Testamenty

5 września 2014 r.

Zapłaty zachowku można się domagać od osoby, na rzecz której spadkodawca poczynił darowiznę, jednak jest ona zobowiązana do zapłaty zachowku tylko w granicach wartości darowizny

Bliscy mają prawo do zachowku5 września 2014 r.

Sprawa dotyczy zachowku po moim dziadku ze strony mamy, który miał dwoje dzieci z małżeństwa z moją babcią – syna i córkę (czyli moją mamę) – oraz jednego syna z drugiego małżeństwa – opowiada pani Halina ze Szczecina. – Dziadek zmarł trzy lata temu i przepisał w formie darowizny dwa mieszkania tylko na syna z drugiego małżeństwa. Moja mama zmarła półtora roku temu, ale jej brat, a mój wujek dowiedział się, że należy się nam zachowek, nie wiemy tylko, w jakiej części. To, że nam się należy, potwierdziliśmy już u adwokata, jednak chcemy być pewni, do jakiej części mamy prawo, skoro majątek dziadka był wspólny z jego drugą żoną.

11 lipca 2014 r.

Testament

Jak przepisać majątek jednemu dziecku11 lipca 2014 r.

Pani Maria jest właścicielką kilku hektarów pola i działki budowlanej z domem, w którym mieszka. Ma czwórkę dorosłych dzieci, ale kontakt utrzymuje z nią tylko jedna córka Małgorzata, dlatego chciałaby darować jej działkę budowlaną wraz z domem. – Boję się, że po mojej śmierci pozostałe rodzeństwo zgłosi roszczenia do nieruchomości. Czy jest możliwość, by uchronić i zabezpieczyć interesy córki w związku z darowizną? – pyta zaniepokojona.

6 czerwca 2014 r.

złotówki, pieniądze, złoty

Po śmierci macochy pasierbowie muszą spłacić jej długi6 czerwca 2014 r.

Po śmierci mamy ojciec ożenił się powtórnie. Niestety wkrótce potem zginął w wypadku, więc mnie i brata wychowywała macocha, która nie wyszła powtórnie za mąż, nie ma też własnych dzieci ani rodziny – pisze pani Teresa. – Teraz zaczęły się problemy, ponieważ podpisuje obcym ludziom dokumenty, z których wynika, że pożyczają jej duże kwoty, które ona zobowiązuje się oddać. Koleżanka postraszyła mnie, że po śmierci macochy będziemy musieli uregulować jej zadłużenia, ponieważ jesteśmy jej spadkobiercami. Czy rzeczywiście tak jest i czy możemy się przed tym uchronić? – pyta czytelniczka.

26 maja 2014 r.

Ograniczone prawo do zachowku
Konieczność wypłaty zachowku ogranicza swobodne rozporządzanie majątkiem na wypadek śmierci przez spadkodawcę. Z tego powodu komisja kodyfikacyjna planuje ograniczyć krąg osób uprawnionych do zachowku. Dyskusje toczą się nad propozycją, by spadkodawcy mieli prawo do zachowku tylko wtedy, gdy znajdą się w sytuacji, która uzasadniałaby przyznanie im świadczeń alimentacyjnych od dziecka.

Sprawdź co może zmienić się w prawie spadkowym26 maja 2014 r.

W Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego toczą się obecnie prace nad reformą prawa spadkowego. Ostatnia większa nowelizacja dotycząca kwestii dziedziczenia miała miejsce w 2011 r. - mimo to w dalszym ciągu w systemie prawnym można znaleźć przepisy określane przez ekspertów jako archaiczne. Sprawdź jakich zmian w prawie spadkowym należy się spodziewać w najbliższym czasie.

8 kwietnia 2014 r.

testament

Kiedy testament ustny jest ważny?8 kwietnia 2014 r.

Testament ustny należy do szczególnych form testamentów. Prawo spadkowe umożliwia nam bowiem złożenie ostatniego oświadczenia woli zarówno w formie pisemnej jak i ustnej. Dowiedz się, jakie warunki należy spełnić, aby testament ustny posiadał moc prawną oraz w jaki sposób stwierdza się jego treść.

24 marca 2014 r.

Prawo spadkowe

Co wchodzi w skład spadku?24 marca 2014 r.

Spadek stanowi ogół praw i obowiązków majątkowych zmarłego o charakterze cywilnoprawnym. W skład jego masy wchodzą nie tylko rzeczy materialne przedstawiające wartość majątkową, określane w prawie jako aktywa, ale też szereg praw. Dowiedz się, które z nich podlegają dziedziczeniu.

17 lutego 2014 r.

Spadki

Krajowa Rada Notarialna: zlikwidujmy instytucję odrzucenia spadku17 lutego 2014 r.

Dobrze, że ustawodawca chce zmienić zasady odpowiedzialności za długi spadkowe i wprowadzić jako zasadę odpowiedzialność z dobrodziejstwem inwentarza (tj. do wysokości aktywów spadkowych). Takie stanowisko wyraziła Krajowa Rada Notarialna w uchwale oceniającej resortowy projekt zmian w prawie cywilnym. Przedstawiła także własne pomysły zmian.

Prawo na co dzień

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

reklama