statystyki

Czy więzień, który osiągnął wiek emerytalny, powinien pracować?

autor: Dominika Bychawska-Siniarska30.08.2016, 10:56; Aktualizacja: 30.08.2016, 10:56
Trybunał przypatrzył się również praktyce w innych państwach członkowskich, uznając, że nie ma konsensusu co do obowiązku świadczenia pracy przez więźniów po osiągnięciu wieku emerytalnego.

Trybunał przypatrzył się również praktyce w innych państwach członkowskich, uznając, że nie ma konsensusu co do obowiązku świadczenia pracy przez więźniów po osiągnięciu wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Trybunał podkreślił, że obowiązek świadczenia pracy przez więźnia po uzyskaniu wieku emerytalnego powinien być postrzegany jako jeden z elementów niwelowania negatywnych konsekwencji długotrwałego pozbawienia wolności.

Reklama


Reklama


prosto ze Strasburga

Czy więzień, który osiągnął wiek emerytalny, powinien pracować? ETPC musiał odpowiedzieć na to pytanie na kanwie sprawy Meier przeciwko Szwajcarii (skarga nr 101009/14) – jednej z nielicznych rozpatrywanych przez niego na gruncie art. 4 konwencji, czyli zakazu pracy przymusowej.

Chodziło o mężczyznę skazanego na dożywocie, który w więzieniu zajmował się m.in. kolorowaniem mandali i rzeźbieniem. Po osiągnięciu wieku emerytalnego odmówił jednak dalszej pracy, tłumacząc, że zasługuje na odpoczynek. W ramach sankcji dyrektor placówki umieścił go na dwa tygodnie w jednoosobowej celi i zabrał telewizor oraz komputer. Po dwóch tygodniach izolacji kara została cofnięta. Meier zwrócił się do Strasburga, wskazując, że konieczność świadczenia pracy w zakładzie karnym, pomimo uzyskaniu wieku emerytalnego, jest pracą przymusową.

Sędziowie ETPC w pierwszej kolejności odnotowali, że poprzez odmowę wykonania pracy Meier naraził się na karę, którą należy uznać za dotkliwą. W celu zdefiniowania pojęcia pracy przymusowej trybunał odniósł się do konwencji nr 29 Międzynarodowej Organizacji Pracy, uznając, że skarżący „świadczył pracę pod groźbą kary oraz co do której nie zgłosił się dobrowolnie”. Następnie zbadał, czy praca świadczona przez Meiera była typowa dla osób pozbawionych wolności w warunkach określonych w art. 5 konwencji. Na pytanie to ETPC odpowiada, analizując cel, charakter oraz uciążliwość nałożonych na osadzonego obowiązków.


Pozostało jeszcze 45% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 89,90 zł
Zamów abonament

Mam już kod SMS
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Polecane

Reklama

  • abcd(2016-08-30 12:19) Odpowiedz 00

    Wyszukaj w sieci: "Brak kary śmierci w kodeksie karnym jest pogardą dla ofiar"

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama