Wiadomości z działu: Prawo

24 września 2018 r.

Kwoty z FDS przyznane dla poszczególnych województw poznamy dopiero w rozporządzeniu, które musi wydać Rada Ministrów

Wsparcie dla samorządowych dróg ruszyło do Komisji24 września 2018 r.

Ministerstwo Infrastruktury przedstawiło już szczegóły dotyczące zasad wypłat, naborów i rozliczeń w nowym zapowiadanym Funduszu Dróg Samorządowych (FDS). To kolejny instrument wsparcia dla gmin i powiatów, w których siatka lokalnych połączeń jest zaniedbana, a stan nawierzchni pozostawia wiele do życzenia.

24 września 2018 r.

Sądy nie będą też pobierać opłaty od pierwszego wniosku o wydanie odpisu wyroku z klauzulą wykonalności

Osoby fizyczne będą mogły sądzić się jak ludzie24 września 2018 r.

Ministerstwo Sprawiedliwości kończy prace nad wzbudzającym spore kontrowersje projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego. Wątpliwości dotyczą zwłaszcza powrotu do rygorystycznych pod względem formalnym postępowań gospodarczych. W tym trybie, co do zasady, będą toczyły się spory pomiędzy przedsiębiorcami, ale także te wynikłe z wykonywania szerokorozumianych umów budowlanych.

24 września 2018 r.

Ireneusz Kamiński / fot. Wojtek Górski

Prof. Kamiński o wyroku: To był błąd procedury, a nie błąd ekshumacji24 września 2018 r.

- Stan, w którym łamane są postanowienia konwencji, będzie utrzymywał się tak długo, jak długo tej procedury zażaleniowej nie wprowadzimy. W konsekwencji kolejne osoby mogą składać do Strasburga skargi opierające się na analogicznych zarzutach - mówi w rozmowie z DGP Ireneusz C. Kamiński, profesor w Instytucie Nauk Prawnych PAN, były sędzia ad hoc Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

23 września 2018 r.

Prof. Małgorzata Gersdorf

Szczerski: Nie ma możliwości, aby prezydent Duda uznał, że prof. Gersdorf jest nadal I Prezesem Sądu Najwyższego23 września 2018 r.

Prezydent Andrzej Duda nie przewiduje żadnego wniosku legislacyjnego dot. zmian w ustawach sądowych – powiedział w niedzielę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz podkreślił z kolei, że rząd nie wycofuje się z reformy wymiaru sprawiedliwości.

23 września 2018 r.

By skorzystać z darmowej porady prawnika wystarczy złożyć pisemne oświadczenie, że nie jesteśmy w stanie ponieść kosztów płatnej pomocy prawnej.

Bezpłatna pomoc prawna od 1 stycznia 2019 r.23 września 2018 r.

Wraz z początkiem 2019 r. nieodpłatna pomoc prawna będzie udzielana obywatelom według nowych przepisów. Z takiej pomocy skorzystać będzie mógł znacznie szerszy krąg osób zainteresowanych (wystarczy pisemnie oświadczyć, że nie stać nas na płatną pomoc prawnika) oraz w szerszym zakresie spraw. Ruszy także nowa forma pomocy - nieodpłatne poradnictwo obywatelskie - która polegać ma w szczególności na udzielaniu porad dla osób zadłużonych oraz porad z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. Nowością jest także możliwość skorzystania z nieodpłatnej mediacji.

22 września 2018 r.

Jak widać mniejsze gminy zmagają się ze sporymi problemami. Starają się robić to co wyczytają w Kodeksie wyborczym, czy uchwałach PKW, ale przy natłoku obowiązków służbowych tematyka wyborów jest dla nich dodatkowym obciążeniem. Wielu pracowników, którzy zajmowali się wyborami odeszło na emeryturę, większość też nie miała do czynienia z wyborami.

Niedofinansowanie i dezinformacja - to tylko niektóre problemy, jakie gminy już zgłaszają przy organizacji wyborów22 września 2018 r.

31 stycznia br. weszła w życie nowelizacja Kodeksu wyborczego, która od samego początku konsultacji przyprawiła większość samorządowców o gęsią skórkę, ale i lekki ból głowy. Choć z pewnych, radykalnych zmian w organizacji i przebiegu wyborów, jak np. uciążliwego dla nich nagrywania prac komisji wyborczych zdążono zrezygnować - to o ile skórka zniknęła, tak ból pozostał. I narasta… Widmo niedofinansowania i dokładania z własnego portfela, braki kadrowe, niejasne uchwały Państwowej Komisji Wyborczej i ciągła gonitwa, by zdążyć przed 21 października - to tylko czubek góry lodowej.

22 września 2018 r.

Na podstawie RODO możliwe jest przetwarzanie danych osobowych, jeśli jest to niezbędne do celów wynikających z prawnie uzasadnionych interesów realizowanych przez administratora lub przez stronę trzecią.

Przetwarzanie danych osobowych na podstawie prawnie uzasadnionego interesu22 września 2018 r.

Podobnie jak poprzednio obowiązująca ustawa o ochronie danych osobowych RODO dopuszcza przetwarzanie danych osobowych ze względu na prawnie uzasadniony interes administratora lub osoby trzeciej. Prawnie uzasadniony interes może stanowić alternatywę wobec wykorzystywania pozostałych podstaw przetwarzania oraz np. konieczności odbierania zgód na wykorzystanie danych. Przed skorzystaniem z tego rozwiązania warto jednak upewnić się, że ta podstawa przetwarzania jest adekwatna oraz, że zostały spełnione wymogi prawne związane z jej zastosowaniem.

22 września 2018 r.

Do chwili złożenia oświadczenia o przyjęciu spadku spadkobierca ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko ze spadku.

Prawidłowo sporządzony wykaz inwentarza wpływa na odpowiedzialność spadkobiercy za długi spadkowe22 września 2018 r.

Zakres odpowiedzialności spadkobiercy za długi spadkowe zależy od treści złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku. Wprawdzie spadkobierca nabywa spadek z mocy prawa już w chwili śmierci spadkodawcy, ale to nabycie nie ma jeszcze charakteru definitywnego. Spadkobierca może jeszcze zdecydować, czy spadek przyjąć, a jeśli tak to w jaki sposób, czy też spadek odrzucić. Przyjmując spadek, spadkobierca określa, czy przyjmuje go bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe (przyjęcie proste), czy z ograniczeniem tej odpowiedzialności (przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza).

21 września 2018 r.

Czy zatem można mówić o antynauce prawa rozumianej jako przeciwstawianie jej teorii i antyteorii? By tak było, musiałby istnieć niepodważalny, przyjęty przynajmniej przez większość katalog takich niekwestionowanych przez nikogo twierdzeń w stosunku do prawa.

Każdej nauce towarzyszy jakaś pseudonauka. Czy prawoznawstwo także ma swojego karykaturzystę?21 września 2018 r.

Na fali obserwowanego sporu politycznego, który przeniósł się nie tylko na sferę praktyki prawniczej, lecz powoduje także erozję środowiska nauki, pojawia się niekiedy zarzut (a może refleksja) o posługiwaniu się przez drugą stronę tzw. antyteorią prawa. Tego rodzaju stwierdzenia pojawiają się w polskim dialogu teorii prawa po przełomie 1989 r. zwykle wtedy, gdy jakiś uczestnik wielkiego dyskursu prawniczego (czasem jakiś sąd, czasem znany przedstawiciel środowiska nauki) posługuje się twierdzeniami teoretycznymi, jawnie je instrumentalizując albo tak wypaczając, że przy pozostawieniu ich wierzchniej warstwy całkiem zmienia ich sens.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane