« Powrót do artykułu

Patologie w sądownictwie administracyjnym: Wykładnia contra legem coraz popularniejsza

W orzecznictwie sądów administracyjnych coraz częściej utrwalają się linie, które nie tylko są trudne do zaakceptowania w demokratycznym państwie prawa, lecz także często pozostają wręcz contra legem.

prawo

żródło: ShutterStock

NSA niepotrzebnie mnoży wątpliwości, najczęściej nie uzasadniając dokonywanych wykładni i często nie odnosząc się do argumentów oraz wykładni prezentowanej przez podatników

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (8)

 • Bert(2017-11-04 17:04) Zgłoś naruszenie 130

  Ciekawe rzeczy powiada pan serafiński - sądy administracyjne : "ignorują podatników", "rozbieżności w orzecznictwie", "wykładnia contra legem". Na ile znam sposób argumentacji tego pana, to wykładnia contra legem jest raczej jego specjalnością. Nie polecam.

  Odpowiedz
 • gerwazy(2017-11-05 12:00) Zgłoś naruszenie 111

  Proponuję na sędziów administracyjnych brać jeszcze więcej niż do tej pory historyków prawa i filozofów prawa oraz innych oderwanych od życia teoretyków z wydziałów prawa i administracji. Więcej ich, WIYNCYJ!!! Będzie na pewno lepiej.

  Odpowiedz
 • logik(2017-11-04 10:55) Zgłoś naruszenie 815

  sądy STALINOWSKIE w Polsce należy jak najszybciej rozpędzić i utworzyć nowe z nowych ludzi. Obecnych tzw. sędziów potraktować co najmniej jak UB-eków (SB-ków), bo to jeszcze gorsza zaraza (to byli "nadzorcy" wspólnie z prokuraturą). Dla "zasłużonych sędziów" zastosować program CELA+ Oni nauczeni są bezkarności. Dopóki sędziowie i prokuratorzy nie będą odpowiadać za bezprawie i z hukiem wylatywać, to nic się nie zmieni.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Liberal(2017-11-05 10:44) Zgłoś naruszenie 73

  Sądy administracyjne w porównaniu z powszechnymi to jak Rolls Royce przy Syrence.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • mm(2017-11-04 15:36) Zgłoś naruszenie 70

  podatki to nie całość orzecznictwa sądowoadministracyjnego. może redaktorzy zwróciliby uwagę na absurdy izb ogólnoadministracyjnych. np. od dekady NSA ma własną definicję "linii zabudowy", która jest sprzeczna z definicją, jaką architekci i urbaniści uczą się na studiach (brak definicji legalnej). orzekają o czymś o czym nie mają bladego pojęcia.

  Odpowiedz
 • al(2017-11-04 16:50) Zgłoś naruszenie 61

  Sądy administracyjne to dramat. Sam uważam, że poziom sędziów jest żenujący, ale patrząc na ostatnie propozycje legislacyjne płynące z kręgów rządowych mam poważne wątpliwości czy pierwsza i druga władza są w stanie je uzdrowić. Co drugi pomysł legislacyjny albo jest niekonstytucyjny, albo opresyjny wobec obywateli ! Tak jakby ktoś z dnia na dzień przełożył całemu aparatowi wajchę i wydał dyspozycję: "walić szarych obywateli, liczy się Lewiatan". I mówię to jako wyborca prawicy. RPO też jest za mało aktywny, czepia się spraw ideolo, ale np. fiskalne strzyżenie obywateli jakoś mu specjalnie nie przeszkadza.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Reklama