statystyki

Wezwanie do zapłaty: Wierzyciele powinni móc korzystać z internetu

autor: Sławomir Wikariak25.08.2016, 07:36; Aktualizacja: 25.08.2016, 09:04
pieniądze

Resort stoi na stanowisku, że wystawianie tego rodzaju orzeczeń – tak jak to jest teraz – powinno leżeć w wyłącznej gestii sądówźródło: ShutterStock

Wezwania do zapłaty powinno móc się przesyłać nie tylko listem poleconym, ale i drogą elektroniczną – uważa Konfederacja Lewiatan.

Reklama


ReklamaTrwają konsultacje publiczne nad przedstawionym przez Ministerstwo Rozwoju projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia dochodzenia wierzytelności. Konfederacja Lewiatan, która wczoraj przedstawiła swe stanowisko, ocenia go pozytywnie. W kilkudziesięciu punktach zgłasza jednak uwagi do szczegółowych rozwiązań.

Jej zdaniem w dobie powszechnej komunikacji elektronicznej anachronizmem jest wymóg przesyłania wezwań do zapłaty wyłącznie w formie listów poleconych. Lewiatan proponuje, by możliwe było przesyłanie takich monitów także e-mailem, choćby tych opatrzonych bezpiecznym podpisem elektronicznym. A jeśli strony w umowie zgodziły się na drogę elektroniczną w komunikacji, to wezwanie takie nie powinno wymagać nawet bezpiecznego podpisu elektronicznego – przekonują eksperci.

Lewiatan popiera też pomysł, by nakazy zapłaty mogli wystawiać notariusze. Proponuje zresztą dalsze ułatwienia, np. by do wniosku o wydanie nakazu notarialnego nie trzeba było dołączać pełnomocnictwa, a dostarczaniem takiego rozstrzygnięcia nie musieli się zajmować notariusze czy ich pracownicy. Wprowadzenie nakazu notarialnego stoi jednak pod dużym znakiem zapytania, gdyż pomysłowi temu sprzeciwiają się nie tylko radcowie prawni czy adwokaci, ale również Ministerstwo Sprawiedliwości.

Resort stoi na stanowisku, że wystawianie tego rodzaju orzeczeń – tak jak to jest teraz – powinno leżeć w wyłącznej gestii sądów. Tym bardziej że od czasu wprowadzenia e-sądu procedury z tym związane przebiegają sprawnie.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • b.obama(2016-08-26 11:50) Odpowiedz 30

  Skąd urwali się ci "eksperci ("Anachronizmem jest wymóg przesyłania wezwań do zapłaty wyłącznie w formie listów poleconych"). Anachronizmem jest wmawianie ludziom, że istnieje wymóg wezwań w formie pisemnej!!!

 • LukPuk(2016-08-25 10:40) Odpowiedz 10

  Adwokaci popierają zasadność wprowadzenia notarialnego nakazu zapłatu - polecam autorowi analizę oficjalnego stanowiska NRA - https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12287513/12366047/12366050/dokument240593.pdf.

 • onion(2016-08-25 10:10) Odpowiedz 00

  Przecież teraz nie ma zakazu wysyłania wezwania do zapłaty mailem. Nie ma też w ogóle obowiązku wysyłania takiego wezwania. Oczywiście co innego, jeśli konieczne jest ustalenie w ten sposób wymagalności roszczenia (bo np. umowa tego nie przewiduje). Tutaj jednak powołałbym się na przepisy o formie dokumentowej, które wchodzą niebawem w życie.

 • przemo(2016-08-25 10:41) Odpowiedz 00

  Forma dokumentowa jest na tyle "nowatorska" że zajmie trochę czasu nim sądy się do niej przyzywczają.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama