statystyki

Adwokatura: Członkowie palestry narażeni na przesłuchania przez organy ścigania

autor: Anna Krzyżanowska23.08.2016, 07:25; Aktualizacja: 23.08.2016, 08:10
prawnik; adwokat

W stanowisku podkreślono, że przepis k.p.k. mówiący, iż obrońców „nie wolno przesłuchiwać”, statuuje bezwzględny zakaz dowodowyźródło: ShutterStock

 „Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przypomina i podkreśla, iż na gruncie przepisów kodeksu postępowania karnego nie ma możliwości zwolnienia adwokata z obowiązku zachowania tajemnicy adwokackiej w przypadku pełnienia przez niego funkcji obrońcy” – uchwalili stołeczni adwokaci

Reklama


Reklama


„Ustawodawca nie przewidział możliwości przesłuchiwania obrońcy w charakterze świadka – podobnie jak duchownego co do faktów, o których dowiedział się przy spowiedzi (art. 178 kodeksu postępowania karnego)” – przypominają w swoim stanowisku. Nie powstało ono jednak w próżni.

– Adwokaci informują Okręgową Radę Adwokacką o podejmowanych przez organa ścigania próbach zwalniania ich z tajemnicy obrończej. Dlatego rada uznała za niezbędne przyjęcie stanowiska w tej sprawie – wyjaśnia adwokat Michał Fertak, rzecznik prasowy warszawskiej ORA.

W stanowisku podkreślono, że przepis k.p.k. mówiący, iż obrońców „nie wolno przesłuchiwać”, statuuje bezwzględny zakaz dowodowy. W związku z tym sytuacje, w których mogłoby dojść do naruszenia tego zakazu poprzez wzywanie obrońców na przesłuchania w charakterze świadków, „nie powinny mieć miejsca i budzą najwyższe zaniepokojenie”. – Tajemnica obrończa nie jest przywilejem adwokatów, ale podstawowym prawem każdego obywatela do obrony. Obywatel ma bowiem mieć pewność, że informacje, które przekazał obrońcy, nie ujrzą światła dziennego – tłumaczy mecenas Fertak.

I podkreśla, że tajemnica obrończa zapewnia również prawidłowe funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości. Wobec czego, jeśli kiedykolwiek wobec członka palestry będą podejmowane próby zwolnienia go z tajemnicy obrończej – nawet pod groźbą kary – ten ma obowiązek milczeć.

– Każdy adwokat w takiej sytuacji powinien zawiadomić właściwą okręgową radę adwokacką. W Warszawie powołaliśmy Komisję Etyki i Tajemnicy Adwokackiej, której członkowie – w razie potrzeby – biorą udział w czynnościach przed organami, gdzie są podejmowane próby przesłuchania adwokata. W takiej sytuacji niezbędna jest solidarność zawodowa i wsparcie samorządu. Obrona podstawowych wspólnych wartości jest bowiem podstawą funkcjonowania samorządu zawodowego – zaznacza mec. Fertak.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama


Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

 • Jaki PAN prokuratury ... taki podległy Mu KRAM(2016-08-23 10:57) Odpowiedz 146

  Metody postepowania organów ścigania rodem ... z bolszewickiego reżimu CCCP. Trudno się jednak dziwić jeżeli "WYSOKO UCZONY" w prawie minister ... rzekomo Sprawiedliwości nakazuje podległej Mu prokuraturze przesłuchiwania i oskarżania ... PREZESA TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO RP za wypełnienie obowiązku KONSTYTUCYJNEGO RP ... stania na straży KONSTYTUCJI RP.

 • Carl(2016-08-23 17:13) Odpowiedz 515

  Tajemnica adwokacka - jest wyłącznie w interesie przestępców. Uczciwy człowiek żadnej z tego korzyści nie odnosi. Bandzior ma komfort psychiczny, że jak się celowo albo przypadkiem wygada adwokatowi, to ten nie przekaże tej informacji wymiarowi sprawiedliwości. Wiadomo, w tym kraju za batona odsiadka, za mordowanie ludzi jako mafiozo - uniewinnienie.

 • t(2016-08-24 09:10) Odpowiedz 46

  Adwokat powinien udzielać pomocy prawnej, zatem po co tajemnica obejmująca fakty?

 • Elena(2016-08-23 11:47) Odpowiedz 26

  jak nie świadek to zostanie wezwany i doprowadzony i przesłuchany jako podejrzany.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • robi_cop(2016-08-24 17:40) Odpowiedz 11

  CZEMU MA SŁUŻYĆ TAJEMNICA ADWOKACKA? Mataczeniu w sprawie? Tajemnica adwokacja przysłuży się tylko przestępcom, bo uczciwym ludziom ona jest do niczego nie potrzebna. Informacje o podejrzeniu popełnienia przestępstwa lub wiadomości o dowodach przestępstwa adwokat powinien zgłaszać do organów ścigania, tak jak każdy obywatel. Jako społeczeńśtwo nie dajemy zgody na funkcjonowanie zawodu "pomocnika przestępcy", a ukrywanie wiedzy o przestępstwie, do tego się sprowadza.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Galerie

Wyszukiwarka kancelarii

SzukajDodaj kancelarię

Polecane

Reklama