statystyki

Sędziemu nie należy się kara za mataczenie

autor: Emilia Świętochowska01.12.2016, 07:34; Aktualizacja: 01.12.2016, 08:38
sędzia

Zielonogórski sędzia konsekwentnie domagał się uniewinnieniaźródło: ShutterStock

Sędzia, broniąc się przed zarzutami, ma pełne prawo skłamać, nawet jeśli jego wina była oczywista. I jest to zgodne z zasadami etyki zawodowej. Tak orzekł wczoraj Sąd Najwyższy jako ostatnia instancja odwoławcza w sprawach sędziowskich dyscyplinarek.

Reklama


Postępowanie zaczęło się od błahego, 100-złotowego mandatu za przekroczenie prędkości o 14 km/h. Sędzia z Zielonej Góry, który w zeszłym roku dostał pismo w tej sprawie od inspekcji drogowej, zaprzeczył, że to on prowadził auto, mimo że można było go łatwo rozpoznać na zdjęciu z fotoradaru. Co więcej stwierdził też, że nikomu nie pożyczał samochodu w dniu popełnienia wykroczenia. GITD ponowił swoją prośbę o wyjaśnienie, czy to on siedział wtedy za kierownicą i załączył wyraźniejsze zdjęcie z fotoradaru. Jednak mężczyzna po raz kolejny nie przyznał się, że był wtedy kierowcą, a zamiast tego przesłał inspekcji drogowej zaświadczenie, że jest sędzią sądu rejonowego i przysługuje mu immunitet.

Urzędnicy GITD stracili w końcu cierpliwość i mając pewność, że w chwili popełnienia wykroczenia to on prowadził samochód, skierowali do prezesa zielonogórskiego sądu pismo informujące o całej sytuacji. I tak z pozoru trywialna sprawa o wykroczenie drogowe zyskała nowe życie w trwającym blisko rok dwuinstancyjnym postępowaniu dyscyplinarnym. Sędziemu zarzucono przede wszystkim, że uchybił godności sprawowanego urzędu, konsekwentnie kłamiąc, iż to nie on feralnego dnia kierował autem. Mimo że, jak sam potwierdził, samochodu nikomu nie pożyczał.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Więcej na ten temat

Reklama


Artykuły powiązane

Polecane

Reklama

Komentarze (20)

  • pytanie(2016-12-01 18:44) Zgłoś naruszenie 282

    Żenada. Rozumie, gdyby to była jakaś poważna sprawa. Ale mandat 100 zł i w tak błahej sprawie kłamać tak bezczelnie. Sędzia to powinien być człowiek nieskazitelnego charakteru. Skoro dla 100 zł. kłamie, to jakie ma moralne prawo sądzić innych?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • SSR(2016-12-01 09:26) Zgłoś naruszenie 223

    a wystarczyłoby umożliwić sędziom płacenie mandatów. za przyjęcie i zapłacenie mandatu sędzia ma postępowanie dyscyplinarne. jako sędzia uważam to za głupotę. skoro przyjmuję mandat i przyznaję się do winy to jeszcze mam odpowiadać dyscyplinarnie?

    Odpowiedz
  • bogu(2016-12-02 10:27) Zgłoś naruszenie 211

    Etyka zawodowa sędziego pozwala kłamać i mataczyć ? A jak to sie ma do orzekania o losie człowieka ?

    Odpowiedz
  • Bert(2016-12-02 20:18) Zgłoś naruszenie 191

    Idąc dalej tropem myśli SN, sędziemu za kradzież należy się nagroda, za zgwałcenie order, a za zabójstwo pomnik ! Trudno dziwić się, że to środowisko nie cierpi PIS-u.

    Odpowiedz
  • brr(2016-12-01 09:03) Zgłoś naruszenie 1613

    skoro obywatel jako oskarżony, obwiniony może przyjąć linię obrony opartą na kłamstwie, to sędzia również , gdyż podlega tym samym przepisom

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Areszt jako środek zapobiegawczy....(2016-12-01 15:08) Zgłoś naruszenie 156

    Zwykle jest tak że najgroźniejsi przestępcy z układami ...... odpowiadają z wolnej stopy. A przy kradzieży Batonika .....Sąd zarządza środek zapobiegawczy mataczeniu postaci 3 miesięcy aresztu....No pewnie - bo taki cfaniak może mataczyć i kombinować że nie ukradł całego tylko pół, a to już dla Sądu problem nie do pokonania.

    Odpowiedz
  • POlak(2016-12-02 11:41) Zgłoś naruszenie 143

    A składanie fałszywych oświadczeń i fałszywych zeznań nie jest karalne ? Jeśli kłamstwo w sądzie jest dozwolone to ja już pakuje walizki i spadam z tego kraju.. Nawet za 400 lat nic sie tu nie zmieni.

    Odpowiedz
  • ojciec(2016-12-07 10:30) Zgłoś naruszenie 110

    oto jest SÓL TEJ ZIEMI .............

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Ergo Sum(2016-12-07 09:04) Zgłoś naruszenie 111

    Kłamać może - jak każdy obywatel, ale jasny dowód ma przesądzać sprawę i nie ma że jest sędzią - płaci jak każdy i jeszcze karę za kłamstwo, tym bardziej że jest sędzią. Etyka w niektórych zawodach jak widać nie istnieje.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • zaki(2016-12-07 12:55) Zgłoś naruszenie 100

    to chyba jakieś jaja zwolnić dyscyplinarnie Sędziów SN !

    Odpowiedz
  • Qra(2016-12-06 22:16) Zgłoś naruszenie 90

    Powinien wylecieć na zbity pysk z pracy z dożywotnim zakazem wykonywania zawodu.

    Odpowiedz
  • mędrek (2016-12-06 21:40) Zgłoś naruszenie 90

    W jakim kraju żyję? To jakiś obłęd. To ma być państwo prawa? Dla kogo? Czy prawo jest tożsame ze sprawiedliwością?

    Odpowiedz
  • Wilus(2016-12-02 22:23) Zgłoś naruszenie 51

    Czy polski sedzia odwazy sie ruszyc w postepowaniach spoldzienie mieszkaniowe ,ktore kantuja na potege nie dajac bonifikaty przy wplaconej calej kwocie wykup lokalu a nie ratach a 30 lat. zawlaszczajac bonifikate dla siebbie,. Czy choc 1 Polak wygral proces ze spoldzielnia mieszk. mala litera przez brak poszanowania tego bagna.

    Odpowiedz