Skarga wniesiona do sądu administracyjnego, w której skarżący kwestionuje tylko wysokość ustalonego odszkodowania za wywłaszczenie, podlega stałej opłacie w wysokości 200 zł.
Obciążenie skarżącego nadmiernymi kosztami postępowania powoduje ograniczenie prawa dostępu do sądu, które jest zagwarantowane przez Konstytucję RP. Na takim stanowisku stanął Naczelny Sąd Administracyjny, który rozpoznał wniosek rzecznika praw obywatelskich.
W decyzji wywłaszczeniowej kwestia wywłaszczenia nieruchomości jest sprawą główną. Odszkodowanie jest natomiast elementem dodatkowym, który nie ma samodzielnego bytu. Bez wywłaszczenia nie ma odszkodowania. Osoba, która skarży decyzję o wywłaszczeniu nieruchomości i kwestionuje w niej tylko wysokość odszkodowania, powinna uiścić opłatę stałą, nie opłatę, której wysokość zależy od kwoty przyznanego odszkodowania.
Do sądów administracyjnych często wpływają skargi dotyczące wysokości odszkodowania ustalonego w decyzji o wywłaszczeniu nieruchomości. Sądy administracyjne różnie pobierają opłatę od skargi na taką decyzję. Problem wynika z ustalonego przez ustawodawcę podziału opłat sądowych. Podział ten wprowadzono w zależności od kategorii spawy, która jest zaskarżana.
Od niektórych spraw pobierany jest wpis stosunkowy, a od innych wpis stały. Wpis stosunkowy pobierany jest w sprawach, w których przedmiotem zaskarżenia są należności pieniężne. W pozostałych sprawach pobiera się wpis stały.
Wysokość wpisu stałego jest niezmienna. O wysokości wpisu stosunkowego decyduje wartość przedmiotu zaskarżenia, który jest podawany przez wnoszącego skargę.
Sygn. akt I OPS 14/09