Wiadomości z działu: Prawo

27 maja 2018 r.

Uprawnienie wierzyciela związane jest ze szczególnymi zasadami odpowiedzialności jednego z małżonków za zobowiązania cywilnoprawne

Wspólność majątkowa nie zawsze uchroni małżonka dłużnika przed egzekucją27 maja 2018 r.

Z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami powstaje ustrój wspólności majątkowej. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności przez oboje małżonków lub przez jednego z nich. Małżonkowie mogą jednak za pomocą umowy – w formie aktu notarialnego – rozszerzyć lub ograniczyć ustawową wspólność albo ustanowić rozdzielność majątkową lub też rozdzielność majątkową z wyrównaniem dorobków.

27 maja 2018 r.

Trudno nie zgodzić się ze stwierdzeniem Trybunału Sprawiedliwości, iż zwalczanie korupcji jest jednym z filarów państwa prawa. Jednocześnie trzeba dostrzec, że gwarancje procesowe są podporządkowywane skądinąd w pełni zrozumiałym potrzebom politycznym

Między słusznymi decyzjami politycznymi a słabszą ochroną 27 maja 2018 r.

Orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE od dawna należy do zasadniczych elementów naszego krajobrazu prawnego. Nierzadko również obfituje w judykaty spektakularne, czego znakomitym przykładem jest wydany 26 kwietnia wyrok w głośnej sprawie byłego ukraińskiego premiera Mykoły Janowycza Azarowa, byłego ukraińskiego premiera (sygn. akt T-190/16).

26 maja 2018 r.

Organ nadzorczy, który w toku kontroli ujawni naruszenia z zakresu nieprzestrzegania przepisów dotyczących ochrony danych osobowych, będzie mógł zastosować wobec przedsiębiorców środki naprawcze zamiast lub obok administracyjnej kary pieniężnej

RODO: Przedsiębiorca musi wykazać, że przetwarza dane osobowe zgodnie z przepisami26 maja 2018 r.

RODO – rozporządzenie unijne o ochronie danych osobowych – jest obecnie jednym z wiodących tematów wśród polskich przedsiębiorców. Czy są gotowi na wejście w życie nowego rozporządzenia? Jakie zmiany czekają przedsiębiorców wraz z wejściem w życie tego rozporządzenia? Czy i jakie kary grożą za nie wdrożenie RODO? Na te tematy rozmawialiśmy z mecenasem Mateuszem Grzechem z kancelarii adwokackiej Duraj Reck i Partnerzy.

25 maja 2018 r.

W piątek rozpoczęto zbiórkę podpisów pod projektem. Zostanie on dołączony do przygotowanej przez Centrum Życia i Rodziny oraz Instytut Ordo Iuris petycji skierowanej do senackiej komisji praw człowieka, praworządności i petycji.

Ordo Iuris przygotowało projekt mający "zapewnić przestrzeganie prawa do sprzeciwu sumienia"25 maja 2018 r.

Zapewnienie przestrzegania prawa do sprzeciwu sumienia - to główny cel przygotowanego przez Ordo Iuris projektu nowelizacji ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw. W projekcie wskazano, że prawo do powołania się na klauzulę sumienia mają m.in. farmaceuci i diagności laboratoryjni.

25 maja 2018 r.

Zbigniew Ziobro

Kary dla firm sięgające 30 mln zł? Takie jest założenie projektu o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych25 maja 2018 r.

Projekt ustawy o odpowiedzialności karnej podmiotów zbiorowych ma pozwolić nakładać na firmy wysokie kary finansowe, sięgające 30 mln zł - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł. Według szefa resortu Zbigniew Ziobry, w szczególnych przypadkach, kary mogłyby sięgać 50 mln zł.

25 maja 2018 r.

dr Maciej Kawecki dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, koordynator reformy ochrony danych osobowych

Kawecki: Reforma RODO jest ogromna, dlatego potrzebujemy czasu i rozsądku [WYWIAD]25 maja 2018 r.

RODO zaczęło obowiązywać, ustawa także. Zdajemy sobie jednak sprawę, że administracja publiczna, w tym również prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, do nowych przepisów musi się dopiero dostosować - mówi dr Maciej Kawecki dyrektor departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, koordynator reformy ochrony danych osobowych.

Polecane

Wyszukiwarka kancelarii

Szukaj

Polecane