statystyki

Przewodniczący KRS: Prezydent stwierdził, że odmowa powołania sędziów to jego prerogatywa. Uzasadnienia nie będzie

02.09.2016, 20:04; Aktualizacja: 02.09.2016, 20:04
Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą

Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa Dariusz Zawistowski po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudąźródło: PAP

Nominacje sędziów, ocena projektu nowelizacji ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz kondycja wymiaru sprawiedliwości i możliwości poprawy funkcjonowania sądów były w piątek tematami spotkania prezydium KRS z prezydentem Andrzejem Dudą.

Reklama


Reklama


"Sposób powoływania sędziów jest jedną z gwarancji niezawisłości sędziowskiej. W tym zakresie pan prezydent zadeklarował chęć współpracy z KRS" – powiedział dziennikarzom po spotkaniu przewodniczący KRS Dariusz Zawistowski.

"Zastanawialiśmy się nad możliwością współpracy z panem prezydentem w przypadku, gdyby prezydent uznał, że kandydatura przedstawiona przez KRS budzi wątpliwości. Jak wiemy, nie ma przepisów proceduralnych, które by tę kwestię regulowały" – dodał sędzia.

Poinformował, że prezydent zadeklarował, iż rozważy formę współpracy polegającą na przedstawieniu Radzie zastrzeżeń do danej kandydatury.

Nawiązując do omawianego podczas spotkania projektu nowelizacji ustawy o KRS i propozycji, by Rada przedstawiała nie jedną kandydaturę na wolne stanowisko, ale co najmniej dwie, z których prezydent dokonywałby wyboru, Zawistowski powiedział, że prezydent "zadeklarował, że nie jest zainteresowany takim rozwiązaniem".

Na pytanie o kwestię niepowołania przez prezydenta 10 sędziów, Zawistowski zrelacjonował, iż "prezydent stwierdził, że odmowa powołania sędziów to jego prerogatywa i z przyczyn konstytucyjnych nie sporządzi uzasadnienia tej decyzji". Andrzej Duda odmówił powołania 10 sędziów wskazanych przez Radę przed dwoma miesiącami, nie podał uzasadnienia tej decyzji.

W sobotę w Warszawie ponad 1000 sędziów z całego kraju ma wziąć udział w nadzwyczajnym Kongresie Sędziów Polskich. Zajmie się on m. in. oceną sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego (nie było to tematem piątkowego spotkania prezydium Rady z prezydentem) oraz odmową powołania niektórych kandydatów na sędziów.

Reklama


Źródło:PAP

Polecane

Reklama

 • NIE ... bo NIE(2016-09-02 21:10) Odpowiedz 1110

  ... uzasadnienie rodem ... z BOLSZEWII CCCP (nie mylić z Rosją). Polscy Neo-BOLSZEWICY z PIS jako spadkobiercy ... mają już "uzasadnienie" dla Polaków . No ale co może powiedzieć, ...jak decyzję podjął już wcześniej I sekretarz PIS.

 • tyrqa(2016-09-02 23:57) Odpowiedz 86

  Brak dekomunizacji i lustracji tzw. "sądownictwa" po 1989 r. i to są EFEKTY. Tym sędzią wydaje się, że wciąż jest PRL i że stoją ponad prawem....

 • mlstachurski(2016-09-02 23:54) Odpowiedz 79

  koniec komuszego stanu *********** przebranych w smieszne czapeczki kalających godło ,które pana poprzednicy zawiesili na plugawych karkach. Brawo PANIE PREZYDENCIE magistra stępnia pozbawić wszystkich przywilej i wysłać ch ..ja w kosmos.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • cd(2016-09-03 11:47) Odpowiedz 40

  Prawo powinno być jednoznaczne, ale nie jest. Często rola prawników sprowadza się do odnajdywania różnych furtek, luk, balansowania na krawędzi prawa. Np. optymalizacja podatkowa, to nic innego jak unikanie płacenia podatków, bo prawo jest dziurawe i dla maluczkich...

