statystyki

Szybkość nie sprzyja skutecznej egzekucji

autor: Piotr Szymaniak29.08.2016, 00:00; Aktualizacja: 29.08.2016, 06:38

Efektywność sądowej egzekucji długów wzrosła o 30 proc., ale czas jej trwania wydłużył się dwukrotnie. A to oznacza niemożność przyjmowania spraw spoza rewiru.

W pierwszym półroczu 2016 r. kancelarie komornicze załatwiły średnio o 16 proc. więcej spraw, niż do nich wpłynęło. Gdy porówna się to do analogicznego okresu ubiegłego roku, skuteczność wzrosła więc aż o jedną trzecią. Chodzi przy tym o sprawy zakończone zarówno poprzez wyegzekwowanie długów, jak i zamknięte umorzeniem (np. na wniosek wierzyciela czy ze względu na niemożność wyegzekwowania należności) albo przekazaniem sprawy do innego komornika w wypadku zbiegu postępowań.

Co ważne, z danych przedstawionych przez Krajową Radę Komorniczą wynika, że rośnie też odsetek spraw zakończonych odzyskaniem długów. W pierwszej połowie 2015 r. sukcesem kończyło się średnio 20,8 proc. zakończonych postępowań, w tym roku już 23,4 proc. Jeśliby zaś wierzyć statystykom skuteczności, gromadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości, efekty byłyby jeszcze lepsze: skuteczność w pierwszej połowie 2016 r. wyniosła 27,19 proc., a rok wcześniej jedynie 18,92 proc. Rozbieżności wynikają z tego, że komornicy podają skuteczność jako stosunek spraw, w których wyegzekwowali dług, do tych, które zakończyli. Ministerstwo zaś bierze pod uwagę relację tych zakończonych odzyskaniem długu do wszystkich, jakie w danym roku wpłynęły do kancelarii.

Tylko w rewirze

Jednak jest i druga strona medalu: większej sprawności komorników i wzrostowi skuteczności towarzyszy prawie dwukrotne wydłużenie postępowań. Średni czas trwania egzekucji wydłużył się z 7,7 do aż 14 miesięcy.


Pozostało jeszcze 76% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane