Imiona córce i synowi można wybrać niemal dowolnie. Nazwisko lub nazwiska dzieci noszą w typowych sytuacjach po rodzicach, choć w kombinacji zgodnej z ich wyborem. Sytuacje sporne rozstrzyga sąd.
Imiona nadają dzieciom wedle uznania rodzice, a w przypadku dzieci porzuconych – sąd. Nie ma bowiem zamkniętego urzędowego katalogu imion. Decyduje tu moda, upodobania, czasem tradycja, tyle że w przypadku imion wymyślonych, obcych lub rzadkich można się zderzyć ze swobodnym uznaniem urzędnika... Niemniej przy zachowaniu zdrowego rozsądku i tę przeszkodę daje się pokonać.
Nazwiska, jakie dziś nosimy, nie są – co do zasady – nadawane dowolnie, lecz są skutkiem stosowania ustawowych zasad, jakimi muszą kierować się urzędnicy sporządzający akty stanu cywilnego.
I chociaż imię i nazwisko są ważnymi wyróżnikami człowieka, nie są u nas niezmienne, choć nowe wolno przyjąć jedynie z ważnych powodów.
To jest tylko część artykułu, zobacz pełną treść w e-wydaniu Dziennika Gazety Prawnej: Jakie imię i nazwisko można nadać dziecku i kiedy wolno je zmienić
W pełnej wersji artykułu znajdziesz odpowiedzi na WSZYSTKIE pytania.
- Jakie wybrać imię dla niemowlaka?
- Czy imię można zmienić, jeśli nam się nie podoba?
- Jakie nadać nazwisko po urodzeniu?
- Co zrobić w nietypowych sytuacjach?