statystyki

Polscy rządzący bardziej przejrzyści niż skandynawscy

autor: Emilia Świętochowska29.09.2016, 07:27; Aktualizacja: 29.09.2016, 08:42
prawo

Organizacja Access Info dokładnie przeanalizowała po kilka ubiegłorocznych procesów legislacyjnych w 11 krajach Unii Europejskiej,źródło: ShutterStock

Wbrew wielu pokutującym opiniom uchwalanie prawa w Polsce nie jest procesem hermetycznym, którego rzeczywisty przebieg jest pilnie strzeżony przed opinią publiczną. Z raportu opublikowanego właśnie przez Access Info, międzynarodową organizację działającą na rzecz jawności życia publicznego, wynika, że blisko połowa dokumentów dotyczących procesu legislacyjnego jest u nas publikowana.

Polska osięgnęła lepszy wynik niż ten, który zanotowały Niemcy, Wielka Brytania czy Finlandia, często wskazywana jako wzorcowy przykład, jeśli chodzi o dostępność informacji o działaniach rządu i parlamentu (niespełna 15 proc. dokumentów podlega tam publikacji).

Organizacja Access Info dokładnie przeanalizowała po kilka ubiegłorocznych procesów legislacyjnych w 11 krajach Unii Europejskiej, a także stanowienie prawa przez same instytucje UE. W przypadku Polski były to prace nad projektem ustawy o in vitro, ustawy o zamówieniach publicznych oraz ustawy o ponownym wykorzystywaniu informacji sektora publicznego. Access Info doceniła nas w szczególności za to, że w każdym z tych procesów prawodawczych na stronach rządowych były publikowane uzasadnienia projektów, bez konieczności występowania o nie w trybie dostępu do informacji publicznej.


Pozostało jeszcze 12% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane