw przez sąd okręgowy, który uznał, że zgłoszenie dłużnika przez wierzyciela do Krajowego Rejestru Długów jest działaniem zgodnym z prawem, ale taka możliwość powstaje po spełnieniu łącznie przesłanek określonych w ustawie o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Jedną z tych przesłanek jest obowiązek zamieszczenia w wezwaniu do zapłaty ostrzeżenia o zamiarze przekazania danych do biura, z podaniem firmy i adresu siedziby tego biura.
Sędziowie zwrócili uwagę, że spółka wezwała przedsiębiorstwo do zapłaty dochodzonej kwoty, ale nie zamieściła w wezwaniu takiego ostrzeżenia. Zgodnie z przepisami przesłanki uprawniające do zgłoszenia danych o zobowiązaniach muszą być spełnione łącznie. Brak którejkolwiek z nich powoduje, że działanie jest niezgodne z prawem.
Sprawa na skutek apelacji trafiła do Sądu Apelacyjnego w Białymstoku. Sędziowie podzieli stanowisko sądu okręgowego, uznając, że umieszczenie informacji o istniejących wymagalnych zobowiązaniach w Krajowym Rejestrze Długów jest bezprawne. Spółka działałaby zgodnie z prawem, jeśli dokonując przekazania informacji dopełniłaby wszystkich obowiązków przewidzianych w ustawie, w tym poinformowałaby przedsiębiorstwo o zamiarze przekazania jego danych do Krajoweg Rejestru Długów.
PRZYKŁAD
Umieszczenie informacji w KRD może naruszać dobra osobiste przedsiębiorcy
Do naruszenia dóbr osobistych przedsiębiorcy dojdzie wówczas, gdy jego dane zostaną przekazane do Krajowego Rejestru Długów, mimo że zobowiązanie nie było wymagalne od 60 dni. W takim bowiem przypadku będziemy mieli do czynienia z naruszeniem przepisów ustawy o udostępnieniu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Zgodnie z kodeksem cywilnym przepisy o ochronie dóbr osobistych stosuje się odpowiednio do osób prawnych, a przedmiotem ochrony jest m.in. dobre imię (wizerunek) przedsiębiorstwa.