statystyki

Kurs z innej gminy? Tak, o ile taxi dojedzie na teren obowiązywania licencji

autor: Marcin Nagórek06.09.2016, 08:56; Aktualizacja: 06.09.2016, 09:09
TAXI, taksówka

Licencja taksówkowa dotyczy określonego podmiotu (przedsiębiorcy), jak i przedmiotu (określonego pojazdu i obszaru).źródło: ShutterStock

Prowadzę usługi przewozu taksówką. Zostałem ukarany przez Inspekcję Transportu Drogowego za wykonywanie transportu drogowego bez wymaganej licencji karą 8 tys. zł. Nie zgadzam się z karą, bo przewoziłem pasażera na terenie sąsiedniego miasta (tj. z jednej z ulicy na drugą w tym mieście). To częsty klient, zadzwonił do mnie, bo załatwiał coś w sąsiednim mieście, i poprosił o kurs. Tymczasem ITD uznało, że nie miałem prawa przewozić pasażera tylko w obrębie tego sąsiedniego miasta, a więc całkowicie poza moją gminą. Dodam, że moja licencja jest tylko na obszar mojej gminy. Wiem, że jest wyjątek w ustawie o transporcie drogowym, który mówi, że można przewozić pasażera na innym obszarze w przypadku złożenia zamówienia przez klienta z innego obszaru. Czy decyzja o karze jest prawidłowa?

EKSPERT RADZI

Tak. Licencja taksówkowa dotyczy określonego podmiotu (przedsiębiorcy), jak i przedmiotu (określonego pojazdu i obszaru).

Wymogi wobec osoby

Szczegółowo stanowi o tym art. 6 ust. 1 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1414 ze zm.; dalej: u.t.d.), zgodnie z którym licencji na wykonywanie krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką udziela się przedsiębiorcy, jeżeli:

1) spełnia wymagania określone w art. 5c ust. 1 pkt 1 i 5 u.t.d.,

2) zatrudnieni przez niego kierowcy oraz sam przedsiębiorca osobiście wykonujący przewozy:


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane