« Powrót do artykułu

Przetargi, które nie są przetargami. Przedsiębiorcy tracą pieniądze

Przedsiębiorcy tracą pieniądze, składając odwołania w postępowaniach, które okazują się nie podlegać przepisom o zamówieniach publicznych. Problem w tym, że zainteresowani nie mają o tym pojęcia.

finanse, pieniądze, banknoty, kasa

żródło: ShutterStock

Teoretycznie KIO nie ma wyjścia, bo przepisy nie pozwalają jej rozpoznawać odwołania dotyczącego postępowania, do którego nie mają zastosowania przepisy p.z.p.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
statystyki

Komentarze (4)

 • Bartosz Majda | wczp.pl(2017-08-28 08:09) Zgłoś naruszenie 00

  Problemem nie było to, że zamawiający nie podał wartości przedmiotu zamówienia tylko brak zweryfikowania tejże wartości przez wykonawcę przed wniesieniem odwołania. Wykonawca mógł co najmniej dwukrotnie zorientować się, że postępowanie prowadzone jest poniżej wartości 30 tys. euro - pierwszym sygnałem powinna być wartość podana przez zamawiającego przy otwarciu ofert. Jeżeli wartość ta już w tym momencie budziła wątpliwości to - wbrew stwierdzeniu mec. Gawrońskiej - Baran - obowiązkiem wykonawcy jako podmiotu profesjonalnego było zwrócenie się do zamawiającego o przedstawienie wartości zamówienia jaka została ustalona przy rozpoczęciu procedury przetargowej.

  Odpowiedz
 • Ł.(2017-08-25 10:44) Zgłoś naruszenie 00

  3 opcja to jest oddanie przez KIO wpisu w przypadku podobnych spraw.

  Odpowiedz
 • Małgorzata D.(2017-08-25 11:39) Zgłoś naruszenie 00

  Myślę że w niniejszym artykule pomieszano dwie różne kwestie. Wykonawca składający ofertę w przetargu rzeczywiście może tylko zakładać szacunkową wartość zamówienia na podstawie rodzaju ogłoszenia, ale już składając odwołanie ma świadomość tego jaka była szacunkowa wartość zamówienia i oszacować szanse i ryzyka wygrania sprawy w KIO. Skoro w momencie otwarcia ofert Zamawiający podaje szacunkową wartość zamówienia to już na tym etapie wiadomym jest czy istnieje możliwość skutecznego złożenia odwołania. Zwłaszcza, że w tym przypadku wykonawcą składającym odwołanie był profesjonalista ubiegający się o udzielenie zamówienia publicznego z zamówień publicznych. Wykonawca miał być więc ekspertem posiadającym wiedzę o przysługujących mu prawach.

  Odpowiedz
 • M sobolewska(2017-08-24 15:36) Zgłoś naruszenie 00

  Nie widzę problemu w podawaniu wysokości środków jakie zamawiający przeznacza na realizacje zamówienia np w protokole który zamawiający prowadzi na bieżąco ale faktycznie można rozważyć wprowadzenie obowiązku zamieszczania tej informacji w ogłoszeniu nie prowadzi to do zawyżonych cen każdy z wykonawców samodzielnie szacuje cenę oferty a zamawiający wprowadza tez inne kryteria celem uzyskania przedmiotu zamówienia o wymaganej jakości

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Reklama