statystyki

Tylko sąd może skierować nastolatka do ośrodka wychowawczego

autor: Renata Majek24.08.2016, 11:00; Aktualizacja: 24.08.2016, 11:20
sąd dla nieletnich

sąd dla nieletnichźródło: ShutterStock

Jestem matką zbuntowanego nastolatka. Z powodu wagarów nie przeszedł do następnej klasy. Późno wraca do domu, nie słucha ani mnie, ani ojczyma. Grozi, że jak się usamodzielni, „to nam pokaże”, a już teraz jest agresywny wobec nas – pisze pani Aniela. – Czy możemy umieścić syna w placówce wychowawczej – zastanawia się matka

Jeśli syn nie ma jeszcze 18 lat, może być umieszczony w młodzieżowym ośrodku wychowawczym (MOW) lub młodzieżowym ośrodkiem socjoterapii (MOS). Te placówki przeznaczone są dla dzieci i młodzieży wymagających specjalnej organizacji nauki i wychowania. Z racji tego, że MOW jest dosyć surowym ośrodkiem, kierowani są do niego ci młodzi ludzie, którzy uciekają z domu, dotknięci są uzależnieniami, mają na sumieniu kradzieże czy bójki. A także ci, którzy nie zdali do następnej klasy, mają trudności w nauce, wagarują i dlatego wymagają innych metod wychowania niż dotychczasowe. Oparte są one na indywidualnym programie edukacyjno-terapeutycznym o charakterze resocjalizacyjnym.

Jednak nieletni umieszczani są w takich ośrodkach wyłącznie na podstawie orzeczenia sądowego.

Jeśli pani Aniela nie radzi sobie z zachowaniem i wychowaniem dorastającego dziecka, może skontaktować się z najbliższym wydziałem rodzinnym i nieletnich w sądzie rejonowym. Konieczne będzie jednak wcześniejsze przebadanie syna w rodzinnym ośrodku diagnostyczno-konsultacyjnym, które określi stopień zagrożenia niedostosowaniem społecznym oraz demoralizacji. Dopiero na tej podstawie sąd rodzinny podejmie decyzję, do jakiej placówki należy skierować dziecko. Może najpierw zastosować łagodniejszy środek, np. nadzór kuratora, ale to zależy od sądu.


Pozostało jeszcze 37% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • jojek(2016-08-25 08:07) Zgłoś naruszenie 00

    Ale do MOS może oddać dziecko na własne żądanie , wymagane jest tylko orzeczenie z poradni o zagrożeniu niedostosowaniem.Szybko i skutecznie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Galerie

Polecane