Na ulicy, przy której stoi mój dom, pracowali geodeci – opowiada pan Mariusz. – Gdy wchodziłem na podwórze, jeden z nich powiedział mi, że nie mam na budynku ani na płocie numeru z nazwą ulicy i że powinienem jak najszybciej ten błąd naprawić, bo za brak tabliczki grozi grzywna. Byłem zdumiony: mój dom stoi w głębi, nie widać go bezpośrednio z ulicy, a sąsiednie posesje numery mają. Czy naprawdę oznaczenie adresu jest obowiązkiem – zastanawia się czytelnik. – Widuję przecież wiele nieoznakowanych budynków
Właściciele nieruchomości zabudowanych mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym. Trzeba to zrobić w ciągu 30 dni od otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru. Tym bardziej więc tabliczki powinny znajdować się na ścianach istniejących od dawna budynków, a jeśli dom, jak w opisanym przez pana Mariusza przypadku, stoi z dala od ulicy – również na ogrodzeniu posesji. Na tabliczce, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się także nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw – nazwę miejscowości. Samorządy w drodze uchwały mogą wprowadzić także obowiązek umieszczania na tabliczce nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla lub innego zespołu urbanistycznego.
Jeżeli takiej tabliczki nie ma, właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną na podstawie kodeksu wykroczeń, który bardzo dokładnie opisuje ten przypadek. Kto nie dopełnia obowiązku umieszczenia w odpowiednim miejscu albo utrzymania w należytym stanie tabliczki z numerem porządkowym nieruchomości, podlega karze grzywny do 250 zł albo karze nagany. Ta sama kara grozi, jeśli tabliczka nie będzie oświetlona.
Jeżeli nieruchomość nie ma własnego numeru, należy wystąpić z wnioskiem o jego nadanie do urzędu gminy (miasta). Procedura w zasadzie jest bezpłatna, ale urząd może (choć nie musi) zażądać dodatkowych dokumentów potwierdzających stan prawny nieruchomości (co może się wiązać z kosztami). Opłata skarbowa za wydanie zaświadczenia o numerze porządkowym wynosi 17 zł.
Podstawa prawna
Art. 47 b, art. 48. 1. ustawy z 17 maja 1989 r. – Prawo geodezyjne i kartograficzne. (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 193, poz. 1287 ze zm.). Par. 4–6, par. 9 rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji z 9 stycznia 2012 r. w sprawie ewidencji miejscowości, ulic i adresów (Dz.U. poz. 125). Art. 64 ustawy z 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 482).