statystyki

Oświadczenia majątkowe sędziów będą jawne. Rząd przyjął projekt nowelizacji

05.09.2016, 16:59; Aktualizacja: 05.09.2016, 19:13
Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat

Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia zasadniczego sędziego o 5 do 15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 latźródło: ShutterStock

Jawność oświadczeń majątkowych sędziów i nową karę dyscyplinarną dla nich przewiduje przyjęty w poniedziałek przez rząd projekt nowelizacji dwóch ustaw.

Reklama


ReklamaRada Ministrów przyjęła projekt zmiany ustawy o skardze na naruszenie prawa strony do rozpoznania sprawy w postępowaniu przygotowawczym prowadzonym lub nadzorowanym przez prokuratora i postępowaniu sądowym bez nieuzasadnionej zwłoki oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra sprawiedliwości. Projekt zmian przygotował wiosną resort sprawiedliwości.

Rząd chce wprowadzić zasadę jawności oświadczeń majątkowych sędziów i obowiązek publikowania oświadczeń majątkowych sędziów i prokuratorów w Biuletynie Informacji Publicznej. Zgodnie z projektem, składając fałszywe oświadczenie majątkowe, sędzia popełni przestępstwo i poniesie za nie odpowiedzialność karną, a nie - jak dotychczas - tylko dyscyplinarną.

Zgodnie z projektem sądy mają zostać zobowiązane, by przy orzekaniu wysokości rekompensaty za przewlekłość postępowań wzięły pod uwagę całą długość postępowania - od chwili jego wszczęcia do momentu rozpoznania skargi. Ma to uniemożliwić ograniczenie rozpoznawania skarg tylko do etapu, na jakim postępowanie znajduje się w momencie składania skargi.

Zmodyfikowane mają być także zasady ustalania wysokości kwot finansowych - nie mniej niż 1 tys. zł za każdy rok postępowania - oraz złagodzone wymogi formalne związane ze składaniem takich skarg. Pozostanie w mocy regulacja, że wysokość tej rekompensaty będzie mieściła się w granicach od 2 do 20 tys. zł.

Przewidziano wprowadzenie nowej kary dyscyplinarnej, polegającej na obniżeniu wynagrodzenia sędziego o 5-15 proc. na okres od 6 miesięcy do 2 lat.

Obecnie sędziowskimi karami dyscyplinarnymi są: upomnienie, nagana, usunięcie z zajmowanej funkcji, przeniesienie do innego sądu lub usunięcie z zawodu. Jak dodano, orzeczenie każdej z kar dyscyplinarnych - poza upomnieniem - skutkować ma pozbawieniem przez pięć lat m.in. możliwości awansowania na wyższe stanowisko sędziowskie oraz objęcia funkcji prezesa, wiceprezesa i kierownika ośrodka zamiejscowego sądu.

Ponadto przewidziano wydłużenie okresu, w którym będzie można wszcząć postępowanie dyscyplinarne wobec sędziego - z 3 do 5 lat od chwili popełnienia czynu. Przewidziano też wydłużenie przedawnienia dyscyplinarnego z 5 do 8 lat, w przypadku wszczęcia postępowania dyscyplinarnego przed upływem 5 lat.

Wprowadzono obowiązek wymierzania kary łącznej w przypadku jednoczesnego ukarania za kilka przewinień dyscyplinarnych. Przewidziano także możliwość wymierzenia kary łącznej, na wniosek obwinionego, gdy popełnił on dwa lub więcej przewinień dyscyplinarnych - zanim zapadło pierwsze, nawet nieprawomocne orzeczenie co do któregokolwiek z nich.

W projekcie założono, że prokurator generalny, prokurator krajowy lub inni upoważnieni przez nich prokuratorzy będą mogli przedstawiać organom władzy publicznej, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach także innym osobom informacje dotyczące działalności prokuratury, w tym informacje dotyczące konkretnych spraw, jeżeli mogą one mieć istotne znaczenie dla bezpieczeństwa państwa lub jego prawidłowego funkcjonowania.

Przyjęto również zapis, że w sprawach w których Trybunał Konstytucyjny orzeka w pełnym składzie, uczestniczy osobiście prokurator generalny lub jeden z jego zastępców. Z kolei w sprawach, w których Trybunał orzeka w innych składach, przedstawicielem prokuratora generalnego może być prokurator Prokuratury Krajowej lub prokurator innej jednostki organizacyjnej prokuratury, delegowany do wykonywania czynności w Prokuraturze Krajowej i wyznaczony przez prokuratora generalnego lub jego zastępcę do udziału w tych sprawach.

Znowelizowana ustawa ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • Dean88(2016-09-06 09:13) Odpowiedz 144

  Co wam ludzie po tym, że oświadczenia sędziów będą jawne. Sędziowie składają oświadczenia majątkowe co roku od lat. To przerażające, że niezadowolony z wyroku kryminalista będzie miał materiał do tego, któremu sędziemu dziecko najbardziej opłaca się porwać.

 • chryszczu(2016-09-05 18:30) Odpowiedz 1318

  teraz wiemy dlaczego sedziowie masowo sie sami zwalniali.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • xyz(2016-09-05 22:13) Odpowiedz 1317

  I bardzo dobrze. Oswiadczenia majatkowe skladaja przedstawiciele wladzy ustawodawczej i wykonawczej. Dlaczego sedziowie mieliby byc zwolnieni z tego obowiazku?

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jab(2016-09-06 13:04) Odpowiedz 104

  czemu to ma służyć ? jest jakiś racjonalny powód ? poważnie pytam ! jawi się to jako coś ekstremalnie chorego...

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • sa(2016-09-06 08:25) Odpowiedz 615

  Ta "sitwa jak mówił ważny decydent" nie przeszła ,żadnej porządnej lustracji, siedzą tam ludzie z czasów PRL z nawykami wypaczonymi i morale ,mówią nic nie zmieniać bo nam tak dobrze . Szanowne gremium +KRS nam z tym nie dobrze ,nie chcemy tak jak w PRL, oczyście szeregi korpo skutecznie-temida ma być z tymi przywilejami czysta jak żona cezara ,bo afera za aferą .Zajmujecie hejtem, a nie tym co nas niepokoi, jest uciążliwe w sądach, rozumiecie to Państwo ???.Nowy rządzie ,żadnych podwyżek po 1 tys. (tylko tyle co em.rencistom)bo niby RP nie ma kasy, dopóki się nie zreformują ,nie oczyszczą szeregów z byle jakości, przekrętów -afery info media , korupcji widzianym okiem małego Kazia itp.

 • alf(2016-09-06 12:52) Odpowiedz 49

  Bardzo dobry krok. Kolejnym winno byc ozusowanie wynagrodzenia sedziow. Sytuacja gdy placa oni jedynie skladke zdrowotna i podatek jest nie do zaakceptowania dla odprowadzajacych pelne skadki ZUS.

 • ukyt(2016-09-06 15:17) Odpowiedz 41

  do alfa kiedy wprowadzano obecny system pensje wszystkich pracowników zostały ubruttowione, żadnemu z nich faktycznie wypłacane wynagrodzenie się nie zmniejszyło, więc "ozusowanie" jak piszesz sędziów powinno odbyć się na tych samych zasadach, skończ zatem pisać brednie.

 • sa(2016-09-06 08:20) Odpowiedz 415

  Nareście w imieniu ludu (bo bogacze,kolesie sobie mogli przychylność, sprawiedliwość kupować czy załatwiać) ktoś zaczął tym się zajmować ,czas najwyższy. Zło tam tkwi wg kom.wDGP. Ta "sitwa jak mówił ważny decydent" nie przeszła ,żadnej porządnej lustracji, siedzą tam ludzie z czasów PRL z nawykami wypaczonymi i morale ,mówią nic nie zmieniać bo nam tak dobrze . Szanowne gremium +KRS nam z tym nie dobrze ,nie chcemy tak jak w PRL, oczyście szeregi korpo skutecznie-temida ma być z tymi przywilejami czysta jak żona cezara ,bo afera za aferą .Zajmujecie hejtem, a nie tym co nas niepokoi, jest uciążliwe w sądach, rozumiecie to Państwo ???.Nowy rządzie ,żadnych podwyżek po 1 tys. (tylko tyle co em.rencistom)bo niby RP nie ma kasy, dopóki się nie zreformują ,nie oczyszczą szeregów z byle jakości, przekrętów -afery info media , korupcji widzianym okiem małego Kazia itp.

 • StAAbrA(2016-09-05 22:36) Odpowiedz 218

  Oświadczenia majątkowe jako kara za sabotaż , dywersję - a de facto eksterminację narodu polskiego ? Jakieś jaja ? Pomijam , że liczy się to , co zostało POzyskane , a nie co figuruje w oświadczeniu ; u Budynia nawet oświadczenie było zełgane - i mogą mu skoczyć ...

 • ed(2016-09-06 08:51) Odpowiedz 111

  przynajmniej tyle

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama