statystyki

Prawo rodzinne: Spóźniasz się z alimentami, wkrótce stracisz wolność

autor: Anna Krzyżanowska19.09.2016, 07:50; Aktualizacja: 19.09.2016, 09:24
obrączki, rozwód, sąd rodzinny, alimenty

Wprowadzenie kryterium ponad trzymiesięcznego zalegania ze świadczeniami nie będzie jednak oznaczać, że opornego rodzica od razu spotka kara.źródło: ShutterStock

Osoba, której dług alimentacyjny przekroczy sumę trzech należnych świadczeń, ma podlegać karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do jednego roku. Takie rozwiązanie znalazło się w przesłanym właśnie do konsultacji projekcie mającym poprawić polskie statystyki dotyczące problemów z alimentacją.

Reklama


Reklama


Okazuje się bowiem, że nasz kraj znajduje się na czele państw europejskich, w których najwięcej rodziców zobowiązanych do świadczeń nie wywiązuje się z ciążących na nich obowiązków.

– Tymczasem aby dziecko mogło się rozwijać, potrzebuje elementarnego materialnego wsparcia – przekonywał Zbigniew Ziobro, minister sprawiedliwości, podczas piątkowej konferencji prasowej.

Osobom uchylającym się od płacenia alimentów służyć mają dziś niedoskonałe przepisy. Kodeks karny penalizuje bowiem tylko uporczywe uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego. Co – jak zaznacza MS – w wielu przypadkach pozwala na omijanie prawa. Wystarczy bowiem raz na jakiś czas przekazać na dziecko niewielką sumę, aby w świetle prawa uniknąć odpowiedzialności.

– Przeprowadzona analiza wykazała, że obecnie obowiązujące przepisy stanowią furtkę dla cwaniaków i kombinatorów, którzy nie chcą – wykazując się złą wolą – partycypować w wychowaniu własnego dziecka – podnosił minister Ziobro.

Doktor Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości, wskazywał natomiast, że obecnie połowa spraw dotyczących przestępstwa niealimentacji jest umarzana. Mimo że często na dzieci nie łożą osoby, które dysponują wystarczającymi środkami materialnymi.

Zaradzić powyższemu ma właśnie nowa regulacja.

– Likwidujemy ocenne i ułomne znamiona przestępstwa niealimentacji i zastępujemy je kryteriami obiektywnymi – zaznaczał minister sprawiedliwości.

Wprowadzenie kryterium ponad trzymiesięcznego zalegania ze świadczeniami nie będzie jednak oznaczać, że opornego rodzica od razu spotka kara.

– Celem nie jest bowiem to, aby karać, ale to, by dziecko miało pieniądze na utrzymanie. Dlatego też gwarantujemy takiemu rodzicowi, że nie będzie podlegał żadnym sankcjom, jeżeli wezwany przez prokuratora, pouczony o konsekwencjach niepłacenia alimentów zdecyduje się kwotę zaległości w całości uiścić – mówił Ziobro.

Zaznaczył, że nowe regulacje nie będą dotyczyć osób, których z przyczyn obiektywnych (jak np. niezawiniony brak pracy) nie stać na płacenie alimentów.

Wyższa kara (grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch) grozić ma z kolei tym, którzy nie płacąc alimentów, narażają osobę najbliższą lub inną osobę na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Proponowane zmiany są zbliżone m.in. do przepisów obowiązujących we Francji, gdzie rodzice, którzy unikają płacenia alimentów przez dwa miesiące, narażają się na karę dwóch lat więzienia. Jak podaje MS, obecnie wydatki z państwowego Funduszu Alimentacyjnego na rzecz dzieci, których rodzice odmawiają płacenia alimentów, wynoszą co roku ok. 1,5 mld zł. Z tych pieniędzy udaje się odzyskać zaledwie 13–14 proc. 

Etap legislacyjny

Projekt ustawy przesłany do konsultacji międzyresortowych

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • aj-waj(2016-09-19 11:40) Odpowiedz 51

  A ja bym wprowadził jeszcze rozwiązanie, że jeżeli matka dziecka uniemożliwia ojcu orzeczone w wyroku kontakty z dzieckiem, to alimenty za ten okres się nie należą.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • pixelek(2016-09-19 11:35) Odpowiedz 32

  czyli zostanie jak było, bo większość alimenciarzy pracuje na czarno i jest zarejestrowana na bezrobociu. Kolejny martwy przepis. Najpierw trzeba wyeliminować pracę na czarno, a potem wprowadzać takie przepisy.

 • darek 120-42(2016-09-19 11:06) Odpowiedz 23

  Należy zacząć od złego prawa windykacyjnego, które większość dłużników, w tym alimenciarzy, wpycha w szarą strefę. Dzisiejsze uregulowania wręcz nakazujące komornikom zajęcie 2/3 wynagrodzenia ze stosunku pracy i 100% wynagrodzenia z umów śmieciowych powodują, że dłużnicy wpadają w spiralę zadłużenia, bo spłacając zaległe zobowiązania pogrążają się w kolejnych, bo nie pozostają im prawie żadne środki na czynsz, prąd, gaz, koszt dojazdów do pracy, wyżywienie, itp. Dłużnik zarabiający 1.350 zł netto z których komornik "zabierze" mu 2/3 czyli 900zł pozostaje z kwotą 450 zł na przeżycie(czynsz, media i wyżywienie), która nie zapewnia nawet minimum egzystencjalnego. Nieuczciwych alimenciarzy jest garstka i to najczęściej bardzo dobrze sytuowanych, większość jednak to uczciwi ludzie, którzy chcą płacić na swoje dziecko tylko są obijani przez złe prawo.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • nty(2016-09-19 13:30) Odpowiedz 21

  super! Pańśtwo będzie utrzymywać w więzieniu za 2000zł nieroba, który nie chce utrzymywać dziecka. To dzięki temu MY podatnicy będziemy płacić podwójnie. 1. Z funduszu alimentacyjnego dziecko będzie pobierać alimenty, których nie płaci ojciec, a drugi raz na utrzymywaniu w IZOLACJI człowieka, który nie stanowi zagrożenia dla ludzi. Do tego dochodzi nas....anie w papiery co uniemożliwi znalezienie pracy w przyszłości.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Puńka(2016-09-19 18:05) Odpowiedz 00

  SĄDY POTRAFIĄ WYDAWAĆ ORZECZENIA JAKIE CHCĄ I KOMORNICĄ ROBIĄ CO CHCĄ I TAK DZIAŁA PAŃSTWO PRAWA BY CWANIAKOM BYŁO oj jak mi DOBRZE.

 • StAAbrA(2016-09-19 10:06) Odpowiedz 02

  A co z osadzeniem rządu , który "zwleka" ze zwrotem nakradzionych aktywów od 1945 r. ?!

 • Ewa(2016-09-19 20:25) Odpowiedz 00

  Wszystko to jedno wielkie guano

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama