Rok 2014 - zaznacza rzecznik MAC Artur Koziołek - przyniósł wiele zmian w zakresie poprawy dostępności usług e-administracji publicznej dla obywateli, ich funkcjonalności i wydajności. Jedną z najważniejszych zmian, było wejście życie w maju nowelizacji ustawy o informatyzacji. Rzecznik MAC podkreślił, że była ona wymuszona rosnącym zainteresowaniem załatwianiem spraw urzędowych przez internet, co wymagało odpowiednich zmian legislacyjnych.

Dzięki zmianom - zaznacza MAC - usprawnione zostało wykorzystanie i funkcjonowanie systemu elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) jako platformy integracji usług administracji publicznej. Nowelizacja przepisów wprowadziła m.in obowiązek posługiwania się przez podmioty publiczne elektroniczną skrzynką podawczą (ESP).

Obecnie załatwianie spraw urzędowych drogą elektroniczną jest równoważne z drogą "papierową". Dodatkowo, nowelizacja wprowadziła jednolity standard ESP i dokumentacji, dzięki czemu nie ma już ryzyka, że nasze pismo nie zostanie przez taką skrzynkę przyjęte. Rzecznik MAC zaznaczył, że po uruchomieniu na ePUAP usługi centralnej „Pisma ogólnego do podmiotu publicznego” obywatele mogą skierować pisma do wszystkich instytucji publicznych posiadających konto na ePUAP, a jest ich obecnie 13.177.

Aby kontaktować się z administracją publiczną za pośrednictwem platformy ePUAP należy założyć tzw. profil zaufany, który jest rodzajem darmowego podpisu elektronicznego, umożliwiającego identyfikację i uwierzytelnienie użytkownika systemu. Po założeniu konta online na ePUAP, należy taki profil potwierdzić, aby móc załatwiać sprawy urzędowe przez internet.

Nowelizacja ustawy o informatyzacji umożliwiła poszerzenie katalogu instytucji gdzie takiego potwierdzenia można dokonać o banki oraz Pocztę Polską, gdzie od połowy grudnia 2014 r. trwa pilotażowy program potwierdzania takiego profilu. Od 2014 roku swój profil można też uwierzytelnić za pomocą SMS-a.

Profil zaufany umożliwia załatwienie spraw administracyjnych przez internet nie tylko na platformie ePUAP, ale także na Platformie Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, Portalu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, a także platformach regionalnych i innych systemach dziedzinowych, których liczba stale się zwiększa.

Jak podał rzecznik MAC, zwiększa się nie tylko liczba możliwości i funkcjonalności e-administracji, ale też liczba obywateli, którzy za jej pośrednictwem chcą załatwiać sprawy urzędowe.

"Od początku 2014 r. do chwili obecnej wysłano ponad 1,5 mln dokumentów w postaci elektronicznej, zastępując tradycyjną wysyłkę pocztową. Można szacować, że ilość wysłanych dokumentów w roku 2014 będzie o 50 proc. wyższa niż w roku ubiegłym (1 163 804 dokumentów ). Liczba osób posiadających kontro na ePUAP wzrosła do ponad 800 tysięcy" - poinformował Koziołek. Profil zaufany ePUAP - według stanu na dzień 31 grudnia 2014 r. - posiadało 336.896 użytkowników.

Rzecznik MAC podkreślił, że w 2015r. ministerstwo planuje dalsze prace nad ePUAP. Działania te mają być przede wszystkim zmierzać do poprawy funkcjonowania platformy, podniesienie jej wydajności i dostępności. Planowane są m.in zmiany w szacie graficznej interfejsu użytkownika, wyszukiwaniu informacji i prezentowaniu danych z Katalogu Usług Publicznych, które mają uczynić załatwianie spraw urzędowych prostszym i bardziej przejrzystym.

"Dzięki wprowadzonym zmianom załatwianie spraw nie będzie wymagało specjalistycznej wiedzy i powinno trwać krócej. Nowy interfejs został uproszczony, a sposób komunikacji z urzędami będzie przypominał wysyłanie e-maili" - dodał Koziołek.

Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej została powołana do życia ustawą z 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - uruchomiona została w 2008 r. Za pośrednictwem platformy można m.in. założyć firmę, opłacić składki, dopisać się do spisu wyborców, złożyć skargę lub wniosek, deklarację śmieciową, wniosek o rejestrację pojazdu sprowadzonego z zagranicy, poprosić o odpis akt stanu cywilnego, zmienić adres do korespondencji lub zamieszkania itp.