 • Śniegson(2016-09-03 02:16) Odpowiedz 23

  Czy dwaj panowie powyżej są naprawdę tacy tępi i kupią wszystko co PZPR-PIS im sprzedadzą za 500 zł,+ mimo że jest to nienadający się do niczego szmelc? Ja rozumiem, że panowie może mieli przyjemność brać udział w postępowaniu sądowym i w nim przegrać, z czego niezadowolenie wyrażają nieprzychylnymi komentarzami o zawodowej grupie sędziowskiej, ale ślepo podziwiać bezpodstawną decyzję prezydenta (proszę się wraz z panem prezydentem douczyć prawa ogółem) i nie być choćby ciekawym dlaczego właśnie do 10 sędziów ją podjął i z jakich przyczyn, a resztę bezproblemowo przepuścił. Mnie wręcz ciekawość rozpala, bo bez uzasadnienia tej decyzji nie mam pojęcia czy ci sędziowie mają jakieś koneksje z komuną, z PO, z jakimiś bogatymi spółkami, czy według prezydenta nie spełniają wymaganych ustawą kwalifikacji, nie mają wiedzy, nie nadają sie na to stanowisko, ich kariera zawodowa jest wątpliwa czy pan prezydent miał może po prostu gorszy dzień i nie spodobały mu się ich twarzy. Stojąc twardo na stanowisku, iż nic nie będzie uzasadniał prezydent pokazuje to, że nie ma odwagi, odwagi którą jako prezydent mieć powinien a powody odmówienia nominacji były pozamerytoryczne.

 • IUDEX(2016-09-03 10:01) Odpowiedz 24

  Sądy administracyjne już od dawna tak uważają. Prezydent moim zdaniem stawia się ponad "suwerena" HAŃBA

 • k(2016-09-03 03:52) Odpowiedz 23

  Tow. Śniegson,posądzanie prezydenta iż podjął decyzje na zasadzie "nie bo nie" jest śmieszne.Z grubsza wiadomo na jakich zasadach działa system sędziowskiego awansu.Układy towarzyskie i służalczość względem przełożonych,co niejednokrotnie opisano na tych stronach.Opinie i rekomendacje KRS nie zawsze pokrywają się ze stanem faktycznym.Uzasadnienie więc odmowy mogłoby niektórym sędziom bardziej zaszkodzić niż pomóc.Byłoby lepiej by środowisko pozostawiło decyzje prezydenta bez komentarza.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • jtrj(2016-09-03 07:23) Odpowiedz 12

  niestety to TK już przyklepał wcześniej, czego się więc spodziewają. Raban powstał jak Prezydent nie powołał sędziów TK. TK kiedyś wydając orzeczenie w stosunku do sędziów sądów powszechnych nie biorąc ich w wówczas w obronę sam sobie gola strzelił.

 • Oru(2016-09-03 11:05) Odpowiedz 11

  PIS zamiast opierać się na korporacjach prawniczych, powinien uwolnić te zawody i oprzeć się na ludziach, którzy dzięki temu otwarciu stworzą nową jakość w prawie. Młodzi magistrowie prawa poza korporacjami dostosują usługi prawnicze do potrzeb ludzi. Korporacje to przeżytek, w dodatku ciągle krytykujący PIS. POglądów ludzi z korporacji nie zmienicie, ale możecie zmienić resztę i sprowadzić korporacje do miejsca w którym od dawna powinny być. Czyli do prywatnych, dobrowolnych stowarzyszeń.

 • yui,u(2016-09-03 23:33) Odpowiedz 01

  Dla mnie jedyny sposób na kasjera to NIE PRZEDSTAWIAĆ MU NOWYCH SĘDZIÓW DO WYBORU. Sędziów zacznie ubywać, a w końcu ludzie upomną się o sprawiedliwość.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama