statystyki

Rządzący wykluczają sędziów z publicznego dyskursu

autor: Małgorzata Kryszkiewicz12.09.2016, 07:17; Aktualizacja: 12.09.2016, 10:42
O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziś

O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziśźródło: ShutterStock

Przedstawiciele Komisji Weneckiej, którzy dziś rozpoczynają wizytę w naszym kraju, nie spotkają się tym razem z członkami Krajowej Rady Sądownictwa – wynika z naszych informacji. O tym, jaki będzie harmonogram wizyty, zdecydowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Prawnicy z KW chcą się dowiedzieć czegoś więcej na temat nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. z 2016 r. poz. 115). Część z jej zapisów trybunał uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą w wyroku z 11 sierpnia br. (sygn. akt K 39/16). Do dziś orzeczenie to nie zostało opublikowane przez prezesa Rady Ministrów. Zagraniczni goście mają rozmawiać o tym m.in. z przedstawicielami parlamentu i rządu, I prezesem Sądu Najwyższego oraz rzecznikiem praw obywatelskich. Nie poznają za to opinii KRS. To dziwi, zwłaszcza że przy poprzednich wizytach przedstawicieli komisji rada była uwzględniana. O powód wykluczenia jej tym razem z harmonogramu spotkań zapytaliśmy MSZ. Niestety, w swojej odpowiedzi resort nie odniósł się do tej kwestii. Nieoficjalnie można za to usłyszeć spekulacje, że pominięcie KRS może być formą kary za włączenie się rady w organizację nadzwyczajnego kongresu sędziów, który tydzień temu odbył się w Warszawie.

O tym, że obecna władza stara się wykluczyć sędziów z publicznego dyskursu, mówi się zresztą nie od dziś. Dowodem na to ma być m.in. brak dialogu ze środowiskiem ze strony Ministerstwa Sprawiedliwości. Jego przedstawiciele od wielu miesięcy mówią o przygotowywanej reformie wymiaru sprawiedliwości, jednak jak dotąd resort nie opublikował żadnego projektu, a do pracy nad zmianami nie zostali zaproszeni ani członkowie Krajowej Rady Sądownictwa, ani przedstawiciele stowarzyszeń sędziowskich.

W związku z tym sędziowie postanowili, że wezmą sprawy w swoje ręce i sami przygotują projekt reformy – w KRS właśnie powstał zespół mający nad tym pracować. A wsparcia dla swoich pomysłów środowisko chce szukać u prezydenta.


Pozostało jeszcze 58% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane