statystyki

Bez tytułu wykonawczego hipoteki nie da się wpisać

autor: Michał Culepa27.09.2016, 17:00
SN podkreślił, że sąd, rozpoznając wniosek, bada go jedynie od strony formalnej.

SN podkreślił, że sąd, rozpoznając wniosek, bada go jedynie od strony formalnej.źródło: ShutterStock

Wniosek o wpis hipoteki przymusowej wywołuje skutki od dnia jego złożenia. Dlatego sąd, który bada go pod względem formalnym, musi mieć szansę zapoznać się z dokumentem będącym podstawą do dokonania wpisu. Bez odpowiedniego załącznika wniosek nie zostanie więc uwzględniony. Takie konkluzje płyną z orzeczenia Sądu Najwyższego.

Sprawa dotyczyła wpisu hipoteki przymusowej, o który wnosił Antonio D., obywatel włoski, w stosunku do nieruchomości upadłej spółki deweloperskiej K. Antonio D. udzielił tej spółce około 600 tys. zł pożyczki na cele inwestycyjne. Deweloper rozpoczął wznoszenie budynku mieszkalnego, jednak tuż potem popadł w tarapaty finansowe. Spółka ogłosiła upadłość, a po zakończeniu postępowania upadłościowego miała zostać zlikwidowana. Syndykowi udało się doprowadzić inwestycję do końca, ale wcześniej Antonio D. wniósł o ustanowienie hipoteki przymusowej na nieruchomości, której właścicielem była spółka. Wniosek o dokonanie wpisu złożono 21 marca 2013 r., postępowanie upadłościowe rozpoczęło się 29 marca 2013 r., a zakończyło 29 maja 2013 r. ogłoszeniem upadłości spółki K.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane