Senacka komisja zarekomendowała w nocy z poniedziałku na wtorek całej Izbie przyjęcie nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa bez poprawek. Komisja przed godz. 23 przystąpiła do omawiania ustawy o Sądzie Najwyższym.

Wniosek o zaaprobowanie nowelizacji w sprawie KRS bez poprawek zgłosił Marek Martynowski (PiS). Po blisko czterech godzinach dyskusji - i wysłuchaniu uczestniczących w posiedzeniu m.in. przedstawicieli Kancelarii Prezydenta RP, RPO, KRS oraz OBWE - wniosek ten poparło sześciu członków komisji, przeciw był jeden.

Senatorowie PO - jako stanowisko mniejszości - zgłosili wniosek o odrzucenie tej nowelizacji.

Obecnie komisja przystąpiła do omawiania nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej komisja odrzuciła wniosek Bogdana Klicha (PO), aby - ze względu na późną porę - przerwać posiedzenie do wtorkowego przedpołudnia.

Senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji od godz. 18 w poniedziałek zajmuje się uchwalonymi w piątek przez Sejm: nowelizacją ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz nową ustawą o Sądzie Najwyższym. Przepisy o KRS i SN zostały przygotowane przez prezydenta Andrzeja Dudę i złożone w Sejmie w końcu września br. W lipcu prezydent zawetował poprzednie nowe przepisy o SN i KRS, wytykając im m.in. częściową niekonstytucyjność.

Nowela ustawy o KRS wprowadza wybór 15 członków KRS (sędziów) na wspólną czteroletnią kadencję przez Sejm; dotychczas wybierały ich środowiska sędziowskie. Każdy klub poselski ma wskazywać nie więcej niż 9 możliwych kandydatów. Izba ma ich wybierać co do zasady większością 3/5 głosów głosując na ustaloną przez sejmową komisję listę 15 kandydatów, na której musi być co najmniej jeden kandydat wskazany przez każdy klub. W przypadku niemożności wyboru większością 3/5 głosowano by na tę samą listę, ale o wyborze decydowałaby bezwzględna większość głosów.

Ustawa o SN wprowadza możliwość składania skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat. W SN powstaną dwie nowe izby - Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna - z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Ta druga będzie prowadziła postępowania dyscyplinarne wobec sędziów i przedstawicieli innych zawodów prawniczych. Ustawa przewiduje również m.in. przechodzenie sędziów SN w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania tego okresu przez prezydenta RP (dziś ten wiek to 70 lat).