Od 1 lipca 2016 r. w każdym lokalu wyborczym urny będą przeźroczyste, a ich wzór określi PKW. Takie m.in. zmiany przewiduje ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks wyborczy, którą uchwalił Sejm.
Projekt nowelizacji został przygotowany przez prezydenta w związku z przebiegiem ostatnich wyborów samorządowych, który potwierdził, że konieczna jest zmiana procedury wyborczej.
Nowelizacja wprowadza też dziewięcioletnią kadencję sędziów PKW. Ta zmiana miałaby obowiązywać od 1 stycznia 2016 r. (obecnie są powoływani na czas nieokreślony). Natomiast mężowie zaufania poszczególnych komitetów zyskają też prawo do rejestracji kamerami pracy obwodowych komisji przed rozpoczęciem głosowania i tuż po jego zakończeniu. Nie będą jednak mogli upubliczniać tych nagrań. Mogą być tylko wykorzystywane jako dowód w postępowaniach prokuratorskich i sądowych. Jeśli natomiast nie dostosują się do tego zakazu, będzie im grozić grzywna od 1 tys. do 10 tys. zł.
Zgodnie z uchwalonymi przepisami osoby uprawnione do głosowania będą informowane przez gminę o terminie wyborów, dostaną też instrukcje, jak oddać ważny głos. Takie informacje trafią do ich skrzynek pocztowych na co najmniej 21 dni przed wyborami.
Prezydent chciał też rozwiązać sprawę książeczek do głosowania (kart w formie zbroszurowanej), które dla części wyborców były mylące. Zaproponował powrót do jednostronnych kart do głosowania. Ostatecznie przy zbyt dużej liczbie kandydatów dopuszczona będzie forma broszury. Co więcej, karta do głosowania będzie zawierać informacje o sposobie głosowania i warunkach ważności głosu. W sytuacji gdy będzie to jednak broszura, taka informacja ma znajdować się razem ze spisem treści na pierwszych jej stronach. Dopiero na kolejnych będą umieszczane listy komitetów wyborczych.
Etap legislacyjny
Ustawa skierowana do Senatu