Wiadomości z działu: Prawo

21 września 2017 r.

Każdorazowe przedłużenie pobytu będzie z kolei orzekane w odrębnym postanowieniu, od którego będzie przysługiwało zażalenie.

Sądy będą miały oko na młodych sprawców21 września 2017 r.

Sądy rodzinne nie będą już mogły automatycznie przedłużać pobytu nieletniego w schronisku przed wydaniem wyroku. Wczoraj senatorowie z komisji praw człowieka przyjęli propozycje zmian w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz. 1654), które dostosują polskie regulacje do wytycznych Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wskazanych w wyroku w sprawie Grabowski przeciwko Polsce z 2015 r. (skarga nr 57722/12).

21 września 2017 r.

Debata na temat kryzysu praworządności w Polsce.

Środowiska prawnicze Paryża o kryzysie praworządności w Polsce21 września 2017 r.

19 września z inicjatywy Dziekana Izby Adwokackiej w Paryżu adw. Frederic Sicard oraz francuskiej delegacji w Radzie Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) odbyła się w Paryżu debata na temat kryzysu praworządności w Polsce. Była na częścią szerszego cyklu tzw Wielkich Debat Obywatelskich. Koordynatorem i współorganizatorem debaty była adw. Dominika Stępińska – Duch, która w latach 2014-2016 była reprezentantem polskich adwokatów i radców prawnych w CCBE oraz zastępcą przewodniczącego Komisji Access to Justice.

21 września 2017 r.

Małgorzata Kryszkiewicz / fot. Wojtek Górski

Kryszkiewicz: O tym, że przewodniczący KRS nie ukradł kiełbasy i co z tego wynika21 września 2017 r.

O kampanii „Sprawiedliwe sądy” napisano już wiele. Że jest krzywdząca, niesprawiedliwa, że rujnuje wizerunek nie tylko sądów, ale całego państwa, wreszcie że jest finansowana ze środków, z których opłacane być nie powinna. Wypowiadały się w tej sprawie wielkie autorytety. Krajowa Rada Sądownictwa zorganizowała nawet specjalną konferencję, podczas której wytknęła twórcom akcji nieścisłości, niedomówienia, naginanie faktów.

21 września 2017 r.

Warchoł: Prawo ofiary, nie przestępcy21 września 2017 r.

Co łączy te trzy historie? Czterej bandyci włamują się do domu, katują domownika, a gdy temu udaje się odbiec, dopadają go i próbują udusić. W panice ofiara chwyta za nóż, zabija jednego z przestępców, a dwóch rani. Kolejna sprawa: 15 wyrostków podchodzi pod posesję, jeden przeskakuje przez płot, grozi śmiercią właścicielowi i szarpie go. Jest pijany. Właściciel w obronie uderza niegroźnie sztachetą w głowę napastnika. I ostatnia sprawa – napadnięty we własnym mieszkaniu śmiertelnie rani intruza nożem w brzuch.

21 września 2017 r.

Sąd Najwyższy w Warszawie

Dyscyplinowanie prawników, którzy poparli ustawę o SN21 września 2017 r.

Wobec 7 adwokatów będących jednocześnie posłami Prawa i Sprawiedliwości, którzy zagłosowali m.in. za ustawą o Sądzie Najwyższym (chodzi o akt ostatecznie zawetowany przez prezydenta Andrzeja Dudę), wszczęto postępowania dyscyplinarne. Zainicjowały je skargi, które trafiły do najwyższych władz prawniczych korporacji. W skargach pojawił się postulat usunięcia wskazanych osób z zawodu w związku z poparciem niekonstytucyjnych projektów, prowadzących do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości. Pisma zostały przesłane do rzeczników dyscyplinarnych w poszczególnych izbach.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama